Seyahat Haberleri Esra Geziyor: Bali Gezi Rehberi

Tüm makaleler

Esra Geziyor: Bali Gezi Rehberi

Esra Geziyor seyahat blogunun sahibi gezgin ve blogger Esra Başlar, Skyscanner'a özel Bali gezi rehberi hazırladı. Bali tatili düşünenler için ziyaret edilmesi gereken yerlerin listeleri de bu yazıda!
Her Yere Ucuz Bilet Ara

Bali Adası’nı Keşfetmeye Hazır Mısın?

Bali gezi rehberi

Sırt çantalı gezginlerden süper gezginlere balayı çiftlerinden çılgın sörfçülere her türlü turisti görebileceğiniz Bali sadece Endonezya’nın değil, Güneydoğu Asya’nın da en çok tercih edilen turistik noktalarından biri. Benim de ilk gidiş sebebim balayı iken, çok sevip bir daha gitmek için her fırsatta Skyscanner’dan bilet kovaladım ve sonunda bütçeme uygun bir bilet bulunca ikinci Bali seyahatim için yola çıkmaya hazırdım! Aktarmayla birlikte yaklaşık 15 saatlik bir uçuş yapmak için zaten çok sevmek gerek. Siz de Bali uçak bileti fiyatlarına hemen buradan bakabilirsiniz. Uçuşlara bakıp yazıya geri dönmeyi unutmayın, anlatmaya asıl şimdi başlıyorum.

Bali Nerede?

bali nerede

Uçak Bileti: Bali’ye uçmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri uçak biletine ödemem gereken miktarın ne kadar olduğu. Eğer ki 400$ – 550$ aralığında Bali’ye aktarmalı da olsa bir uçuş bulursanız iyi bir fiyat yakalamışsınız demektir. 400$’dan uygun bir bilet bulursanız hiç kaçırmayın. Elbette herkesin bütçesi değişir fakat maksimum fiyatı soracak olursanız 700$’dan fazla ödememenizi öneririm. Uçak biletlerinin fiyatlarını kontrol etmek için de yapabileceğiniz en iyi şey kesinlikle Skyscanner’ın fiyat alarmı özelliğini kullanmak. Bu özelliği kullanırsanız, ilgilendiğiniz tarih aralığında eğer ki uçak bileti fiyatında düşüş olursa size mail ile bildirim geliyor ve o güzel fiyatı kaçırmamış oluyorsunuz!

Uçuş Süresi: Henüz Türkiye’den Bali’ye direkt uçuş bulunmuyor. İster havayollarının kendi aktarma duraklarını kullanarak isterseniz Endonezya’nın başkenti Jakarta’ya Türk Hava Yolları ile direkt uçarak, seyahatinizi planlayabilirsiniz. Aynı zamanda Qatar Havayolları ile Doha aktarmalı, Emirates Havayolları ile Dubai aktarmalı ya da Singapur Havayolları ile Singapur aktarmalı Bali’ye gidebilirsiniz. Aktarmalı uçuşlarda uçuş süresi minimum 15 saatten başlıyor ve aktarma sürenize göre değişiyor. Ufak bir not, 2019 yılında yaz mevsiminden başlayarak Türk Hava Yolları Bali’ye direkt uçmayı planlıyor. Kendi aktarmanızı yapmak için ise yine kullanabileceğiniz en pratik yol Skyscanner’a girip, aktarma yapmak istediğiniz şehri ve gideceğiniz şehre de Bali yazarak; Bali’ye uçan tüm havayollarını görebilirsiniz.

Ucuz Bali Uçak Biletleri

Bali Vize: Endonezya seyahatinde, Türk vatandaşları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaf tutuluyor yani vize almanıza gerek yok. Eğer 30 günden fazla kalmayı düşünüyorsanız giriş yaparken, pasaport kontrol kısmında bunu söylemeniz gerek.

bali hava durumu

İklim: Endonezya 17 binden fazla adaya sahip olduğu ve ülke geniş bir alana yayıldığı için ülke olarak genel iklim durumunu paylaşmak mümkün değil. Hatta öyle ki her adanın farklı zamanlarda yağış aldığı biliniyor. Bali yağışlı sezon ve kuru sezon diye 2’ye ayrılan mevsimlere sahip. Gündüz ve gecenin 12 saat yaşandığı bir ada olduğundan, güneşle güne başlayıp gün doğumuyla günü bitirmek en doğrusu, çünkü güneş battığında sokaklarda ya da bazı mekanlarda yeterli ışık olmuyor.

