Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler Amsterdam Dışında Görülmesi Gereken Hollanda Kentleri

Tüm makaleler

Amsterdam Dışında Görülmesi Gereken Hollanda Kentleri

Hollanda denilince aklımıza hemen Amsterdam geliyor. Ancak Hollanda sadece Amsterdam'dan ibaret değil. Gelin Amsterdam Dışında Görülmesi Gereken Hollanda Kentleri listemizle farklı bir Hollanda gezisi yapalım.

Biri size “Hollanda’ya gidiyorum” derse muhtemelen Amsterdam’a gittiğini düşünürsünüz. Amsterdam’ın Hollanda‘nın en merak çekici kenti olduğu doğru. Ancak bu küçük ülke Amsterdam’dan başka güzelliklere de sahip. Gelin Amsterdam dışında görülmesi gereken Hollanda kentleri listemiz ile Hollanda’yı farklı bir şekilde keşfedelim.

Harita

Neden Amsterdam?

Kanalları, hareketli kültürel hayatı ve açık görüşlü yaşayanlarıyla Amsterdam dünyanın en ilgi çekici şehirlerinden biri. Gününüzün tamamını sanat galerileri ya da müzelerde geçirebilir, bisikletle sakin Amsterdam sokaklarında dolaşabilir ya da gece hayatının tüm eğlencesine kendinizi kaptırabilirsiniz. Amsterdam’da herkes için bir şeyler var. Bu yüzden her yıl milyonlarca turist Amsterdam’ı ziyaret ediyor.

Amsterdam dışında görülmesi gereken Hollanda kentleri

Ancak Hollanda sadece Amsterdam’dan ibaret değil. Yüzölçümü bakımından dünyanın en küçük ülkelerinden birine sahip olan Hollandalılar sahip oldukları toprakları iyi bir şekilde değerlendirmeyi biliyorlar. Yaşadıkları her yeri küçük nüanslarla farklılaştırmayı başaran Hollandalılar yüzölçümü bakımından küçük ancak kültürel değer bakımından büyük kentlerde yaşıyorlar.

Den Haag (Lahey)

Hollanda’nın başkenti neresi? Bu soruya “Amsterdam” cevabını verdiyseniz yanılıyor olabilirsiniz.

Tamam, Amsterdam Hollanda’nın başkenti. Ancak Hollanda’nın yönetildiği yapılar ve Hollanda kraliyet ailesi Den Haag’da bulunuyor.

Amsterdam dışında görülmesi gereken Hollanda kentleri

“Den Haag” ismi bize biraz yabancı. Biz bu kentten bahsedilirken daha çok “Lahey” ismine aşinayız.

Bu isme bu kadar aşina olmamızın nedeni de “Lahey” kelimesini haber bültenlerinde sıklıkla duymamız. Kentten haber bültenlerinde bu kadar bahsedilmesinin nedeni de Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve NATO’nun önemli yapılarının bu şehirde bulunması. Bu organizasyonların şehirdeki varlığı nedeniyle Den Haag “uluslararası barış ve adalet şehri” olarak da anılıyor.

Ancak bu güzel şehrin tadına varmak için diplomat olmanıza gerek yok. Amsterdam’dan yaklaşık 45 dakikada ulaşabileceğiniz Den Haag’da sizi güzel sürprizler bekliyor.

Ucuz Hollanda Uçak Biletleri

Den Haag’da rehberli bir turla Hollanda Kraliyeti’ne ait binaları ve uluslararası örgütlere ait yapıları gezebilirsiniz. Politikadan çok sanatla ilgileniyorsanız Vermeer’in meşhur “İnci Küpeli Kız” resminin de sergilendiği Mauritshuis Müzesi sizin için daha çekici bir seçenek olabilir. Dünyanın en ünlü grafik sanatçılarından M.C. Escher’in optik yanılsamaları ustalıkla kullandığı eserleri de Den Haag’da Escher Müzesi’nde sergileniyor.

Eğer Den Haag’ı çocuklarınızla ziyaret ediyorsanız size iyi bir haberimiz var. Dünyanın en önemli minyatür şehirlerinden biri olan Madurodam, Den Haag’da. Hollanda’nın minyatür bir kopyası olan Madurodam’da çocuklarınızla birlikte iyi vakit geçirebilirsiniz.

