Seyahat Haberleri Güney Afrika’yı Vizesiz Keşfetmenin Tam Zamanı

Tüm makaleler

Güney Afrika’yı Vizesiz Keşfetmenin Tam Zamanı

Doğanın ve tarihin güzellikleriyle dolu Güney Afrika Cumhuriyeti kışın ortasında yazı özleyenler için harika bir seçenek. En ucuz Güney Afrika uçak biletlerini Skyscanner ucuz uçak bileti arama motoruyla bulabilirsiniz!

Güney Afrika Cumhuriyeti olağanüstü doğası, çok kültürlü şehirleri ve sürprizlerle dolu iklimiyle kışın çıkılacak tatiller için göz kamaştıran bir seçenek. Güney Afrika turunuzun dolu dolu geçmesi için bilmeniz gerekenler neler, Güney Afrika’da gezilecek yerler, görülecek harika yerler nereler özetlemeye gayret ettik. Hemen kısa bir Güney Afrika tarihi ile başlıyoruz.

Güney Afrika Tarihi

Güney Afrika’yı anlatmaya Ümit Burnu’ndan başlanmalı. 1488 yılında Portekizli kâşif Bartolomeu Dias, Avrupa’dan doğuya doğru bir deniz yolu bulabilmek için çıktığı yolculukta Ümit Burnu’nu keşfeder. Bu bir bakıma Güney Afrika’nın da keşfi de sayılır. Okul yıllarından, “Afrika’nın en güney ucu Ümit Burnu’dur” bilgisini hatırlarız. Bu belki de dünyanın en yaygın yanlış bilgilerinden biridir. Zira kıtanın en güney ucu Ümit Burnu’ndan 160 km güneydoğuda bulunan Agulhas Burnu’dur.

Güney Afrika Tarih

Ümit Burnu’nun dolayısıyla da Güney Afrika’nın keşfiyle beraber bölge batılı denizcilerin Asya yolundaki uğrak yeri oldu. Süveyş Kanalı’nın açılmasına kadar da Avrupa’dan Asya’ya gitmek için bu deniz yolu kullanıldı. Bölgenin keşfi ve sonrasında kullanılış biçimi ülkenin tarihini, yönetim şeklini, Güney Afrika insanının kaderini daha en baştan etkiledi.

On beşinci yüzyıldan itibaren Hollanda, İngiltere, Portekiz ve İspanya’dan gelen gemicilerin Hindistan’a varmadan önceki durağı olan Güney Afrika, 17. yüzyıl ortalarında kolonileşmeye başladı.

Güney Afrika’nın Yakın Dönemi

Yirminci yüzyılda Güney Afrika’ya “dünyanın en tanınmış mahkûmu” olan Nelson Mandela’nın hikâyesi damga vurdu. Mandela sadece Güney Afrika’da değil tüm dünyada ırkçılığa, baskı rejimlerine karşı mücadelenin en büyük ilham kaynaklarından biri oldu. Mahkumiyetle geçmiş yıllarının sonunda ülkede ilk kez yapılan halk oylamasıyla devlet başkanlığına getirilen Mandela, Güney Afrika’nın hem kendi içinde hem de komşu ülkelerle yaşadığı gerginlikleri ortadan kaldırmak ve ülkesini huzura kavuşturmak için çalıştı. Güney Afrika bayrağı da 1993 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Mandela’nın yönetime geçmesinden sonra şimdiki halini aldı ve dünyanın en genç bayraklarından biri oldu. Mandela, ülkesinde bugün “Ulusun Babası” olarak anılıyor. Liderin hayatı, görüşleri, icraatlarıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenlere Mthatha kentinde bulunan Nelson Mandela Müzesi’ne gitmelerini öneririz.

Güney Afrika - Cape Town

Güney Afrika cumhuriyetle yönetilen, buna rağmen bozulmamış yerli kültürün de varlığını devam ettirdiği özel bir ülke. Zengin doğal kaynakları ve eşine az rastlanır manzaralarıyla tüm dünyanın gözde turist yerlerinden biri. Güney Afrika görülecek yerler bakımından öylesine zengin ki, kısa bir tatile sığdırmak mümkün olmayabilir.

3 başkente ve 11 resmi dile sahip olan Güney Afrika, Türkiye’den yaklaşık 13 bin kilometre uzakta olmasına rağmen, yakın boylamlara denk geldiği için saat farkı az olan bir ülke. Güney Afrika’da saat, Türkiye saatinden bir saat geride. Bu bakımdan Türk ziyaretçilerine ciddi bir zaman algısı değişimi yaşatmıyor. Ancak başka bir yarım kürede olduğu göz önünde bulundurarak, haziran temmuz ağustos aylarında kışa denk gelmeye hazırlıklı olunmalı. Her halükârda ılıman iklimi sayesinde Güney Afrika hava durumu sizi çok zorlamayacak olsa da bu önemli farkı atlamamakta fayda var. Ayrıca 30 günün altında yapacağınız ziyaretler için Güney Afrika vize uygulamıyor. Güney Afrika’nın dışında, Türk Vatandaşlarının Vizesiz Gidebileceği Ülkeleri görmek ister misiniz?

