Seyahat Haberleri Dünyanın En Güzel 15 Fotoğrafçılık Müzesi

Tüm makaleler

Dünyanın En Güzel 15 Fotoğrafçılık Müzesi

Fotoğrafçılık sizin için basit bir kareden öteyse, profesyonel fotoğraf makinesi görünce heyecanlanıyorsanız ve yurtdışı gezinizde kültürel aktivite yapmaktan yanaysanız doğru yerdesiniz! Akıllı telefonunuzun fotoğraf düzenleyici ve fotoğraf birleştirici uygulamalarını bir kenara bırakın, işte dünyanın en güzel fotoğraf müzeleri! Dünyanın her yerine en ucuz uçak biletini anında bulmak için Skyscanner ucuz uçak bileti arama motorunu kullanabilirsiniz!

1. Fotografiska – Stockholm, İsveç

Finlandiya’nın başkenti Stockholm’de 2010’da açılan Fotografiska şehri ziyaret eden turistler için uğrak bir adrese dönüştü. Stockholm’ün havalı semti Södermalm’daki bu ilgi çekici fotoğrafçılık müzesi konumu itibarı ile de Stockholm’de görülmesi gereken yerlerden. Peki Avrupa’nın en havalı semtlerini görmek ister misiniz? Tepeden denizi gören ve Stockholm manzarasına karşı konumlanmış müze özellikle çağdaş sanat alanında fotoğrafçılıkla ilgilenen sanatseverleri ağırlıyor. Geçmişi 1906’ya dayanan, kırmızı kiremitli eski bir sanayi binası olan ve geniş bir alana yayılmış müzede yılda 4 büyük sergi düzenleniyor. Müzeyi gezerken ara verip dinlenmek isteyenler için müzede muhteşem Stockholm manzarasına karşı kahve içebileceğiniz bir kafe bulunuyor.

2. ICP – New York, ABD

New York Fotoğraf Müzesi

New York’ta görülecek yerler çok, ama fotoğrafçılıkla ilgili olanlar için gidecek bir yer daha var. Şehrin hareketine sakin bir ara vermek isterseniz, Uluslararası Fotoğrafçılık Merkezi‘ne (International Center of Photography) uğrayabilirsiniz. Üstelik bu müze gayet merkezi bir yerde, 6th Avenue‘de yer alıyor! Dünyanın en meşhur fotoğrafçılarını ağırlamış, fotoğrafçılığın işlek kavşağı diyebileceğimiz bu müze New York gezilecek yerler listenizde yer almayı hak ediyor.

3. MOPA – San Diego, ABD

San Diego Museum of Photographic Arts

İngilizce açılımı Museum of Photographic Arts olan Fotoğraf Sanatları Müzesi, daimi sergisiyle ziyaretçilerine tam 850 fotoğrafçının 7 binden fazla eserini sunuyor. 1983’te faaliyete geçen müze ayrıca yılda 8 büyük sergiye de ev sahipliği yapıyor. MOPA müzesinde Amerika’nın en geniş fotoğraf kitabı kütüphanelerinden birini ziyaret etmek mümkün. İnteraktif müzecilik konsepti uygulanan San Diego Fotoğraf Sanatları Müzesi, ziyaretçilerine özel bir deneyim vadediyor.

4. Fotomuseum – Rotterdam, Hollanda

Maas nehrinin kenarında yer alan fotoğraf müzesi Rotterdam’da görülecek yerler arasında yer alıyor. Fotomuseum’da Hollanda’nın görsel belleği yaşıyor desek yeridir. Müze gezinizi bitirdikten sonra müze dükkanında koleksiyondan istediğiniz fotoğrafları seçip bastırabiliyorsunuz. Hollanda tatili deyince insanın aklına ilk olarak Amsterdam gelse de, Rotterdam da yabana atılacak bir şehir değil. Güzel bir Hollanda turu planlayıp Amsterdam ve Rotterdam’ın yanı sıra son derece etkileyici Keukenhof çiçek bahçelerini de gezmenizi öneririz.

