Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Balkan Yemekleri Nelerdir, Nerede Yenir?

Tüm makaleler

Balkan Yemekleri Nelerdir, Nerede Yenir?

Tarihiyle olduğu kadar yemek kültürüyle de dikkat çeken bu coğrafyayı keşfetmek istiyor, tatil planları yapıyorsanız meşhur Balkan yemekleri listemize bakmadan yola çıkmayın deriz.
Her Yere Ucuz Bilet Ara

Balkan Mutfağı Hakkında Her Şey

balkan yemekleri

Balkan yemek kültürü, Türk mutfağı içinde de pek çok tabakta kendini gösteriyor. Muhacir yemekleri arasında yer alan çeşitli börekler, elbasan tava, kapama gibi tariflerin sofralarımızda son derece popüler olması iki coğrafya arasında etkileşimi mükemmel biçimde gösteriyor. Eğer Balkanlar’ı daha yakından tanımak istiyorsanız en güzel Balkan yemekleri listemizi inceleyerek ilk adımı atabilirsiniz.

Vizesiz yaz tatili için Balkanlarda Gidilecek Ülkeler listemizle seyahatinizi kolayca planlayın!

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Burek

balkan yemekleri burek

Türk mutfağında da son derece önemli bir yeri olan börek Balkan mutfağının da vazgeçilmezi. Balkan mutfak kültürü içinde burek olarak anılan bu şahane lezzetin pita veya pite olarak bilinen pide modeli de bulunuyor. Özellikle Boşnak mutfağının en yaygın unsuru olan böreklere, Makedonlar pide adını veriyorlar. Makedonyalılar burek dediklerinde kıymalı börekten bahsettikleri unutulmamalı. Çünkü bu bölgede burek kıymayla yapılır.

Ucuz Makedonya Bileti Bul

Elbasan tava

Haşlanmış kuzu etinin yumurta, sarımsak ve yoğurtlu bir sosla fırınlanmasıyla yapılan ve Arnavutluk kökenli bir yemek olan elbasan tava bu coğrafyanın en bilinen ve sevilen et yemeği. Genellikle kuzu etiyle yapılmasına rağmen, tavuklu ve hindili elbasan tava ile de karşılaşmak mümkün. Ancak orijinalinin, kemikleri ayrılmadan hazırlanmış kuzunun but veya kol etiyle yapıldığını da eklemek gerek.

Bu özel yemek, ismini Arnavutluk’un Elbasan şehrinden almış. İddiaya göre bölgede yetişen küçükbaş hayvanlar son derece sağlıklı. Kekikle beslenen hayvanların etleri de bu sebeple mükemmele yakın.

Ucuz Arnavutluk Bileti Bul

Kuru fasulye

Türkiye’de olduğu gibi kuru fasulye Balkan mutfak kültürü içinde de en önemli yemeklerden biri. Yurtdışında yabancılık çekmeyeceğiniz kolayca Türk Yemekleri Bulabileceğiniz Şehirler işte burada! Balkanlar’da bizdeki yapılışından farklı bazı pişirme yöntemlerine de başvuruluyor. Örneğin genellikle tavada pişiriliyor ve Türkiye’deki adaşından farklı olarak, isminin hakkını vermek istercesine kuru oluyor. Bir diğer yöntem de güveçte ve mangalda pişirmek. Fasulyeler nispeten daha diri oluyor ve çok az salça kullanılıyor. Altını kapatmadan önce üzerine kırmızı toz biberle birlikte eritilmiş tereyağı gezdiriliyor. Masaya sıcak güvecin içinde geliyor ve afiyetle yeniyor. Köfte yemeye gittiğiniz çoğu yerde bulabilirsiniz.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Ajvar

Adı havyardan türediği söylenen bu sos, ilk başlarda Sırp havyarı olarak anılmış ancak zamanla Ajvar’a dönüşmüş. Patlıcan, kırmızıbiber ve sarımsaktan yapılıyor ve özellikle kış mevsiminde bolca tüketiliyor. Kahvaltıda ya da yemeğin masaya gelmesi beklenirken ekmeğe sürerek afiyetle yeniliyor.

Ucuz Sırbistan Bileti Bul

Somborka turşusu

Balkanlarda yetişen özel bir biber çeşidi olan somborka biberlerinin süzme yoğurt ve lor peyniri ile doldurulmasından elde edilen bu turşuyu denemeden Balkan turu yaptım dememelisiniz. Akışkan kıvamdaki süt kaymağı yoğurt yerine tercih ediliyor ya da ikisi birlikte servis ediliyor. Izgara yemeklerin yanında garnitür olarak servis edildiği gibi kahvaltıda çay ve poğaça ile birlikte de tüketilen bu özel lezzete özellikle Kosova’da sıklıkla rastlanıyor.