Cape Town

Yine yaygın bir yanlışı düzeltmekte fayda var: Güney Afrika başkenti Cape Town değil. Daha doğrusu Güney Afrika, Cape Town dışında iki tane daha başkente sahip. Üç başkentli ülkede şehirlerin her birinin farklı bir işlevi var. Devletin yürütme organı için Pretoria, yasama organı için Cape Town, yargı organı için Bloemfontein seçilmiş. Bu üçlü yapı günümüz Güney Afrikası’nı meydana getiren üç koloniden kaynaklanıyor. Kolonilerin başkentleri, ülke bir çatı altında toplandıktan sonra da başkent olma özelliklerini korumuş.

Cape Town gezilecek yerler listesinin başında kuşkusuz Ümit Burnu geliyor. Mandela’nın mahkumiyetini geçirdiği Robben Adası ve muhteşem manzarasıyla insanı soluksuz bırakan Masa Dağı da Cape Town’un güzellikleri arasında yer alıyor.

Güney Afrika - Cape Town Penguen

Farklı bölgelerinde penguenlere, antiloplara, yunus ve balinalara ev sahipliği yaparak doğasıyla insanı kendine hayran bırakan Cape Town, gece hayatı ile de ülkenin en hareketli şehirlerinden.

Johannesburg

Güney Afrika’nın en büyük, tüm kıtanınsa üçüncü büyük şehri olan Johannesburg, gezilecek yerler bakımından ülkenin en zengin şehri. Zengin sanat galerileri ve farklı içerikleriyle bilinen ilginç müzeleriyle Afrika’nın kültür merkezlerinden biri olan şehirde Mandela Aile Müzesi, James Hall Ulaşım Müzesi, Ulusal Askeri Müze gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Tarih öncesi kaya, mağara resimleri ve insan türünün kökenlerine ait buluntuların sergilendiği Origins Centre da oldukça ilgi çekiyor. Bunların dışında planetaryum ve botanik bahçesi de bulunuyor.

Afrika kıtasına gelip safari yapmadan olmaz diyenleri ise Lion Park (Aslan Parkı) bekliyor. Aslanların yanında antilop, zebra ve zürafa gibi hayvanları da serbest ortamlarında görebileceğiniz park benzersiz bir deneyim yaşatıyor. Biraz cesaret gösterirseniz bu hayvanları rahatlıkla sevebileceğinizi hatırlatalım.

Her türden gezgine ve zevke hitap edebilecek zenginlikteki Johannesburg, nerede karşınıza nasıl bir maceranın çıkacağını asla bilemeyeceğiniz bir şehir.

Durban

Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Durban, doğası, Hint Okyanusu’na uzanan sahilleri, işlek limanı ve keşfedilecek çok sayıda adresiyle Afrika’nın en güzel şehirlerinden biri. Kışın soğuğundan bıkanlar ve yaz tatilini özleyenlere öneriler: Kışın yaz tatili yaşamak isteyenlere 7 egzotik destinasyon!

Burada Johannesburg’da olduğu gibi safari deneyimi yaşayabileceğiniz doğal parklar bulunuyor. Bunun yanı sıra su parkları ve akvaryumlar deniz canlılarını yakından tanımanızı sağlıyor. Botanik bahçeleri göz kamaştırıyor ve Rio’yu kıskandıracak güzellikte bir sahil şeridi bulunuyor. Sahil boyunca bisikletle gezinti yapmak herkesin en çok tavsiye ettiği aktivitelerden biri.

Pretoria

Başkentlerden biri olan Pretoria, müzeler ve doğal yaşam parkları açısından zengin bir şehir. Ancak Pretoria’yı özel kılan asıl şey, tam olarak 3106.75 karat büyüklüğünde oldukça büyük bir elmas. Çıkarıldığı kasabanın adıyla Cullinan Elması diye anılan elmas, yüz beş ayrı parçaya bölünmüş. Bu parçalardan en büyük ikisi İngiltere kraliyet tacında bulunuyor. Artık tek parça halinde olmayan elması görmek mümkün olmasa da şehir merkezinden 35 kilometre uzaklıkta çıkarıldığı kasaba ve maden gezilebiliyor.

Güney Afrika gezilecek yerler açısından elbette bu üç şehirle sınırlı değil. Gauteng şehrindeki İnsanlığın Beşiği (The Cradle of Humankind) isimli, insan fosillerine ev sahipliği yapan mağaralar mutlaka görülmeli. Dünya kupası için inşa edilmiş olan Moses Mabhida Stadyumu, Kimberley’deki Big Hole açık alan maden sahası da programa dahil edilebilir. Güney Afrika, insanları, doğası, tarihi ve rengarenk sosyal hayatıyla her yaştan her kültürden insanı etkilemeyi başarıyor.

Harita