5 MoCP – Şikago, ABD

MoCP Şikago

Amerika Birleşik Devletleri‘nde mutlaka görülmesi gereken şehirlerden bir tanesi olan Şikago, fotoğrafseverleri de kendisine hayran bırakıyor. Columbia College tarafından 1976’da kurulan Çağdaş Fotoğrafçılık Müzesi (Museum of Contemporary Museum) dünyanın dört bir yanından fotoğraf tutkunlarını ağırlıyor. Ucuz Amerika uçak bileti bulmak için dört dönmeyin, her zaman hayalini kurduğunuz Amerika turunu artık ertelemeyin. En uygun Amerika uçak biletleri için Skyscanner daima seyahatseverlerin yanında!

6. The Photographers’ Gallery – Londra, İngiltere

Londra Fotoğrafçılık Müzesi

Londra müzeleri ve sanat merkezleri dünya çapında üne sahip; hal böyle olunca fotoğraf sanatının da ayrı bir önemli oluyor. Londra tatili yapacaksanız British Museum ve National Museum‘u ziyaret edeceksinizdir, bunların yanında Londra’nın en büyük fotoğraf seçkisini barındıran The Photographers’ Gallery‘yi de görmek isteyebilirsiniz. 1971’de açılmış Londra Fotoğrafçılık Müzesi 3 kata yayılmış muazzam bir fotoğraf arşivinden oluşuyor. İngiliz tarihini ve kültürünü daha yakından görmek isteyenlere mutlaka tavsiye ederiz. En ucuz uçak biletleri için hemen aşağıda Londra Gatwick ve Londra Heathrow havaalanlarına Türkiye’den olan uygun fiyatlı uçuşları görüntüleyebilirsiniz!

7. MMP+ – Marakeş, Fas

Marakeş Fotoğrafçılık Müzesi Fas

Marakeş Fotoğrafçılık ve Görsel Sanatlar Müzesi (Marrakech Museum of Photography and Visual Arts) kapılarını 2013’te sanatseverlere açtı. Kültürü ve coğrafyasıyla büyülü bir seyahat deneyimi sunan Fas’ta gezilecek yerler listenize bir yenisini daha ekleyebilirsiniz. Marakeş ve Kazablanka’nın şimdi tam zamanı! Üstelik Fas vizesiz gidilen ülkeler arasında, vize işlemleriyle uğraşmadan tatil yapmak istiyorsanız Fas uçak biletinizi hemen alabilirsiniz!

8. FOAM – Amsterdam, Hollanda

Amsterdam Fotoğrafçılık Müzesi Hollanda

Minimal iç tasarımı, yüksek tavanı ve aydınlık, ferah salonlarıyla, Amsterdam Müzesi’nin bir parçası olan Amsterdam Fotoğraf Müzesi çağdaş fotoğrafçılık hayranlarının uğrak noktası. Amsterdam’da görülecek yerlerin önemli bir kısmını müzeler oluştursa da burası da Amsterdam gezisi sırasında uğranması gereken bir durak. Müzede daimi serginin yanı sıra her sene birden fazla geçici sergi düzenleniyor. Yıllık sergi programına bakıp özellikle sevdiğiniz bir fotoğrafçı varsa tatil programınızı ona göre yapmayı düşünebilirsiniz. En ucuz Amsterdam Schipol Havaalanı uçak bileti için aşağıdaki fiyatlara göz atın!

9. MEP – Paris, Fransa

Paris Fotoğrafçılık Müzesi Fransa

Louvre Müzesi‘ni gezip bitirdim diyorsanız, Paris’te görülecek yerlerden bir diğeri de Avrupa Fotoğraf Müzesi. Fransızca ismi Maison Européenne de la Photographie olan müzede hem eski klasikleri görebilir hem de genç yetenekleri keşfedebilirsiniz. Sanatın önemli bir merkezi diyebileceğimiz Paris sokakalarında dolaşırken bile kendinizi bir sanatçı gibi hissedebilirsiniz. Siz de en azından kendi sosyal medya hesabınızdan paylaşacak güzel fotoğraflar çekebilirsiniz! Gezi fotoğrafı tutkunlarının bayılacağı Instagram’da En Popüler Gezilecek Yerler size bir sonraki seyahatiniz için fikir verebilir!

