Seyahat Haberleri Gurme Tatlar Arayanlara En İyi Gastronomi Kentleri

Tüm makaleler

Gurme Tatlar Arayanlara En İyi Gastronomi Kentleri

Eğer siz de "midesinin götürdüğü yere" gidenlerdenseniz, UNESCO onaylı dünyanın en iyi gastronomi kentleri listesi tam size göre. Yeni tatlar keşfetmek için yolculuk planlarınızı yapmaya başlayın!
Her Yere Ucuz Bilet Ara

Dünyanın En İyi Gastronomi Kentleri

gastronomik şehirleri

UNESCO, farklı alanlardaki yaratıcılığıyla ön plana çıkan şehirleri “UNESCO Creative Cities Network” adında bir liste altında topluyor. Bu yaratıcılık alanlarından biri de gastronomi. Yeni tatlar denemeye meraklı bir gezginseniz UNESCO tarafından belirlenen en iyi gastronomi kentleri listesine mutlaka göz atın.

Yurt İçindeki Gastronomik Kentler

gaziantep mutfağı gastronomi kenti

Gaziantep, Türkiye

Gaziantep yemeklerinin ünü Türkiye sınırlarını aşmış durumda. 30’dan fazla yemeği tescillenmiş olan Gaziantep, gastronomi turizmin önde gelen şehirleri arasında bulunuyor. Tatlısından tuzlusuna tüm yemekleri ayrı bir sanat eseri olan Gaziantep, en iyi gastronomi kentleri listesinde ilk sıralarda yerini alıyor.

Hatay, Türkiye

hatay yemekleri gastronomi gezisi

Hatay, farklı kültürlerin birlikte yaşadığı bir kent. Farklı kültürlerin mutfak gelenekleri Hatay’da buluşmuş ve kentin mutfağı yüzyıllar içinde geleneksel bir füzyon mutfağına dönüşmüş.

Sadece Türkiye’deki değil, tüm dünyadaki gastronomi meraklıları Hatay’ı çoktan keşfetti. Eğer Hatay’ı hâlâ keşfetmediyseniz, şimdi tam sırası. Evinizden çıktıktan sadece birkaç saat sonra Hatay’da güzel bir sofranın başına oturabilirsiniz!

Yurt Dışı Gastronomi Şehirleri

Parma, İtalya

Dünyanın sayılı lezzetlerine ev sahipliği yapan Parma, Po Nehri’nin geçtiği verimli toprakları ve doğal güzellikleriyle de oldukça meşhur. Peyniri, şarabı, taze makarnaları ve balsamik sirkesiyle meşhur Parma, İtalya’nın sayılı gıda krallıklarından biri. Şehir, pek çok lezzeti tatma olanağı bulabileceğiniz bir gurme cenneti… Bu şirin Kuzey İtalya kentinin merkezinde kurulan pazarda yerli üreticilerin en taze sebze ve meyveleri bulmanız mümkün.

Romantizm ve lezzet dolu bir tatil için İtalya turu planlamaya ne dersiniz. İhtiyacınız olan bütün bilgiler için bağlantıya tıklayın!

En iyi gastronomi kentleri arasına giren İtalyan kentinde, tadına bakmadan dönmemeniz gereken lezzetler de mevcut. Bu lezzetler ise; ricotta ve parmesan peynirleri, bolonez soslu taze makarnalar, ıspanaklı ve ricotta peynirli makarna olan Tortelli d’erbetta, mortadella salamı, Parma jambonu, Lambrusco di Sorbara şarabı.

Popayán, Kolombiya

UNESCO tarafından 2005’te en iyi gastronomi kentleri listesine giren Popayan, İspanyol yemeklerinin yanı sıra geleneksel yemekleriyle de dikkat çekiyor. Şehrin en popüler yemeklerinden biri ise; Carantanta mısır ile hazırlanan bir tür kızarmış atıştırmalık. Popayan’ın bir diğer geleneksel yemeği de bir çeşit acı sos olan aji de mani ile servis edilen Tamales de Pipian.

Sıcakkanlı insanları ve leziz atıştırmalıklarıyla Kolombiya gezi rehberi.

Chengdu, Çin

çin yemekleri

Chengdu, bir lezzet şehri olarak adlandırılabilir. Çin’de yemek yemek, karın doyurmaktan öte bir önem taşıyor. Yemek yemenin bir sanata dönüştüğü şehirde her yemek kendine has bir tada sahip. Bu şehirde yediğiniz yemeklerin tatlarının birbirine benzemediğini fark edeceksiniz. Bu şehirde yaşayan insanlar yaptıkları her şeyden gerçekten keyif alıyor. En iyi gastronomi kentleri arasında bulunan Chengdu’yu gerçekten tanımak istiyorsanız, önce lezzetlerini tatmalısınız.

Phuket, Tayland

tay mutfağı thai

Zengin bir yemek kültürü olan Phuket’te çok sayıda yemek çeşidi bulunuyor. Taze deniz ürünleri ile tanınan Phuket’te, Tay kültüründen ve uluslararası yemek çeşitlerine kolayca rastlayabilirsiniz. Enfes lezzetleri tadabileceğiniz bir çok yer bulunan Phuket’te, yemek zevkinize göre dilediğiniz yeri tercih edebilirsiniz. Yol kenarına yerleştirilen şehriye tezgahları, klimalı restoranlar veya fast food mekanları ile açık hava restoranlardan birini seçebilir ve en iyi gastronomi kentleri listesinde bulunan bu şehirde dilediğiniz lezzeti deneyimleyebilirsiniz.