Kuru sezon: Nisan-Eylül

Yağışlı sezon: Ekim – Mart

Harita

Nisan, Mayıs ve Eylül ayları aslında bazı zamanlar geçiş ayı olarak görülse de son yıllarda genellikle yağmur bakımından büyük risk taşımayan aylar olarak görünüyor. İlk Bali seyahatimi Mayıs ayının 2. yarısı gerçekleştirmiştim ve sadece bir kaç gün şakır şakır yağmur yağmıştı. İkinci seyahatimi ise Ağustos ayında gerçekleştirdim ve gittiğimiz ilk gün Mayıs ayında gördüğüm yağmurdan çok daha şiddetli bir yağmurla karşılaştım. Yağışlı sezonda ise çoğunlukla günlerce yağmur yağmasa da nasıl bir zamana denk geleceğiniz belirsiz. Asıl yağmurlar Aralık, Ocak ve Şubat aylarında yağıyor. Bana sorarsanız ne zaman giderseniz değer. İlk tercihiniz kuru sezon olsun elbette ama bazen bölge bölge bile hava durumu değişebiliyor.

Para Birimi: Endonezya’nın para birimi Endonezya Rupiahı. Yanınıza alıp gitmeniz gereken döviz cinsi ise Dolar. 1 Dolar yaklaşık 15 Endonezya Rupiahına eşdeğer. Ülkenin para birimi Dolar karşısında değersiz olsa da popüler bir ada olduğu için fiyatlar ortalama uygunlukta. Elbette Euro, Pound gibi dövizleriniz varsa onları da gittiğinizde rupiaha çevirebilirsiniz. Paranızı çevireceğiniz zaman döviz ofisinde oranların yazdığı bir tabela olduğuna dikkat edip, fişinizi almayı unutmayın. Ada olduğuna bakmayın, kredi kartı kullanmak isterseniz birçok mağazada, restoranda rahatlıkla kartınızı kullanabilir; işlem yapmak için de kolaylıkla ATM bulabilirsiniz.

Aşı: Biliyorum ki okyanus aşırı bir ülkeye gidecek olunca bir çok kişinin aklına aşı olmalı mıyım sorusu geliyor. Bali için zorunlu tutulan bir aşı yok fakat aşı olmak isterseniz devletin resmi sitesi olan Seyahat Sağlığı sitesinde önerilen aşı ve ilaçlar var. Bana soracak olursanız her 2 seyahatimde de herhangi bir aşı olmadım, fakat iklim gereği sineklere ve ısırınca her yanımı minik kırmızı şişliklerle donatan böceklere karşı bir kaç krem almadan da gitmedim.

Bali Turları için Gezi Rotaları

bali turları

Ulaşım ve konaklama başlıklarını yazmadan önce yazmam gereken en doğru başlık bu sanırım. Çünkü belirli bir süreliğine herhangi bir yere gitmeden önce bence yapılabilecek en iyi şey planlama. Bali buna kesinlikle ihtiyaç duyan bir ada çünkü hem konaklayacağınız yeri doğru seçmek hem de konakladığınız yere göre ulaşım planınızı yapmanız için taslak bir plan oluşturmak sizin için iyi olacaktır.

5 – 7 Günlük Tur

Eğer 1 hafta Bali’de olacaksanız; Ubud + Seminyak/Kuta bölgesi olarak planlama yapabilirsiniz. Özellikle Ubud, Bali’nin kalbi olarak geçtiğinden ve kıyı şeridine göre çok daha mistik bir havası olduğundan kısa süreli de gitseniz bu bölgeyi rotanıza dahil etmenizi kesinlikle öneririm.

Ucuz Bali Uçak Biletleri

10 – 14 Günlük Tur

Eğer Bali’ye 2 hafta ayırdıysanız; Ubud + Bedugul + Canggu + Seminyak/Kuta + Jimbaran/Uluwatu + Sanur bölgelerine bakıp planlama yapabilirsiniz.

Bölgelerin isimlerini bilmeniz hem önceden bakıp nereyi daha çok beğenip beğenmeyeceğinizi anlamak hem de konaklama adına arama yapabilmeniz için önemli.

