Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Az Parayla Tatil Yapmak için Tüyolar

Tüm makaleler

Az Parayla Tatil Yapmak için Tüyolar

Hesaplı tatil için planınızı önden ve dikkatli yapmalı, konaklama ve yemek masraflarınızı aşağıya çekmeye çalışmalısınız. Nasıl ucuz tatil yapılır diye merak ediyorsanız, sizin için bir araya getirdiğimiz ucuz tatil tüyoları işinize yarayabilir.
Her Yere Ucuz Bilet Ara

Tatili Ucuza Getirmenin Yolları

Uçak Biletinizi Erken Alın, Ucuza Kapatın

Ucuz tatil için ilk yapmanız gereken şey elbette uçak bileti fiyatını olabildiğince aşağı çekmek. Bunun birinci yolu da uçak bileti rezervasyonunu mümkün olan en erken zamanda yaptırmanızdan geçiyor. Seyahat tarihi yaklaştıkça alacağınız biletin fiyatı da yükselecektir. Eğer programınızı iyi yapar ve biletini 5 – 6 ay kadar önceden alabilirseniz çok cazip fiyatlarla gidiş dönüş biletine sahip olabilirsiniz. Dünyanın her noktası için ucuz uçak bileti fırsatları konusunda Skyscanner arama motoru özelliğinden faydalanabilir ya da ilgilendiğiniz destinasyon için fiyat alarmı kurabilirsiniz.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Size Uygun Konaklama İçin Doğru Tercih Önemli

Ucuz tatil nasıl yapılır listenizde ikinci sırayı konaklama konusu almalı. Ucuz tatil otelleri dendiğinde akla ilk olarak hosteller ve pansiyonlar geliyor. Aynı şekilde kampingler de hesaplı tatil için iyi birer alternatif. Kendi çadırınızı taşımak istemiyorsanız çoğu kampingde kiralık çadır bulunduğunu da hatırlatalım. Ancak otel ve butik otellerin de belirli dönemlerde son derece özel indirimler yaptığını da eklemekte fayda var. Hiç beklemediğiniz fırsat hiç ummadığını bir otelden gelebilir. Yola çıkmadan önce, gideceğiniz yerdeki konaklama seçenekleri ve ücretleri hakkında yapacağınız araştırma için zaman ayırın.

Konaklama Bul

Bilet Fiyatları İçin Mevsimleri ve Sezonları Takip Edin

Gideceğiniz ülkenin sezonlarını da araştırmanızda yarar var. Düşük, dolayısıyla ucuz sezonları takip etmeniz tatilinizin maliyetini ciddi oranda düşürecektir. Haziran ve temmuz ayları çoğu yerde en popüler dönemdir ama bu aynı zamanda da en iyi dönem oldukları anlamına gelmez. Yaz sıcaklarının iyice bastırdığı bu dönemden kaçınırsanız hem daha ucuz hem daha verimli bir tatil fırsatı yakalayabilirsiniz. Gideceğiniz yerin en hesaplı ve keyifli sezonlarını araştırmayı ihmal etmeyin.

Sokak Lezzetlerine Bir Şans Verin

Tatilde en çok para harcanan kalemlerden biri de yeme içme. Hesaplı tatil yapmak istiyorsanız seyahat edeceğiniz ülke ya da şehrin mutfak kültürünü iyice araştırmalısınız. Güzergahınızda iyi bir yemek için mutlaka lüks bir restorana gitmenize gerek olmadığını göreceksiniz. Her ülkenin ve şehrin mutlaka kendine has, biraz salaş ama orijinal lezzetler sunan noktaları vardır.

Sokak lezzetleri bazen en güzel tatları sunabiliyor. İşte dünyanın dört bir yanından En Lezzetli Sokak Yemekleri

Mutfağı olan bir konaklama alternatifini tercih edebilir, kendi yemeğinizi yaparak en önemli masraf kalemini çok makul rakamlara çekebilirsiniz. Bunun dışında yapmanız gereken tek şey biraz araştırma yapmak ve hijyen konusunda dikkatli olmak. Seyahat etmeden önce gideceğiniz yerin beslenme alışkanlıkları ve koşulları sebebiyle almanız gereken bir önlem olup olmadığını mutlaka araştırmanızı öneririz.

Şehir İçi Ulaşımı Kolaylaştırın

Tatil bölgeleri ve turistik şehirlerde ulaşım, özellikle de taksi fiyatları yüksek olabilir. Skyscanner araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak gittiğiniz yerde araba kiralamak bütçenizi olumlu yönde etkileyebilir. Hesaplı tatil kurallarına uymak için yapmanız gereken tek şey benzin fiyatlarını kontrol ederek kilometre hesabı yapmak, aracın dizel mi benzinli mi olması gerektiğine iyi bakmak.

Ucuz Araç Kirala

İndirimli Günleri Kaçırmayın

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere çoğu ülkede müzelerin bedava ya da indirimli olduğu günler vardır. Bedava müzeler ve bedava müze günlerini seyahat öncesinde veya sırasında takip edebilirsiniz. Öğrenci kimliği, basın kartı gibi indirim sağlayan belgelerinizi, o ülkede geçerli olmayacağını düşünseniz bile yanınızda bulundurun. İndirim için geçerli kabul edilme ihtimalleri her zaman olabilir.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden en uygun uçak bileti fırsatlarını yakalamak için En Uygun Uçak Bileti Fırsatları sayfamıza göz atın!

