Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler 6 Adımda Hong Kong Gezi Rehberi

Tüm makaleler

6 Adımda Hong Kong Gezi Rehberi

Uzakdoğu’nun mega kenti Hong Kong’da gezilecek yerler nerelerdir, mutlaka neler yapmalı yakından bakalım.

Hong Kong gezilecek yerler açısından sayısız zenginliklerle dolu bir şehir. Hong Kong gece hayatı ve Hong Kong otelleri ise dünyaca meşhur. Aynı zamanda Hong Kong, Disneyland ile de minik ziyaretçilerin gözdesi. Bütün bunlar bir araya geldiğinde ortaya şahane bir tatil seçeneği çıkıyor. Uzakdoğu dünyasına hızlı bir adım atmak için hemen bir Hong Kong uçak bileti satın almanızı öneririz.

hong kong tapınak

Hong Kong, Çin’in güneydoğusunda yer alan ve Asya’nın bütün güzelliklerini bir arada barındıran bir özerk bölge. Hong Kong vize uygulaması açısından Çin ile aynı niteliklere sahip değil. Çin vizesi alabilmek oldukça zorken, Hong Kong’a vizesiz de seyahat edebiliyorsunuz. Ayrıca Hong Kong otelleri de oldukça geniş seçenekler sunuyor. Dolayısıyla birçok seyahat tutkunu için Hong Kong gezilecek yerler arasında en önemli destinasyonlardan biri oluyor. Hong Kong gece hayatı ise bütün bunlara ek olarak unutamayacağınız heyecanlar ve renkler barındırıyor.

Hong Kong Işıklarında Unutulmaz Bir Tur

Hong Kong, oldukça keyif alarak gezebileceğiniz ve eğlence dünyasına adım atabileceğiniz mükemmel bir Uzakdoğu şehri. Hem alışveriş çılgınlığına hem de renkli Hong Kong gece hayatına burada adım atabilirsiniz. Üstelik Hong Kong vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor. Dolayısıyla avantajlı bir Hong Kong uçak bileti bulduğunuz anda burayı görülecek yerler listenizin en üst sırasına taşımanızda fayda var.

Hazır gelmişken vizesiz bir diğer popüler destinasyon olan Bali’yi görmeden olmaz.

Burası Uzakdoğu bölgesinde yer alan en güvenli noktalardan biri olarak kabul ediliyor, dolayısıyla Hong Kong tek başına gezmek isteyen turistler için de günün 24 saati yaşayan bir yer. Ayrıca günümüzün aktif ve hızlı şehir hayatının en net biçimde görülebileceği noktalardan biri.

1- Victoria Peak Tepesini Ziyaret Edin

victoria peak tepesi hong kong

Victoria Peak tepesine bilhassa akşamüzeri saatlerinde çıkmalısınız. Burası Hong Kong manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz en iyi yerlerden biri. Şehrin o büyüleyici gökdelen ışıkları ve bitmek bilmeyen Hong Kong gece hayatı en güzel Victoria Peak tepesinden izleniyor. Buradan göreceğiniz manzara, aslında Uzakdoğu’nun günümüzdeki güzelliğini de bir karede özetliyor.

Aşağıya baktığınızda, dünyanın en güzel ve en gelişmiş şehirlerinden birinin tutkulu kalabalığı ile ticaretin geldiği noktayı gösteren gemileri görüyorsunuz. Biraz daha ileriye, dağların ardındaki ufka doğru baktığınız anda ise Çin’in bitmek tükenmek bilmeyen yemyeşil doğasını görebiliyorsunuz. Bu nedenle Victoria Peak, Hong Kong’da yaşayan birçok yabancı için dahi sık sık ziyaret edilen bir yer.

2- Çay İçin

hong kong çayı

Ülkemiz dünyada açık ara farkla en çok çay içilen yer. Ancak Uzakdoğu insanının çay kültürü de bizden çok farklı değil. Üstelik burada çay sadece bir içecek değil, hayatın içinde saygı duyulması gereken önemli bir ritüel. Dolayısıyla Hong Kong birçok irili ufaklı çay mekânına ev sahipliği yapıyor.

Şehirdeki ziyaret rotanıza en uygun olan çay evini tercih edebilirsiniz. Bizim önerimiz, Wellington Street’te yer alan Lin Heung Tea House adlı mekan. Burası 1962’de açılmış minik bir dükkân ve yerel halk tarafından da çok beğeniliyor. Yalnız burası pek turistik bir mekân değil, dolayısıyla yalnızca Hong Kong doları geçerli. Buraya gelmişken lotus macunlu Çin mantısının tadına da bakabilirsiniz.

3- Gece Dışarı Çıkın

hong kong geceleri

Hong Kong gece hayatı bakımından dünyanın önde gelen şehirlerinden biri. Burası aslında birçok büyük Uzakdoğu şehri gibi 24 saat yaşayan, hiç uyumayan bir şehir. Bar veya disko tarzı yerleri ziyaret etmek istiyorsanız, tercihiniz Lan Kwai Fong bölgesinden yana olmalı. Burada bilhassa cuma ve cumartesi akşamları oldukça kozmopolit bir kalabalıkla karşılaşıyorsunuz. Alternatif olarak Wan Chai bölgesindeki gece kulüplerine de uğrayabilirsiniz.

