Seyahat Haberleri Güneydoğu Asya’yı Minimum Bütçeyle Gezmek İçin 8 İpucu

Tüm makaleler

Güneydoğu Asya’yı Minimum Bütçeyle Gezmek İçin 8 İpucu

Ucuz pansiyonlar, yemek ve bira fiyatları ile Güneydoğu Asya, ucuz seyahat etmek isteyenler için mükemmel bir destinasyon. Vietnam, Kamboçya, Laos veya Tayland; hangi ülkeye gittiğiniz çok önemli olmamakla birlikte Güneydoğu Asya’da dar bütçeyle çok rahat seyahat edebilirsiniz. İşte seyahat bütçenize katkıda bulunacak 8 ipucu.

1. Doğru otobüs ve trenleri kullanın

Eğer bulabilirseniz her zaman gece treni veya otobüslerini tercih edin. Güneydoğu Asya’da uzun yol sudan ucuzken ağ ulaşımıysa bir o kadar pahalı. Yerel halkın bir çoğu, biletlerin daha ucuz ve seyahatin nispeten gündüzden daha konforlu olduğu gece seyahatini tercih ediyor. Bir çok otobüs ve trenin uyku tulumu ya da yatar pozisyon alan koltukları ve iyi havalandırma sistemi bulunuyor. Yolculuk yapacak bazı kişiler güvenlik nedeniyle gece seyahatini tercih etmiyorlar ama aynı risk gündüz seyahati için de geçerli. Bu yüzden gözünüz bavulunuzda olsun ve çevresinde olan bitene dikkat edin. Gece yolculuğu size bir gecelik konaklama masrafından kurtarırken, gündüz gözüyle o tapınak senin bu tapınak benim gezip güneşin tadını çıkaracağınız değerli vaktinizden de tasarruf etmiş olursunuz.

Seyahat sırasında her zaman çok dikkatli olarak hırsızlık riskini azaltmak gerek, ancak olur da başınıza gelirse pasaportunuzun kaybolması durumunda yapmanız gerekenlere göz atın.

2. Yataklı vagon yerine yumuşak koltuğu tercih edin

Gece yolculuğu yapmaya ikna olduysanız, yumuşak koltuklar en ekonomik seçimi sunuyor. Her kabinde iki katlı ikişerden 4 yatak bulunan yataklı vagon gece seyahati için daha makul görünebilir ama bu yataklar tahta kuruları tarafından delik deşik edilmiş halde oluyor. Koltuklu bölümün bir first class seviyesi sunduğunu sanmayın ama biraz daha rahat nefes almak ve arkaya doğru yatmak dışında en ucuz temel konforu sunuyor. Vietnam’daki pas tutmuş eski trenler şu sıralar çoğu Kore malı daha modern trenlerle yenileniyor. Yumuşak koltuklarda, yataklı vagonla aynı özelliklere sahip yumuşak koltuklarda ek olarak havalandırma ve troley servisi de var. Aman kulak tıkaçlarınızı yanınıza almayı unutmayın, ihtiyacınız olacak.

Vietnam'da pirinç tarlalarını keşfedin

3. Sokak yiyecekleri yiyin

Asya Sokak Yemekleri

Bir çok seyahatsever zehirlenme ya da mide bozulması endişesiyle sokak yiyeceklerinden uak durur. Gerçek şu ki Güneydoğu Asya’da bulunabilecek en taze ve en ucuz yiyecek seçenekleri sokak satıcılarında bulunur. Ucuz seyahat etmek için yemek bütçesinden tasarruf edebilirsiniz. Batı’nın yemek fiyatlarıyla kıyaslandığında tavuklu erişteden susamlı çöreğe çok çok ucuza lezzetli yiyecekleri sokak satıcılarının caddelerin kenarına kurdukları yiyecek tezgahlarından tadabilirsiniz. Sokak satıcıları kullandıkları malzemeleri her sabah yerel halden taze olarak satın alır. Gerçek fiyatından alıp kazık yememek için popüler bir tezgahı tespit edin ve yerel halkın yaptığı gibi davrarak lezzetli yemekleri götürün.

Sadece Güneydoğu Asya’da değil, dünyanın her yerinde sokak lezzetleri çok ucuz ve çok lezetli!