Liman Kent Rotterdam

Rotterdam, Amsterdam’dan sonra Hollanda’nın en büyük ikinci kenti. Dünyanın en büyük limanı da bu şehirde.

Rotterdam II. Dünya Savaşı sırasında büyük yıkıma uğramış bir kent. Bu yüzden kentin görünümü diğer Hollanda kentlerine oranla daha “yeni”. Bu yeni görünüm modern mimarinin en iyi örneklerini Rotterdam’da görmenizi sağlıyor.

Hollanda’nın modern mimariye kazandırdığı en önemli değerlerden biri olan “küp evler” Rotterdam’da. Mimar Piet Blom tarafından tasarlanan bu evlerde yaşamanın gerçekten mümkün olup olmadığını kendi gözlerinizle görmeniz mümkün. Komplekste bulunan evlerden biri ziyarete açık.

Rotterdam ayrıca Erasmus programına ismini veren ve Hümanizm akımının öncülerinden sayılan Desiderius Erasmus’un şehri.

Ucuz Hollanda Uçak Biletleri

Amsterdam’a Alternatif Konaklama: Haarlem

Amsterdam dışında görülmesi gereken Hollanda kentleri listemizde sırada Haarlem var.

Amsterdam’dan sadece 20 kilometre uzaklıkta olan Haarlem, daha uygun fiyatlı konaklama seçenekleriyle Amsterdam’ı ziyaret ederken kalabileceğiniz bir kent. Haarlem’den Amsterdam’a trenle 10 dakikada ulaşılabiliyor.

Haarlem’de Konaklama Bul

Tıpkı Amsterdam gibi Haarlem de bir “kanallar kenti”. Amsterdam’a göre çok daha sakin olan Haarlem’de kanal turu yapabilirsiniz.

Haarlem’de 14. yüzyıldan kalma belediye binasını ve St. Bavo kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Eğer Hollanda’nın sembollerinden olan yeldeğirmenlerini görmeden ülkeden ayrılmak istemiyorsanız Haarlem’den yaklaşık 30 dakika uzaklıktaki Zaanse Schans‘ı ziyaret ederek Hollanda gezinize renk katabilirsiniz.

Hollanda Peyniri: Gouda

Gouda” ismi çoğumuza yabancı değil. Hollanda’nın meşhur gouda peyniri bu kentte üretiliyor. Amsterdam dışında görülmesi gereken Hollanda kentleri listemizde bu sefer Gouda peynirinin ana vatanına gidiyoruz. 

Amsterdam’dan yaklaşık 1 saat uzakta olan Gouda’yı sadece peynirleri için bile ziyaret edebilirsiniz. Ancak Gouda’ya vardığınızda peynirden daha fazlasını bulacağınız kesin.

Gouda, Hollanda’nın en önemli tarihi yapılarından bazılarına sahip. 15 yüzyıldan kalma belediye binası ve 16. yüzyılda inşa edilmiş St. John kilisesi bu yapılar arasında.

Eğer Gouda’yı yazın ziyaret ediyorsanız peynir pazarını (kaasmarkt) mutlaka görmelisiniz. Her perşembe kurulan pazarda çiftçiler kendi ürettikleri peynirleri satıyorlar. Gouda’dan eve götürmek için daha güzel ne alınabilir ki?

Ucuz Hollanda Uçak Biletleri

Utrecht

Utrecht Amsterdam dışında görülmesi gereken Hollanda kentleri listemizdeki diğer kentler kadar tarihi yapıya sahip değil. Ancak Utrecht’in atmosferi kenti görülmesi gereken bir yer haline getiriyor.

Utrecht kent merkezi kanalları ve Ortaçağ’dan kalan yapılarıyla sevimli bir yer. Kent merkezindeki Dom kulesi, Hollanda’nın en büyük kalesi olan De Haar kalesi, müzik kutularının sergilendiği Speelklok müzesi ve tren meraklılarının kendilerini kaybedecekleri Tren Müzesi (Spoorwegmuseum) Utrecht’te görmeniz gereken yerler arasında.