Belki de sizin için en iyi Bekarlığa Veda Şehri Hong Kong’dur.

Hazır gece dışarı çıkmışken, mutlaka Temple Street’in gece pazarına da uğramanızı öneririz. Buradaki gece pazarları yapı olarak ülkemizin yazlık yerlerinde kurulan akşam pazarlarına çok benziyor ama bir yandan da adeta B sınıfı bir Hong Kong filminden fırlamış gibi görünüyor. Falcılardan dövmecilere her şey bu pazarda bulunabiliyor. Çin satrancı oynayan yaşlı adamlardan Çin tıbbının şifalı otlarını satan teyzelere kadar geniş bir yelpazeye sahip olan bu gece pazarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Üstelik burada hem Hong Kong doları hem ABD doları geçerli.

4- Disneyland’e Bir Gün Ayırın

disneyland hong kong

Hong Kong Disneyland Lantau adası üzerinde yer alıyor. Şehir merkezinden bir tren bileti alarak yaklaşık 20 dakikalık bir yolculukla buraya ulaşabiliyorsunuz. Park, ziyaretçiler için her gün 10:30-20:00 arasında açık tutuluyor ve buraya gelecekseniz mutlaka bir gününüzü ayırmanız öneriliyor. 2005 yılında açılan Hong Kong Disneyland, yılda yaklaşık altı milyon turisti ağırlıyor. Her gece birbirinden renkli havai fişek gösterileri ile şenlenen bu parkta ayrıca iki ayrı otel de hizmet veriyor. Ama siz Paris’e göz koydusyanız Paris Disneyland Turu burada.

Disneyland’de ziyaret edebileceğiniz altı farklı temaya sahip alan mevcut ve bunlar için ek bir ücret ödemiyorsunuz. Ancak öncelikle en popüler karakterleriyle buluşabileceğiniz Fantasyland bölgesi ve uzay yolculuğu temalı Tomorrowland bölgelerine mutlaka uğramanızı öneririz.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

5- Alışveriş Yapın

Hong Kong gezilecek yerler listenizde en önemli yeri alışveriş merkezlerine ayırabilirsiniz. Buradaki alışveriş çılgınlığı nedeniyle büyük merkezlerin birçok katı yeraltında yer alıyor ve aralarında geçiş yapmak çok kolay. Uygun fiyatlı ürünler arıyorsanız ve sokak pazarı gezmek istiyorsanız ilk tercihiniz meşhur Ladies Market olmalı. Burada bir süre gezdikten sonra aradığınız basit ürünleri bulabilirsiniz. Ayrıca buradaki satıcılar genellikle pazarlığa açık. Elektronik alışverişi için de sayısız seçeneğinizi olduğunu hatırlatalım ancak buradaki elektronik ürünlerde maalesef bazen sorun çıkabiliyor. Dolayısıyla, alışverişinizi doğru yerden yaptığınıza emin olmanız gerekiyor.

Alışveriş ve gezi tutkunları için işte New York’ta Alışverişin En İyi 10 Adresi!

Ucuz New York Uçak Biletleri

Bilgisayar oyunu ekipmanı için en doğru adres Wan Chai Computer Centre, diğer elektronik alışverişleriniz için ise Mongkok’ta bulunan Temple Street Night Market’i veya Mongkok Computer Centre dükkânını tercih edebilirsiniz. Müzik ekipmanlarının tutkunları ise Parsons Music Limited adlı, tamamen müzik ürünleri üzerine inşa edilmiş dükkânı tercih etmeli.

6- Büyük Buda Heykeli’ni Ziyaret Edin

lantau adası buda heykeli

Lantau Adası’nın tepelerine konumlandırılmış Büyük Buda Heykeli, Hong Kong’un en önemli sembollerinden biri olarak gösteriliyor ve şehri ziyarete gelen turistler buraya mutlaka uğruyor. Yerel halk buraya Tian Tan Buddha adını da veriyor. Aslına bu heykel, Po Lin adlı ibadethanenin bir parçası. 250 tonun üzerinde ağırlığı olan heykel, dünyanın en büyük bronz oturan Buda heykeli olma özelliğine sahip. Her ne kadar bir ibadet alanı olarak inşa edilse ve dinginliği çağrıştırsa da bu dev heykel yıllar içinde bir turist mıknatısına dönüşmüş.

Çin’in başkenti Pekin’de gezilecek yerler ve yapılacaklar için bağlantıya tıklayın.

Yerel halk Büyük Buda Heykeli’nin en güzel şekilde Lantau tepelerine gölgesi düşerken göründüğünü ve bu manzarasının uzaktan seyredilmesi gerektiğini söylüyorlar. İsterseniz heykelin bir bölümüne ücretsiz olarak çıkış da yapabiliyorsunuz. 260 basamaktan oluşan bu çıkışta ayrıca altı farklı Bodhisattva (bir tür Budizm meleği) heykeli daha görebiliyorsunuz. Ayrıca heykelin üzerine tırmanan bu merdivenleri çıktığınızda, Lantau Adası’nın büyüleyici yemyeşil manzarasıyla karşılaşıp hem Güney Çin Denizi’ni hem de aldığınız Hong Kong uçak bileti ile geri döneceğiniz havaalanını görebiliyorsunuz.

Daha fazla seyahat haberi ve gezi rehberi almak istiyorsanız haftalık bültenimize üye olun!