Ucuz Tayland Uçak Biletleri

Bergen, Norveç

norveç mutfağı

Norveç mutfağı denildiğinde akla ilk gelen en taze balık ve kabuklu deniz ürünleri oluyor. Enfes deniz ürünleri yiyebileceğiniz bu ülkede, Bergen şehri konumu itibari ile balıkçılığın kalbinin attığı yer olarak biliniyor. Bu sebeple Somon ve Morino balığı, Bergen mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Bergen seyahatinizde atıştırmalık olarak tüketilen balık keki hemen dikkatinizi çekecek. Balık etinin un ve süt ile yoğrulup, krepe benzer ama daha kalın şekilde pişirilmesi ile yapılan bu keki mutlaka denemelisiniz. Bu keki, Sostrene Hagelin Bergen‘de deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz.

Ormanlarla kaplı muhteşem bir doğaya ev sahipliği yapan ülkede, av etinden yapılan yiyecekler de gerçekten fazla tüketiliyor. Bergen seyahatinizi geyik etinden yapılan sosisli sandviçin tadına bakmadan sonlandırmamanızı tavsiye ederiz.

Ucuz Norveç Uçak Biletleri

Ensenada, Meksika

Amerika’nın sınır komşusu, tekilanın başkenti ve tacoların efendisi olarak adlandırılan Meksika , düşünüldüğünden daha fazla yemek çeşidine ev sahipliği yapıyor. En iyi gastronomi kentleri arasında bulunan Ensenada mutfağında; bol bol kişniş, misket limonu ve acı biber baş rolde bulunuyor. Ensenada halkının da Türkler gibi et yemeklerine düşkün olduğu biliniyor.

Denia ve Burgos, İspanya

ispanyol yemekleri tapas

İspanyollar da yemeklerini Türk halkı gibi ritüel halinde tüketmeyi seviyor. Bıkmadan yılmadan yemek yemeye, restoranları doldurup kahkahalar eşliğinde saatlerce sofra başında oturmaya bayılan Denia ve Burgos halkı, kendilerine özgü mutfakları ile dikkat çekiyor. En iyi gastronomi kentleri listesinde yer alan Burgos ve Denia’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Dünyanın en ilginç yemek festivallerinden birisi İspanya’da düzenleniyor, tamamını görmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Ucuz İspanya Uçak Bileti

Östersund, İsveç        

isveç mutfağı

İskandinav ülkeleri söz konusu olduğunda yemek kültürü bakımından akla ilk gelen deniz ürünleri olsa da arkasında geniş bir mutfak bulunuyor. En iyi gastronomi kentleri arasına adını yazdıran Östersund’un enfes lezzetlerini yerinde tatmak farklı bir deneyim olabilir.

Ucuz İsveç Uçak Biletleri

Zahle, Lübnan

lübnan yemekleri humus

Zahle’de tadına bakmadan seyahatinizi sonlandırmamanız gereken birçok lezzet bulunuyor. Ayrıca Lübnan’da gezilecek yerler de az değil. En iyi gastronomi kentleri arasında adı geçen bu şehrin lezzetleri ise; humus, kuşbaşılı humus, tabule salatası, nohutlu yoğurt çorbası olan lebeniye, zahterli pide, kızarmış soğanlı nohut ezmesi falafel, anasonlu içki olan arak, künefe ve kakuleli Türk kahvesi.

Beyrut’da Otel Bul

Gastronomi Nedir?

gastronomi

UNESCO tarafından belirlenen en iyi gastronomi kentleri listesine geçmeden önce hepimizin günlük hayatında sıklıkla kullandığı ancak çoğumuzun ne anlama geldiğini tam olarak bilmediği “gastronomi” kelimesini açıklayalım.

Gastronomi, yemek kanunu anlamına geliyor. 1801 senesinde Fransız yazar Joseph Berchoux tarafından ilk olarak kullanıldığı bilinen bu terim, Yunanca mide ile ilgili “Gastro” ve kanun, kural anlamı taşıyan “Nomos” kelimesinden türeyen “Nomy” kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşmuş.

Kültür ve yemek arasındaki ilişkiyi inceleyen gastronomi; yenilebilir bütün maddelerin, azami damak ve göz zevkini amaç edinerek, yenmeye hazır hale getirilmesine kadar geçen süreci konu alıyor.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

En İyi Gastronomi Kentleri İçin Rehber Kriterler

italya gastronomi

UNESCO’nun en iyi gastronomi kentleri listesini oluştururken göz önüne aldığı bazı kriterler var. Kentin tarihsel bir gastronomi birikimine sahip olması, bu birikimi günümüze taşımış olması, gastronomi alanında çalışmalar ve etkinlikler düzenlemesi ve sağlıklı gıdaya erişim için çalışmaların yapılması bu kriterlerin ana hatlarını oluşturuyor.

En iyi gastronomi kentleri, genellikle gıda yasaları, güvenlik ve inovasyon merkezinin kurulabilmesi, sağlıklı gıdalara erişimin artması, sürdürülebilir yerel gıda üretimini ve dağıtımını iyileştirmeyi ve gıda endüstrisinde bulunan iş olanaklarını arttırma çalışmaları sebebiyle UNESCO listesine girmiş.

Bunlara ek olarak en iyi gastronomi kentleri, kültürel haritalama ve sözlü tariflerin kullanılması ve nesilden nesile aktarılan pişirme yöntemleri ve yemek tariflerinin korunması ile ilgili yaptıkları çalışmalarla da UNESCO’ya dahil olmuşlar.

Ucuz İtalya Uçak Bileti Ucuz Fransa Uçak Bileti Her Yere Ucuz Bilet Ara