Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Amsterdam’ın Instagramlık Köşeleri

Tüm makaleler

Amsterdam’ın Instagramlık Köşeleri

Amsterdam dünya üzerindeki en fotojenik şehirlerden biri. Instagram üzerinde yapacağınız küçük bir araştırma #Amsterdam etiketi altında 22.5 milyonun üzerinde sonuç bulmanıza yol açacak. Peki, bu bakımdan Amsterdam’da görülmesi gereken yerler nereler?

Sıcak, rahat, özgür, sevimli bir şehir denince ilk akla gelen yer olan Amsterdam, her geçen gün Instagram’da ününe popülerlik katıyor. Her köşesi sanat, tasarım ve doğa ile beraber nefes alıp veren bu kent, sosyal medyada da dünyanın en çok fotoğraflanan yerleri arasında. Amsterdam gezi rehberi ile şehrin en güzel fotoğraf noktalarını elinizle koymuş gibi bulabilirsiniz.

A’DAM Kulesi

En güzel Amsterdam fotoğrafları için ilk gidilecek noktalardan biri, A’DAM Kulesi’nin üzerinde yer alan seyir terası. Bu salıncak benzeri teras bir yandan hareket ederken bir yandan da 360 derecelik muhteşem bir Amsterdam panoraması sunuyor.

Ucuz Amsterdam Uçak Biletleri Amterdam Otelleri

Amsterdam Kanalları

Amsterdam’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kanalları şehrin en önemli özelliği. Kanallar ve meydanlar hem mimari hem de Amsterdam’ın günlük yaşamını yansıtması açısında kentin olmazsa olmaz cazibe noktaları. Şehrin güzel mimarisine yapacağınız tarihi bir yolculuk için kısa süreli turist otobüsleri ya da içki ve yemek de servis eden lüks tekneler arasında bütçenize göre bir tercih yapabilirsiniz. 1 saatlik kanal turunun Ağustos 2018 itibariyle fiyatı 16 avro. Klasik turistik bot turu günlük biletini ise 21 avro karşılığında alabiliyorsunuz. Eğer akşam yemekli kanal turuna katılmak isterseniz ödeyeceğiniz fiyat yaklaşıl 80 avro olacak.

Amsterdam’ın geleneksen mimarisini yansıtan, geçmişi 16 ve 18. Yüzyıla dayanan 7000 civarında bina ve toplam 160 kanal fotoğraf arşivinizde ve sosyal medya kanallarınızda yer almayı bekliyor. Şehrin 90 adasını birbirine bağlayan eşsiz güzellikteki köprüler de Amsterdam’ın en çok fotoğraflanan noktaları arasında. Bunlardan 8 tanesi eski, ahşap, baskül tarzındaki köprüler. Özellikle Magere Brug, yani Mager Köprüsü bu köprülerin en meşhuru.

Magere Brug

Amsterdam’ın en fotojenik noktaları listemizin en romantik durağı Hermitage Müzesi’nin hemen yanında bulunan Magere Brug. Amstel Nehri üzerinde kendine has ışıklarıyla suda yansımalar oluşturan ve açılır kapanır bir köprü olan Magere Brug sosyal medyada da oldukça ünlü. Ayrıca fotojenik oluşu Instagram’dan da internetten de önce tescillenmiş, köprü 1971 yapımı bir James Bond filmi olan Ölümsüz Elmaslar’da mekân olarak kullanılmış.

Ucuz Amsterdam Uçak Biletleri Amterdam Otelleri

Rijksmuseum

Fotoğraf çekmeye doyamayacağınız bir başka yer… Hollanda’nın ulusal sanat galerisi olan Rijksmuseum, Amsterdam’ın en önemli müzesi. Dünyaca ünlü sanatçılardan Rembrandt, Vermeer, Frans Hals ve Jacob van Ruysdael gibi isimlerin eserleri müzenin muhteşem koleksiyonunda yer alıyor. Hollandalı Mimar Pierre Cuypers tarafından 1885’te inşa edilen ve 2012’de Hollanda Kraliçesi Beatrix tarafından tekrar açılan Rijksmuseum’da 8 bin resim, heykel, maket ve antika obje korunuyor. Ayrıca müze, 35 bin kitap ve el yazmasını içeren ve iyi bir arşive sahip olan özel bir kütüphaneye sahip. Rembrandt’a ait olan, heybeti ve hikâyesiyle ziyaretçileri büyüleyen ve tüm zamanların en önemli başyapıtlarından biri kabul edilen Gece Nöbeti isimli tablo, müzenin Instagram’da en sık karşılaşılan parçası.

Amsterdam fotoğraflarında bolca karşılaşabileceğiniz bir diğer nokta olan “I Amsterdam” yazısı de Rijksmuseum’un önünde yer alıyor. Gün içinde buraya gelirseniz ikonun üstüne çıkan, yanında veya önünde poz veren, etrafta dolaşan ziyaretçiler nedeniyle iyi bir an yakalayamayabilirsiniz. Bu noktada güzel bir fotoğraf için gün doğumunu yakalamanız gerekebilir.

Ucuz Amsterdam Uçak Biletleri Amterdam Otelleri

Begijnhof

Begijnhof, pek çok turistin kentin eğlenceli tarafına kapıldıkları için gözden kaçırdıkları bir yer. Şehrin bu eski ve çarpıcı köşesi son dönemde fotoğraf meraklıları tarafından keşfedildi ve Amsterdam gezilecek yerler listesinde kendine yer bulmaya başladı. Amsterdam’ın 14. yüzyıldan bu yana ayakta kalan son kalan ahşap evi de bu bölgede yer alıyor. Halen hizmet vermekte olan küçük şapelinde ise bölgenin eski sakinleri olan koyu Katolik kadınların mezarları bulunuyor.