1 haftadan uzun süreli kalanlar genelde yakın adalara da gitmeyi tercih ediyorlar. Günübirlik gitmek için Nusa Adaları olarak geçen adalardan Nusa Lembongan ya da Nusa Penida adasını, en az 1 gece kalmak için de Gili Adalarından Gili Trawangan ya da Gili Air adasını da planlarınıza ekleyebilirsiniz. Yalnız saydığım bu adalar bir kaç gece kalmaktan çok daha fazlasını hak ediyorlar ve su severler için de bir çok aktivite imkanı bulabilirsiniz.

2 haftadan uzun süreli bir seyahat planlıyorsanız eğer bu söylediklerime ek; Bali’nin en kuzey kısımları, Lombok Adası ve Komodo Adası‘nı planlarınıza ekleyebilirsiniz.

Ucuz Bali Uçak Biletleri
Esra geziyor blog bali

Ulaşım

Çoğu adada olduğu gibi Bali’de de ulaşım konusu biraz zahmetli. Daha doğrusu toplu taşımanın olmaması, ulaşım harcamalarını da bütçenin önemli bir kısmı haline getiriyor. En baştan bilmeniz gereken şey; adada yollar bozuk ve yollar hiç bir zaman haritalarda gördüğünüz mesafe aralıklarına sahip değil. Bu yüzden bir günde farklı bölgeleri gezmek fazlasıyla zorlayıcı. Peki nasıl gezeceksiniz? Bunun için bir kaç seçenek var;

Taksi: Havaalanından otelinize ulaşmak ya da bir yerden bir yere gitmek için en çok bulabileceğiniz taşıtlar kesinlikle taksiler. Eğer taksi kullanacaksanız devletin resmi olarak tanıdığı ve online uygulaması olan mavi renkli Bluebird taksileri tercih edebilirsiniz. Uber gibi bir sistemi olduğundan nereye ne kadar ödeyeceğinizi uygulamadan görebilirsiniz. Eğer sarı renkli taksi kullanacaksanız pazarlık yapmadan taksiye binmemenizi öneririm. Bali’de hemen hemen her alanda pazarlık yapabileceğiniz için, fiyatları ilk başta daha yüksek söyleyebiliyorlar.

Uber: Uber Bali’de çok popüler ama bazı bölgelerde kabul görmüyor. Ubud, Seminyak, Kuta gibi popüler ve merkezi yerlerde Uber kullanmak sorun olmuyor. Canngu ve Uluwatu gibi bölgelerde Uber şoförü bulmak neredeyse imkansız. Şoför bulduğunuz konumlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Scooter: Adadaki taşıt trafiğinin yarısını motorlar oluşturuyor. Bir çok turist günlüğü 5$-10$’dan scooter kiralayarak adayı keşfediyor. Kurallara uymak ve kask takmak kesinlikle yapmanız gerekenlerden. Uzun mesafeler için değil belki ama eğer kullanabiliyorsanız bölge bölge motor kiralayıp gezmek kesinlikle Bali’de yapabileceğiniz en iyi şeylerden.

Shuttle: Ubud, Kuta gibi özellikle çok turistik bölgelerde tur şirketleri havaalanına gitmek ya da günübirlik bir bölgeyi gezmek için turlar düzenliyor. Genelde 8-14 kişilik araçlarla hareket ettiklerinden maliyet daha düşük oluyor. Havaalanına iner inmez denk gelemeyebilirsiniz belki ama havaalanına dönüş için bu ekonomik yolu düşünebilirsiniz.

Özel Şoför/Rehber: Özellikle kısa süreli Bali’ye gidiyorsanız zamanınızı en efektif değerlendirebileceğiniz ulaşım şekli kesinlikle size hem rehberlik hem de şoförlük yapabilecek birisini bulmak. İlk Bali seyahatimde Instagram’dan bulduğum bir rehberle gezip, arkadaş olduk ve sonrasında yüzlerce Türk kendisi ile gezdi.

Eğer siz de tavsiye isterseniz bunun için bana sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz. Kendiniz bulmak isterseniz de yine öneriler ya da internetten arayıp bulmanız gerekli.

Ucuz Bali Uçak Biletleri

Bali Otelleri Konaklama

Bali otelleri

Muhtemelen Bali’de konaklamayı düşününce palmiyelerin arasından sonsuzluk havuzuna uzanan bir görüntü geliyor aklınıza! Gelmiyorsa eğer, gelmeli çünkü burası öyle bir ada! Ubud bölgesi bu adanın kalbi ve bu tarz otelleri fazlasıyla bulabileceğiniz bir bölge.

