Seyahat Haberleri Güney Ege’nin bilinmeyen güzelliklerle dolu olduğunun 9 kanıtı

Tüm makaleler

Güney Ege’nin bilinmeyen güzelliklerle dolu olduğunun 9 kanıtı

Usta gezgin Onur Kutlu Gago ile Dalaman ve çevresinde kimsenin bilmediği ve mutlaka yapılması gereken şeyleri keşfedin

Dalaman’ı çevreleyen Fethiye, Marmaris, Dalyan, Göcek gibi cennet yerleri artık avcunuzun içi gibi bildiğinizi sanıyorsunuz değil mi? O kadar emin olmayın! Güney Ege’de keşfedilecek daha çok şey var.

Dünyanın dört bir yanında pek çok harika yer görmüş olanlar için bile Güney Ege, Dalaman Havaalanı’na bir uçuş kadar yakın olmasına rağmen dünyanın en güzel bölgelerinden biri ve gizli güzelliklerle dolu. Fethiye, Marmaris, Dalyan, Göcek, Ölüdeniz gibi yerlere defalarca gidip bu sefer sizi biraz şaşırtacak, keşfedilmemiş şeyler peşindeyseniz, buyurun buradan yakın!

1. Tarlasında gulet biten köy Bozburun

Yilmaz Oevuenc / CC BY 2.0

Çok ilginç bir yer Bozburun. Burada köylüler hem domates çapalıyor, hem gulet inşa ediyor. Öyle değişik manzaralar var ki, bir köy evinin bahçesinde, henüz yarısı tamamlanmış dev bir guletin hemen yanı başında ekilmiş mısır, salatalık, biberler görebilirsiniz!

Marmaris çevresinde otel bulun!

2. Deniz tatilinde son nokta gulet

Eminim hayatınızda günübirlikçi teknelerden katamaranlara, yelkenlilerden dev cruise gemilerine pek çok farklı şekilde mavi yolculuk yapmışsınızdır. Ama hiç gulete binip yıldızların altında güvertede uyuma keyfini yaşadınız mı? Güney Ege’nin el değmemiş koylarında geçireceğiniz 3-4 gün, sizi iliklerinize kadar mutlu edecek.

El değmemiş maviyi daha fazla keşfetmek isteyenler için: Türkiye’de görülmesi gereken 8 saklı koy ve plaj

3. Yaylalarda Yörük Türkmenlerle kaynaşın

https://instagram.com/p/33c2j1O3sM/

Muğla’nın sahil kasabaları Türk’ten çok turistler ile dolu olsa da azıcık ötedeki Yılanlı, Düzeyn gibi yaylalara çıktınız mı, kökleri Oğuzlar’a dayanan derin bir Yörük Türkmen kültürüyle tanışabilirsiniz. Hele bir de şenliğe denk getirdiniz mi tadından yenmez.

Arabayla Yörük yoluna düşün!

4. Dünyanın en iyi balına parmak çalın

Dünyadaki toplam çam balı üretiminin yaklaşık %70’inin Muğla’da yapıldığını biliyor muydunuz? Peki yurt dışında yapılan bal yarışmalarında sürekli ödüller aldığını? Sağlıklı beslenme akımının zirveye çıktığı şu günlerde belki siz de bu doğal lezzetten birkaç kavanoz almak istersiniz.

5. Terkedilmiş güzellik Kayaköy

Balları yedikten sonra bir enerji patlaması yaşarsanız kendinizi Kayaköy’ün yokuşlarına vurabilirsiniz mesela. Osmanlı zamanında Rumların kurup 1923’te terk etmek zorunda kaldıkları bu hayalet kasabada siz de birbirinden şahane fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kayaköy’ün de aralarında olduğu Türkiye’nin 7 en güzel köyünü keşfedin!

6. Yok olmaya yüz tutmuş kaya halıları

https://instagram.com/p/wRG24TxB_q/

Kayaköy’deki güzellikler sadece bununla sınırlı değil tabii ki. Orta Asya’daki Türkmen’lerden kalma, tamamen elde eğrilen ve doğal kök boyasıyla renklendirilen Kaya Halıları’nın nasıl dokunduğunu öğrenmek için bugün dünyanın dört yanından öğrenciler Fethiye’nin yolunu tutuyor. Belki siz de onların yanına bir uğrar, bu güzel halılardan evinize bir tane almak istersiniz.

Atalarımızın diyarı Orta Asya’daki Türk ve Türki ülkelerin en büyük şehirlerini keşfedin!

7. Ula’da hem gözünüz, hem mideniz bayram etsin

Ula gerçek Muğla’yı dibine kadar keşfetmek isteyenler için birebir. Bir yandan kendine has bir mimariye sahip tarihi konakları gezerken öte yandan Türkiye’nin en aromatik sarımsağıyla yapılan fırında oğlak kellenin tadını çıkartabilirsiniz. Tabi bu size biraz ağır geliyorsa, yörenin meşhur enginar dolmasını da tadabilirsiniz.

8. Kleopatra’nın güzellik sırrı: sığla yağı

Dünyada sadece Muğla’da yetişen Sığla Ağacı’ndan elde edilen ve Kleopatra’nın banyodan sonra nemlendirici olarak kullandığı mucizevi sığla yağına bir şans vermek isterseniz, Beyobası, Kavakarası, Çetibeli gibi orman köylerine uğramadan dönmeyin.

9. Hem doğal hem şık: Dastar dokuma

https://instagram.com/p/nSaoKhpMfs/

O sentetik malzemelerden yapılan sağlıksız kumaşlardan kurtulup biraz doğaya dönmeye ne dersiniz? O zaman doğru Üzümlü Köyü’ne! Artık bu köyün simgesi haline gelmiş, geleneksel yöntemlerle el tezgahlarında ipek ve pamuktan dokunan Dastar kumaşından bir şal alıp hem şık hem doğal bir hatırayla dönebilirsiniz.

Şimdi Dalaman'a uçma zamanı!

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Dünyanın seyahat arama motoru Skyscanner ile en uygun uçuş, otel ve araç kiralama fiyatlarını bulabilirsiniz.

Harita