Ancak Utrecht’in atmosferini bu yapılar oluşturmuyor. Utrecht’in hareketli ve eğlenceli atmosfere sahip olamasını kentte yaşayan öğrenciler sağlıyor. Bu atmosferin tadını çıkarmak için de kent merkezindeki mekânlarda takılmanız yeterli.

Ucuz Hollanda Uçak Biletleri

Leiden

leiden

Amsterdam dışında görülmesi gereken Hollanda kentleri listemizde sırada ünlü ressam Rembrandt’ın doğduğu kent olan Leiden var.

Amsterdam’dan 25 dakikada ulaşılabilen Leinden tipik bir Hollanda kenti. Meşhur Hollanda evlerinin en güzel örneklerini Leiden’da görebilirsiniz.

Hollandalılar Leiden’dan “Müze kenti” olarak bahsediyorlar. Kentte ziyaret edebileceğiniz birçok müze var. Bu müzeler arasında en ünlü olanı ise arkeoloji müzesi (Rijksmuseum van Oudheden).

Ucuz Hollanda Uçak Biletleri

Maastricht

Maastricht Hollanda’nın en eski kentlerinden biri. İki günde rahatlıkla gezebileceğiniz Maastricht mimari ve gastronomiyle ilgilenenler için adeta bir cennet. Amsterdam dışında görülmesi gereken Hollanda kentleri listemizde Maastricht’i keşfedelim. 

Eğer Schengen vizeniz varsa ve diğer Avrupa ülkelerinden giriş yapmayı düşünürseniz Belçika’nın Liege ve Almanya’nın Aachen kentlerinden Maastricht’e ulaşmanız çok daha kolay.

Yoksa da Schengen Vizesi çıkartmak için yapılması gerekenleri size söyleyebiliriz!

Maastricht’e vardığınızda eski şehir merkezinin kalbi sizi kısa sürede etkileyecek. Caddeler, kiliseler, şehir surları ve birer tarihi değer haline gelmiş dükkanlar kendinizi farklı bir yerde hissetmenize neden olacak.

Maastricht’teki St. Servaaskerk Kilisesi Hollanda’daki en eski kilise. Kilisenin içindeki müze haline getirilmiş hazine bölümünde kutsal objeler, resimler ve heykeller sergileniyor.

Ucuz Hollanda Uçak Biletleri

Eski Askeri Yapılar

Hollanda, Belçika ve Almanya sınırında bulunan Maastricht stratejik bir konuma sahip. Bu yüzden kentin tarih boyunca askeri bir önemi olmuş. Dolayısıyla kentte birçok askeri yapı görmeniz mümkün.

Kentteki askeri yapılar arasında en dikkat çekici olanı Sint Pieter kalesi ve St. Pietersberg mağaraları.

Sint Pieter kalesi 18. yüzyılda kenti Fransızlara karşı korumak için yapılmış. Kalenin hemen altında bir tünel sistemi olan  St. Pietersberg mağaraları bulunuyor. Bir zamanlar toplam uzunluğu 200 kilometreyi bulan bu tüneller savaş zamanlarında lojistik destek sağlamak için kullanılıyormuş. Günde bazen 20.000 kişinin geçtiği tünellerin kendine ait bir yaşamı oluşmuş. Tünel içinde depolar, şapeller ve hatta bir fırın bile var. II. Dünya Savaşı sırasında Rembrandt’ın Gece Devriyesi tablosu bu tünellerde saklanmış.

Dominicanenkerk kilisesi, Maastricht’te ziyaret edebileceğiniz en ilginç yapılardan biri. 1294 yılında inşa edilen kilise, 16. yüzyılda Katolik inancının Hollanda’da yasaklanması nedeniyle boşaltılmış. Tarih boyunca farklı işlevlerle kullanılan yapı en sonunda 2005 yılında restore edilerek bir kitapçıya dönüştürülmüş. Eğer siz de kitap okumayı neredeyse kutsal bir aktivite olarak görüyorsanız Dominicanenkerk kilisesi sizin için bir mâbet olabilir!

Polare Maastricht olarak da anılan Dominicanenkerk Dünyanın En Güzel Kitapevleri arasında yer alıyor.