Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Antalya’da Gidilecek Yerler

Tüm makaleler

Antalya’da Gidilecek Yerler

Masmavi kıyıları, Roma döneminden Osmanlı’ya kadar farklı dönemlerden izler taşıyan mimarisi, her daim güneşli havası ve rahat ambiyansıyla Antalya her yıl Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından milyonlarca turisti kendine çekiyor. Antalya’ya gittiğinizde, sizin için listelediğimiz kent merkezindeki bu 10 yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

1. Kaleiçi

Antalya Kaleiçi

Beyaz boyalı tarihi Osmanlı konaklarının yanı sıra Roma, Bizans ve Selçuklular döneminden yapıları da barındıran Antalya’nın bu tarihi mahallesinde sokakları artık butik oteller, hediyelik eşya dükkanları, sanat galerileri, kafeler ve restoranlarla süslüyor. Kaleiçi’nin Arnavut kaldırımlı taş sokaklarda kaybolmanın tadını çıkarın!

2. Antalya Yat Limanı

Antalya Yat Limanı

Kaleiçi’nin hemen aşağısında, kayalıkların arasında doğal bir sığınak alanı olan ve 2. yüzyıldan 20. yüzyılın ortalarına kadar Antalya’nın ana limanı olarak kullanılan bu liman, günümüzde yalnızca yatlar tarafından kullanılıyor. Yat limanındaki kafelerden birinde oturup, kahvenizi yudumlarken güneşin batışını izlemeye doyamayacaksınız.

Turgutreis Yat Limanı’nın da aralarında bulunduğu, Bodrum severlerin bayılacağı hazine değerinde 10 öneri

3. Yivli Minare

Selçuklular tarafından 13. yüzyılda inşa ettirilen 38 metre yüksekliğindeki turuncu renkli bu minare, cami, medrese, Mevlevihane ve türbelerden oluşan külliyenin bir parçasını oluşturuyor. İsmini mimarisinde yer alan sekiz yivden alan Yivli Minare, Antalya’nın simgesi olarak kabul ediliyor.

4. Antalya Müzesi

Antalya deyince akla müze ziyareti gelmese de Türkiye’nin en büyük, en eski ve en önemli müzelerinden olan bu arkeoloji müzesine mutlaka en az birkaç saatinizi ayırmalısınız. Antalya ve çevresindeki antik bölgeler olan Likya, Pamfilya ve Psidia’dan 5000’in üzerinde eserin sergilendiği müzede, 25-30 bin kadar eser ise sergilenmese de müze tarafından muhafaza ediliyor ve korunuyor.

Müzeleriyle ünlü Berlin’de çoğu turistin bilmediği 6 gizli güzellik

5. Hadrian Kapısı

Roma İmparatorluğu’nun en önemli beş imparatorundan biri olan Hadrian tarafından, Antalya’yı ziyareti onuruna M.S. 130 yılında yaptırılan bu kapı, Kaleiçi’ni çevreleyen surlar üzerinde yer alıyor. Hadrian Kapısı’nı ilk gördüğünüzde bir an için durun ve 2000 yıldır kentin göbeğinde yer almasına rağmen sapasağlam ayakta kaldığını aklınıza getirin. Hayranlık duyacaksınız.

6. Konyaaltı Plajı

Çakıl taşı ve kum karışımından oluşan Konyaaltı Plajı, ününü Türkiye’de büyük şehir merkezinde yer alan nadir plajlardan birisi olmasına borçlu. Antalya’nın geneline göre daha serin suyu olan bu uzun plaj, yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor. Konyaaltı Plajı’nda şezlongda uzanırken, bir yandan da çevredeki kafelerden sipariş ettiğiniz soğuk içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz.

Deniz tutkunları için Türkiye’de görülmesi gereken 8 saklı plaj ve koy

7. Hıdırlık Kulesi

Karaalioğlu Parkı’ndan yat limanını izleyen 14 metre yüksekliğindeki bu altı kare, üstü silindir şeklindeki kule 2. yüzyıla tarihlense de ne amaçla inşa edildiği henüz kesin olarak bilinmiyor. O dönemler oldukça yoğun olan liman için gözlem kulesi ya da deniz feneri olarak kullanılmış olabileceği tahmin ediliyor. Kule, Antalya’da panoramik liman manzarasının ve gün batımının en iyi izlendiği yerlerden biri olması sebebiyle hem yerel halktan hem de turistlerden büyük ilgi görüyor.

8. Antalya Aquarium

Konyaaltı Plajı’na çok yakın mesafede yer alan ve bu akvaryum, 6.800 metreküp su hacmi ile dünyanın en büyük akvaryumlarından birisi. Akvaryum, ana tankı, 131 metre uzunluğundaki tüneli ve tematik bölümleriyle, özellikle de çocuklu ziyaretçilere çok keyifli anlar yaşatıyor. Akvaryumda bir de kapalı alanda her gece doğal kar yağdırılan Kar Dünyası bulunuyor.

9. Saat Kulesi

II. Abdülhamit döneminde yaptırılan ve şehrin surlarını oluşturan burçlardan biri üzerine inşa edilen Saat Kulesi, Antalya’nın en merkezi caddelerinden Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alıyor. Saat Kulesi’ne kadar gitmişken, kulesinin hemen ilerisinde bulunan, 18. yüzyılda inşa edilmiş bir Osmanlı camisi olan Tekeli Mehmet Paşa Camii’ni de ziyaret edilecek yerler listenize alabilirsiniz.

Saat kulesiyle ünlü şehrimiz İzmir’de gezilecek en iyi 10 yer

10. Lara

Antalya’nın en gözde semtlerinden biri olan Lara’da şık kafelerde içkinizi yudumlayabilir, lüks restoran ya da balık lokantalarında yemek yiyebilir ve AVM’lerde alışverişin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer bunlarla da yetinmezseniz, Lara plajında deniz keyfi yapabilirsiniz.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Bodrum’da gezilmesi gereken 10 nokta

Türkiye’de hem ucuz, hem keyifli bir tatil yapılabileceğiniz 11 harika yer

Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen 9 yer