Instagram’da paylaşmak için fotoğrafınızın olmasını istediğiniz muhteşem sonsuzluk havuzlarıyla masal tadında 5 otel.

Bali Otellerini Karşılaştır

Peki konaklama yeri seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Konumu: Seyahatinizin süresi ve amacı bunu çok etkileyecek. Çünkü bazı muhteşem otellerin merkezi kısımlara yürüyerek ulaşılabilecek bir konumu yok ve sık sık taksi kullanmanız gerekebilir. Bu da ekstra maliyet olabilir. Eğer konumu uzak bir otel bulup, beğendiyseniz günlük shuttlelarının olup olmadığına dikkat edebilirsiniz. Zaten özel bir şoförle gezecekseniz tüm seyahatiniz boyunca konakladığınız yer çok da sorun olmayacaktır çünkü araçla alınıp araçla bırakılacaksınız.

Temizlik: Ekonomik bir seyahate çıkıyorsanız eğer, Asya’da birçok ülkede Türkiye’deki gibi temizlik anlayışı olmadığını bilmeniz gerek. Bu yüzden bu konuya çok hassassanız yorumları iyi ya da bildiğiniz otellerden yer ayırtmanızı tavsiye ederim.

Bali yemekleri

Yemek: Balayı olsun ya da tatil olsun kahvaltı ya da akşam yemeğinin dahil olup olmamasına da dikkat etmek isteyebilirsiniz. Çünkü konum olarak restoranların bulunduğu alanın çok dışında konaklayacaksanız ve otele dönmeden yemek yeme imkanınız olmayacaksa bunu da ekstra maliyet olarak düşünebilirsiniz. Bir başka durum da konaklayacağınız yerde size uygun yiyebilecek bir şeyler olup olmadığına da ayriyeten dikkat etmek.

Gezi rotası kısmında seyahat sürenize göre hangi bölgeleri önerdiğimi söylediğim için bu bölümde de size önerebileceğim bir kaç otel var.

Eğer Ubud’a gidip gerçekten her şeyden soyutlanmak ve Ayung Nehri kıyısında eşsiz bir spa deneyimi yaşamak isterseniz tamamen wellness felsefesiyle tasarlanmış Fivelementsde kalabilirsiniz. Seminyak’ta en güzel gün batımlarından birini görebileceğiniz Double Beach’e yürüyerek gitmek aynı zamanda da ana caddenin hemen kıyısında ama içine girdiğiniz an bambaşka bir dünyada hissedebileceğiniz, her bir oda özel bir şekilde Fransız bir sanatçı tarafından dizayn edilmiş bir otelde kalmak isterseniz Blue Karma Seminyak‘ı tercih edebilirsiniz. Bali’de uzun süreli zaman geçirecekseniz, Bedugul bölgesine gidip Bali’nin en güzel sonsuzluk havuzlarından ve açık jakuzilerinden birisine sahip Munduk Moding Plantation‘ı deneyimlemenizi öneririm. Her biri birbirinden detaylarla donatılmış ve özel günleriniz için çok iyi otellerden bir kaçı.

Evlilik hazırlıklarında olanlar; Bali’nin dünyanın en güzel balayı yerlerinden biri olduğunu biliyor muydunuz?

Fivelemenets Retreat Bali Blue Karma Seminyak Munduk Moding Plantation

Bali Yemekleri

Bali aç kalacağınız bir ada kesinlikle değil. İster sokak yemekleri ister kafeler ister restoranlar… nereye giderseniz gidin nasıl besleniyorsanız beslenin kesinlikle karnınızı doyurabileceğiniz hatta fazlasıyla lezzetli yemekler yiyebileceğiniz -muhtemelen- yüzlerce iyi seçenek bulmanız mümkün. Lokal yemek kültürünü denemek isterseniz eğer gidebileceğiniz en iyi yerler Warung’lar. Warunglar Endonezya’da evlerinin ön kısmındaki bir odayı markete, minik bir kafe/restorana çevirmesi olarak anlam buluyor. Tabii adanın popülerliği, lokal restoran olan her yerin adını da warung yapmış.

Asya mutfağına ilgiliyseniz Thai Yemekleriyle İlgili Her Şey burada!