Stedelijk Museum

Amsterdam fotoğraf çekilecek yerler listesinin en iddialı duraklarından biri modern sanat müzesi olan Stedelijk. Müze, Museumplein bölgesinde bulunuyor. İçeride Pollock, Kandinsky, Marlene Dumas, Gilbert&George’a ait eserleri görmeniz mümkün. Kentin en çok fotoğrafı çekilen kapalı mekânı olan müze her gün 09.00 ile 18.00 arası açık.

Ucuz Amsterdam Uçak Biletleri Amterdam Otelleri

Dam Meydanı

Dam Meydanı, Amsterdam’ın kalbi. Meydanda Amsterdam Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Madame Tussaud’s Müzesi ve National Monument yer alıyor. Bu ihtişamlı meydanda ve civarına yayılmış onlarca kafeden birinde oturup Amsterdam’ın keyfini çıkarabilirsiniz. Meydanda ayrıca turistlere yönelik çeşitli şovlar da olabiliyor.

Nieuwe Kerk

Nieuwe Kerk, 15. yüzyıldan bu yana ayakta kalan bir kilise. Yılın pek çok döneminde çeşitli etkinlikler ve sergiler düzenleniyor. Kilisenin fotoğrafını çekerken, programına da göz atmanızda fayda var.

Wall Gallery, De Pijp

Amsterdam’ın canlı bir mahallesi olan De Pijp’de Instagram’da paylaşılmayı hak eden pek çok sevimli kafe ve restoran bulacaksınız. Merkezden yani Dam Rak’tan 3 km’lik mesafede yer alan bu bölge Amsterdam’ın Latin Mahallesi olarak anılıyor. Genç nüfusun ağırlıkta olduğu mahalle aynı zamanda sokak sanatı açısından da Amsterdam’ın en zengin bölgesi. En fazla fotoğraflanan görüntü ise “wake me up when I’m famous” yani, “ünlü olduğumda uyandırın” yazısı. Eğer bu meşhur yeri görmek istiyorsanız Frans Halsstraat 64 adresinde yer alan Wall Gallery’ye doğru yönelmenizi tavsiye ederiz.

Ucuz Amsterdam Uçak Biletleri Amterdam Otelleri

The Skylounge

Amsterdam’daki en iyi fotoğraf yerleri arasında yüksekten şehir manzarası çekebileceğiniz bir diğer nokta tren istasyonunun yanındaki Hilton’da yer alan The Skylounge isimli bar. Şehri bütün güzellikleri buradan çekilen bir fotoğrafa sığıyor.

Reguliersgracht

Amsterdam’ın Instagram noktaları arasında yedi köprüsüyle ünlü olan Regulersgracht da var. Turistik hollanda şehirleri çoğunlukla kanallardan oluşuyor ve ülkede görülecek başka güzel şehirler de var: Amsterdam Dışında Görülmesi Gereken Hollanda Şehirleri

Bloemenmarkt

Her gün açık olan Bloemenmarkt, Amsterdam’ın çiçek pazarı. Bahçe işleri ve çiçeklere ilgi duymasanız bile şöyle bir göz atmak ve bol bol fotoğraf çekmek isteyeceğiniz bir mekân.

Ucuz Amsterdam Uçak Biletleri Amterdam Otelleri

Vondelpark

Amsterdam fotoğrafları şehrin doğayla olan muhteşem uyumunu da yansıtıyor. Kent zaten parklarıyla yeterince ünlü. Oldukça büyük bir alana kurulu olan Vondelpark, Amsterdam’ın en güzel parkları denildiğinde ilk akla gelenlerden. Burası aynı zamanda hayvanların doğal ortamlarında yaşayabildiği alanlarıyla bir açık hayvanat bahçesi. Temiz havanın tadını çıkaran Amsterdam halkı ile sakin bir akşamüstü geçirmek için isterseniz tercihinizi Vondelpark’tan yana kullanabilirsiniz. Çevrede fotoğraflanacak pek çok bitki türü ve hikâyeye rastlayacaksınız.

NDSM-Werf

Endüstriyel alanları estetik bulanlar için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yer NDSM-Werf. Eski liman günümüzde birçok kültürel etkinliğin düzenlendiği bir alana dönüşmüş durumda. NDSM-Werf aynı zamanda Amsterdam’da elektronik festivallerin de düzenlendiği bir bölge. Özellikle herhangi bir etkinlik sırasında giderseniz, Amsterdam’da eğlence hayatı denince ne anlamanız gerektiğini hemen kavrayabilirsiniz.

Zaanse Schans

Amsterdam’ın ünlü yeldeğirmenlerinin fotoğraflarını çekmeden dönmek istemiyorsanız, kentin kuzeyinde bulunan Zaanse Schans kasabası, gidebileceğiniz en iyi noktalardan biri. Peynir ve tahta ayakkabı üretim merkezleriyle beraber Amsterdam’ın kültürel sembolü olan yeldeğirmenleriyle de ünlü Zaanse Schans bir kakao fabrikasına da ev sahipliği yapıyor.

Ucuz Amsterdam Uçak Biletleri Amterdam Otelleri