Bayram ve Tatil Günlerine Dikkat

Tatiliniz sırasında dini bir bayram ya da resmî tatil varsa fiyatların yükselmesi muhtemeldir. Aynı şekilde festival sezonları da yüksek fiyatların sebebidir. Örneğin Münih’e Oktoberfest döneminde ya da İskoçya’ya Edinburgh Festivali sırasında giderseniz kalacak yer dahil aradığınızı bulmak zorlaşacak, fiyatlar alabildiğine yükselecektir.

Türkiye Tatil Günleri ve destinasyon önerileri sayfamıza bakmadan tatilinizi planlamayın!

Dünyanın En Ucuz Ülkeleri Listesi İşinize Yarayabilir

Bangkok Pazarı

Aşağıda sizin için en hesaplı tatil noktaları arasında yer alan ve ortalama fiyatlarıyla dikkat çeken 15 ülkeyi sıraladık!

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Arnavutluk

Arnavutluk

Başkent Tiran’da hostel fiyatları 9 dolar civarında. Arnavutluk rivierası olarak bilinen sahil şeridinde ise 12-14 dolar aralığında seyrediyor. Orta derece bir restoranda yemek 10 dolar. Şehir içi ulaşım 0.33 cent. 1 litre benzin 1.41 dolar.

Ucuz Arnavutluk Bileti Bul

Ukrayna

Hostel ve pansiyonlarda fiyatlar gecelik 4 dolar civarında. Orta derece bir restoranda yemek 20 dolar. Şehir içi ulaşım 0.20 cent. 1 litre benzin 0.90 cent.

Ucuz Ukrayna Bileti Bul

Gürcistan

Gürcistan

Hostel ve pansiyon fiyatları 4 dolar ortalamasında seyrediyor. Çok makul fiyatlara küçük oteller de bulmak mümkün. Orta derece bir restoranda yemek 10 dolar. Şehir içi ulaşım 0.20 cent. 1 litre benzin 0.75 cent.

Ucuz Gürcistan Bileti Bul

Bulgaristan

En ucuz konaklama seçenekleri 8 dolardan başlıyor. Orta derece bir restoranda yemek 10 dolar. Şehir içi ulaşım 0.50 cent. 1 litre benzin 1.17 dolar.

Ucuz Bulgaristan Bileti Bul

Sırbistan

Belgrad Sırbistan

Konaklama 5 dolar ortalamasında. Orta derece bir restoranda yemek 8-10 dolar.

Ucuz Sırbistan Bileti Bul

Şehir içi ulaşım 0.80 cent. 1 Litre benzin 1.25 dolar.

Nepal

Nepal

Ortalama bir otelde gecelik konaklama ücreti 2 kişilik ora için 6 dolar. Orta derece bir restoranda yemek 5 dolar. Şehir içi ulaşım 0.20 dolar. 1 litre benzin 1 dolar.

Ucuz Nepal Bileti Bul

Hindistan

Hindistan

Hostelde gecelik konaklama ücreti 3 dolar. Orta derece bir restoranda yemek 4 dolar. Şehir içi ulaşım 0.15 cent. 1 litre benzin 1 dolar.

Ucuz Hindistan Bileti Bul

Kamboçya

Kamboçya

Hostel ya da pansiyonda günlük konaklama yaklaşık 3 dolar. Orta derece bir restoranda yemek 6 dolar. Şehir içi ulaşım 1 dolar. 1 litre benzin 0.95 cent.

Ucuz Kamboçya Bileti Bul

Laos

Laos

Başkent Vientiane’de hostel fiyatları ortalama 5 dolar. Orta derece bir restoranda yemek 4 dolar. Şehir içi ulaşım 0.72 cent. 1 litre benzin 1.21 dolar.

Ucuz Laos Bileti Bul

Vietnam

Başkent Hanoi’de hostel yaklaşık 4 dolar. Orta derece restoranda bir yemek kişi başı 10 dolar. Sokak yemeklerine yönelirseniz bir öğünün maliyeti 4 dolara kadar düşebiliyor. Şehir içi ulaşım 0.72 cent. 1 litre benzin 1.21 dolar.

Ucuz Vietnam Bileti Bul

Sri Lanka

Sri Lanka

Hostel fiyatlar gecelik 6-6.5 dolar arasında. Orta derece bir restoranda yemek 4 – 7 dolar. Şehir içi ulaşım 0.14 cent. 1 litre benzin: 0.83 cent

Ucuz Sri Lanka Bileti Bul

Endonezya

Endonezya

Konaklama ortalama 5-7 dolar. Orta derece bir restoranda yemek 10 dolar. Şehir içi ulaşım 0.38 dolar. 1 litre benzin 0.60 dolar

Ucuz Endonezya Bileti Bul

Nikaragua

Hostel ve pansiyon fiyatları gecelik ortalama 7 dolar.

Orta derece bir restoranda yemek 10 dolar. Şehir içi ulaşım 0.10 cent. 1 Litre benzin 1 dolar.

Ucuz Nikaragua Bileti Bul

Myanmar

Myanmar

Hostel ve pansiyon fiyatlar gecelik 8 dolar ortalamasında. Orta derece bir restoranda yemek 7 dolar. Şehir içi ulaşım 0.20 cent. 1 litre benzin 0.75 cent.

Ucuz Myanmar Bileti Bul

Makedonya

Fiyatlar gecelik 7 dolar ortalamasında. Orta derece bir restoranda yemek 10 dolar. Şehir içi ulaşım 0.70 cent. 1 litre benzin ise 1.20 dolar.

Ucuz Makedonya Bileti Bul