Belvica balığı

Makedonya ve Arnavutluk arasında bulunan Ohri Gölü’nde yetişen belvica, sadece bu bölgeye özgü olan yemekler arasında. Belvica balığı, Ohri’de doğup nehirlerle Adriyatik’e, oradan da okyanusa açıldıktan sonra üremek için aynı yoldan göle geri dönüyor. Farklı ortamlarda beslenmesi lezzetinin sebepleri arasında gösteriliyor. Belvica aynı zamanda “kraliçenin balığı” olarak da biliniyor. Çünkü bu gezgin balığın İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in de favori lezzetleri arasında olduğu iddia ediliyor. Rivayete göre Kraliçe’nin pazar mönüsünde mutlaka belvica bulunuyor.

Ucuz Makedonya Bileti Bul

Pleskavitsa

Balkanların milli yemeği olarak da bilinen bu et ızgara aslında bir tür köfte.

Eski Yugoslavya yemekleri içinde yer alan ve en yaygın lezzetlerden biri olan pleskavitsa, oldukça yağlı bir kıymadan yapılıyor ve satırla çekiliyor. En önemli özelliği ise baharatın oldukça kontrollü bir şekilde kullanılması. Bazı tariflerde içinde kaşar peyniri de bulunabiliyor. Bu geleneksel köfteyi Türkiye’de balkan yemekleri yapan restoranlarda da denemeniz mümkün.

Ucuz Arnavutluk Bileti Bul

Popara

Ülkemizdeki karşılığı papara olan bu yemek bir tür kahvaltılık. Genellikle yağda kızdırılmış kırmızı toz biberin içine ekmek ufalanıyor ve çeşitli peynirler ekleniyor. Ekmek ve peynirin kavrulmasıyla oluşan popara’nın yerel halk için sevilme sebeplerinden biri de evdeki bayat ekmekleri değerlendirme şansı sunması.

Kaçamak

Adı gibi tam bir kaçamak yapma sebebi… Rumeli yemekleri arasında kendine has bir yeri olan kaçamak ülkemizde de muhacir mutfağı içinde karşımıza çıkıyor. Lezzet olarak Karadeniz kuymağına benzerlik gösterse de içine konulan baharatlar ve peynir türleri açısından oldukça farklıdır.

Palaçinka

Palaçinka Boşnak mutfağı içinde sık rastlanıyor ve akıtma şeklinde yapılıyor. Bu lezzete Arnavutluk, Karadağ, Makedonya, Bulgaristan gibi ülkelerde de rastlanıyor. Hatta Slav mutfağı içinde de ufak tefek değişikliklerle kendine yer bulmuş durumda. Bazı konsept mutfaklarda “Rus krepi” olarak da anılıyor. Bazılarında ise “Alman krepi” olarak sunuluyor. Türkiye’de Rumeli yemekleri arasında özellikle de Boşnak ve Arnavut göçmenlerce şekillendirilen Trakya mutfağı içinde görülüyor. Aslında klasik akıtma tarifiyle hazırlanıyor ancak ufak bir fark var. Akıtmada kullanılan yaş mayanın yerini palaçinka’da kabartma tozu ile hazırlanmış hamur alıyor. İçerisine bal, reçel, marmelat, orman meyveleri koyuluyor. Daha sonra çikolata ve karamel soslarla süsleniyor. Son olarak da üzerine isteğe bağlı olarak pudra şekeri eklenebiliyor.

Ucuz Karadağ Uçak Biletleri Ucuz Bulgaristan Bileti Bul

Kapama

Çok bilinen bir Balkan yemeği olan kapama, Kırklareli bölgesinde de sıklıkla karşımıza çıkıyor. Aslında bir pilav türü olmasına rağmen ana yemek muamelesi görüyor.

Harmanlanmış mutfak örneklerinden bir diğeri olan Kıbrıs Yemekleri ve Kıbrıs Tatlısı nelerdir görmek için sayfamıza göz atın.

Eskiden kapama fırınlanırken, konduğu sinilerin üzerine özel bir kapak yerleştirilir ve pişirmek için hem altına hem üstüne odun ateşi konurdu. Alttan ve üstten ayrı ayrı pişen bu yemeğin adı da buradan geliyor. Pişirme sırasında pilavının içine çeşitli baharatlar da ekleniyor. Esasen kuzu, oğlak veya dana etiyle yapılmakla beraber tavuk kapama da Balkan yemekleri arasında karşınıza çıkıyor.

Musakka

Musakka hem Türk hem Yunan hem de Balkan mutfağı tarafından sahiplenilen bir yemek. Aynı Türkiye ve Yunanistan’da olduğu gibi her Balkan ülkesinde de o mutfağın geleneklerine göre farklı tarifleri bulunuyor. Geneline bakacak olursak, peynir, patlıcan ve etli bir yemek olarak tanımlayabiliriz. Farklı tariflerde patates, kabak ve benzeri diğer sebzeler de kullanılıyor. Vizesiz Balkanlar turunuzda en çok musakka yemeğine rastlayacağınız ülke ise hiç şüphesiz Yunanistan olacaktır.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Begova supa

Balkan yemek kültürü içinde en çok tercih edilen çorba begova supa, yani paşa çorbası. Tavuk eti, havuç, patates, sarımsak ve bol maydanozla yapılan çorba aslında bir başlangıç olmasına rağmen son derece besleyici ve doyurucu. Dolayısıyla ana yemek olarak tüketmek de mümkün.

Harita