10. Gallery of Photography – Dublin, İrlanda

Dublin Fotoğraf Müzesi İrlanda

1978‘de kurulan müze, İrlanda’nın en kapsamlı fotoğraf müzesi olmasıyla da biliniyor. Dublin‘i ve İrlanda‘nın diğer şehirlerini keşfetmek isteyenler için önemli bir bilgi paylaşalım: Birleşik Krallık’tan ayrı bir ülke olan İrlanda Cumhuriyeti’ne İngiltere vizesiyle giriş yapılmıyor. İngiltere vizeniz olsa bile İrlanda vizesi için ayrı bir başvuru yapmanız gerekli.

11. Suomen Valokuvataiteen Museo – Helsinki, Finlandiya

Helsinki Fotoğrafçılık Müzesi Finlandiya

Türkçesi Finlandiya Fotoğrafçılık Müzesi olan bu ilham dolu mekanda tam 3.7 milyon fotoğraf ve negatif muhafaza ediliyor. Her sene bir sürü farklı temada serginin düzenlendiği müze hem Finlandiya tarihine ve kültürüne dair sergiler barındırıyor, hem de güncel dünya problemleri ve günlük hayatla ilgili sergilere ev sahipliği yapıyor. "Sanat sanat için midir yoksa toplum için mi?" sorusunun kafanızda belireceği kareler görebileceğiniz müze 1969‘dan beri ziyaretçilerini ağırlıyor.

12. BX – Belfast, Kuzey İrlanda

Belfast Fotoğrafçılık Müzesi Kuzey İrlanda

Çağdaş fotoğrafçılık, dolayısıyla çağdaş sanat deyince Kuzey İrlanda‘da akla ilk gelen adres BX yani "Belfast Exposed". Müzede çok güzel çağdaş fotoğrafçılık eserlerine rastlayacağınız gibi, okuma odası adı verilen kısımda araştırma yapma olanağı da bulabilirsiniz. Sanatla ilgilenen seyahatseverlerin bayılacağı bu müzede bütün bir gününüzü geçirebilirsiniz. Belfast’ta gezilecek yerler listenize burayı eklemenizi tavsiye ederiz.

13. ACP – Paddington, Avusturalya

Paddington Fotoğrafçılık Müzesi Avustralya

Avustralya‘nın en geniş portfolyosuna sahip olan ACP, ülkenin en önemli görsel sanatlar müzelerinden birisi olarak gösteriliyor. 1973‘te bağımsız galeri olarak sergi hayatına başlayan Avustralya Fotoğraf Merkezi, yıllar içinde önemli bir yere sahip olmayı başarmış. Avustralya’ya seyahat etmek için vize nasıl alınır merak edenler Avustralya Vizesi sayfamızı ziyaret edebilirler!

14. MUFOCO – Milano, İtalya

Milano Fotoğrafçılık Müzesi İtalya

Bu sefer sanatın beşiği İtalya‘ya gidiyoruz. Hümanizm akımına yurt olmuş İtalya’da fotoğrafçılık da diğer sanat dallarından geri kalmış değil. Milano‘daki MUFOCO, yani Çağdaş Fotoğrafçılık Müzesi diğerlerine göre daha yeni kurulmuş bir yer. Yeni olmasına rağmen 2 milyonun üzerinde fotoğraf arşiviyle önemli bir merkez haline dönüşmüş MUFOCO’yu Milano’da görülmesi gereken yerler arasına koyabilirsiniz. En ucuz Milano uçak biletleri için aşağıya tıklayabilirsiniz!

15. TOP Museum – Tokyo, Japonya

Tokyo Fotoğraf Sanatları Müzesi Japonya’nın sadece fotoğrafçılığa adanmış tek müzesi. Çoğunlukla Japon fotoğrafçılarının eserlerinin sergilendiği müzede daimi serginin yanı sıra süreli sergiler de yapılıyor. Japonya turu yapmak gibi bir planınız varsa, Tokyo’da gezilecek yerlere bir yenisini daha ekleyebilirsiniz. En ucuz Tokyo uçak biletlerini hemen görüntüleyin, Skyscanner’la tatil programınızı şimdiden yapın!