4. Bia Hoi için

Dar bir bütçeniz varsa yerel içkilerden tercih etmeniz faydalı olur. Her gün akşam 5 sıralarında Vietnam kafeleri kırmızı plastikten masa sandalyelerini dar kaldırımlara çıkarırlar. Bu tek bir şey anlamına gelir, Bia Hoi zamanı! 30 Kuruş’a yaklaşık yarım litre Bia Hoi ve 1,5 Lira’ya kızarmış ıspanak gibi Asya mutfağına ait atıştırmalıklar ve sığır etinden köftelerin olduğu bir tabak yiyecek bulabilirsiniz. Bu günlük rutin, her ülkede o ülkenin veya şehrin kendi yerel Bia Hoi’si ile hemen hemen tüm Güneydoğu Asya’da yagın olarak yaşanıyor. Ne duruyorsunuz, bu komik fiyatlarla ucuza seyahat ederken lezzetli ev yemeklerinin tadına bakın ve birkaç da yerel insan tanımaya çalışın.

5. Sıkı pazarlık edin

Asya Pazarları

Pazarlık etmek istiyorsanız çekimser davranmayın. Pazar yerlerinde satın alacağınız şey ne olursa olsun en uygun fiyata alabilmek için sıkı pazarlıkçı olmanız gerekir. Çaydan kahveye, çakma tasarım eşyalardan giysilere herşey için pazarlık etmelisiniz. Pazarcılar en azından indirim istemenizi beklerler bu yüzden kendinizi kötü hissetmeyin, AVM’ler açılmadan önce nasıl sıkı pazarlıkçı bir milletten geldiğinizi hatırlayarak başlayın pazarlığa… Böylece ucuza seyahat edebilir ve pazarlıkla kurtardığınız birkaç bozukluğu Bia Hoi için fonunuza aktarabilirsiniz.

6. Yanınıza diş fırçası almaya zahmet etmeyin

Bu Güneydoğu Asyalılar dişlerini fırçalamaz, sizde fırçalamaya zahmet etmeyin demiyoruz. Tüm dünyada turistik yerlerde olduğu gibi Güneydoğu Asya’da da bir çok hostel, pansiyon ya da ucuz otelde diş fırçası, diş macunu, sabun ve tıraş bıçağı ücretsiz olarak sunuluyor. En iyi kalite olmadığını garanti edebilirsiniz ama bunları kendiniz satın aldığınızı düşündüğünüzde epey pahalıya gelebilir. Ayrıca, bunların bavulunuzda kaplayacağı yeri ekstra bikini ya da kitap için kullanabilirsiniz.

Bavulunuzu hafif tutmak bu tür seyahatlerde oldukça önemli. Yanınıza almamanız gereken eşyaları evde bırakarak çok daha rahat seyahat edebilirsiniz.

7. Organize turlardan uzak durun

Özellikle kısıtlı zamanınız ve gideceğiniz yere varmak için feribot ya da yerel otobüs kullanmak zorundaysanız, organize turlar, Güneydoğu Asya’da görülebilecek muhteşem yerler için bazen en kolay ve ucuz seçeneği sunar. Ama ucuz seyahat etmek için mümkün olduğunca turunuzu kendiniz planlamaya çalışın. Büyük şehirlerde halk otobüsleri sizi gitmek istediğiniz yere az bir parayla ulaştırabilirler. Alternatif olarak, yaklaşık 10 TL karşılığında bisiklet kiralayabilirsiniz. Mesela, eğer Kamboçya’daki Angkor Wat’ı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, tur otobüsüne tıkılıp bir sürü para bayılmak yerine bisiklet kiralayıp şafak vaktinde oraya varmaya çalışın. Hem muhteşem gündoğumunu izlemiş hem de biraz paradan tasarruf etmiş olursuuz.

Kamboçya'ya uçuşlar buradan

8. Taksiye binmeden önce fiyatta anlaşın

Asya'da Taksi

Eğer toplu taşıma dışında araca ihtiyacınız olursa kasaba ve şehirlerde bolca tuk tuk ve taksi bulabilirsiniz. Ama binmeden önce pazarlık edip, ne kadar ödeyeceğinizi önceden mutlaka belirleyin. Şöför ne fiyat verirse versin mutlaka indirim isteyip pazarlık edin. Bu şekilde gittiğiniz yere vardığınızda fiyatın uzay roketi gibi ani bir yükselişle ceplerinizi boşaltmasını da engellemiş olursunuz. Taksi şöförlerinin fazladan para koparmak için tur ayalarlamak ya da otelinizi değiştirmeye iknaya çalışmak gibi ısrarcı önerileri olabiliyor. Ancak ucuz seyahat etmek istiyorsanız bunlara çok kulak asmamanızı öneririz. Baştan bir fiyat belirlemek ve gideceğiniz yeri tam olarak netleştirmek, hem bütçenizi aşmamanızı hem de gideceğiniz yere kısa yoldan varmanızı sağlayacaktır.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Tayland’da yapılması gereken 10 şey

Daha ucuza seyahat etmenin 15 yolu

Tatile gitmek için dünyanın en ucuz 6 ülkesi

Harita