Bali’de deneyebileceğiniz belli başlı yerel yemekler:

Bali sokak lezzetleri

Satay/Sate: Baharatlı, hem tuzlu hem tatlı tada sahip sateler, çubuğa sarılı tavuk etinin ızgarada pişirilmiş hali. Bizim çöp şişler gibi düşünmek mümkün. Çoğunlukla tavuk eti kullanılsa da bazı yerlerde keçi, dana, domuz etini de kullanıyorlar.

Mie Goreng: Klasik Endonezya mutfağından olan kızarmış eriştelerin genellikle sebze ve tavuk ya da karides ve çeşitli etlerle servis edildiği hemen hemen her warungda, sokak satıcısında bulabileceğiniz bir yemek. Bazen üstüne yağda yumurta, tavuk sate çubukları, karides kraker ve fıstık sosuyla da servis edilir. Genelde sebzeler de eksik olmaz. Deneyebileceğiniz en basit ve lezzetli yemeklerden birisi.

Nasi Goreng: Mie Goreng’e benziyor fakat Nasi Goreng için erişte yerine kırmızı pirinç kullanılıyor. Bu, Bali’nin en popüler ve bilindik yemeği olabilir. Yine Mie Goreng gibi farklı tatlarla lezzetlendirilip, servis ediliyor. Bali’nin her yanı pirinç tarlası olduğu için her zaman aynı kalitede bulabileceğiniz bir seçenek. Çok basit ama çok lezzetli bir pilav.

Pisang Goreng: Kızarmış muz! Benim favorim olan bu kızarmış muzlar hemen hemen her yerde. Bali’de bir çok çeşitte muz bulunduğu için mutfakta birçok tarif içinde kullanıyorlar. Kızarmış muzlar bal ya da hurma şekeri şurubu ve dondurma eşliğinde, ya da sadece yol kenarındaki tezgahlarda sade bir şekilde servis ediliyor. Pisang Goreng’i de denemeden dönmeyin derim.

Kopi Luwak: Dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen ve çok az üretilen bir kahve çeşiti Kopi Luwak. Özellikle Endonezya’nın Sumatra adası ile çevresindeki bir kaç adada yaşayan palmiye misk kedisinin yediği ve sonrasında dışkıladığı kahve çekirdeklerinden üretiliyor Kopi Luwak. Yumuşak bir tadı olan bu kahveyi, Bali’de deneyebileceğiniz iyi yerler bulabilirsiniz.

Bali’de her öğününüze eşlik edebilecek en güzel içeceklerden birisi kesinlikle taze meyve suları. Yalnız çoğu zaman sormuyorlar ve ekstra şeker ekliyorlar. Eğer siz böyle istemezseniz siparişi verirken, “şekersiz” diye belirtebilirsiniz.

Bali Restoran Önerileri:

Bali restoranlar

Ubud

Muse Cafe & Art Bali: Özellikle hamburger ve raw tatlıları enfes.

Canngu

Parachute Bali: Kıyı kesime yakın pirinç tarlalarına karşı kocaman bir şemsiyenin altında kahvaltı yapmak ister ya da sadece kahve içmek isterseniz burayı öneririm.

Warung Bu Mi: Warunglardan en popüler olanlarından birisi burası. Bir çok turistin tercih ettiği bir yer olduğundan isterseniz siz de burada ya da adında warung geçen herhangi bir yerde yerel tatları deneyebilirsiniz. İstediklerinizi seçiyorsunuz, hepsini tek bir tabağa koyuyor ve kasada tabağınızda neler varsa onlar tek tek hesaplanıyor ve o şekilde ödüyorsunuz.

Seminyak

Cleen Canteen Bali: Türk mutfağından bir kaç lezzet bulmak aynı zamanda da renkli bowllar yemek isterseniz gitmeniz gereken adres burası.

Coffee Cartel Bali: Eğer ki kahvenizle de Bali’de olduğunuza dair bir anı bırakmak isterseniz, kahvenizin üstüne istediğiniz şeyi yazan, güzel konsepte ve sağlıklı ve lezzetli bowllar tatmak isterseniz burası tam yeri.

Bali’de Gün Batımı İçin En İyi Mekanlar

Bali gün batımı

Single Fin, Rock Bar, Beach Bar, Woo Bar, The Deck, The Lawn, La Plancha

Bali’de Gezilecek Yerler

Bali düzenli bir Avrupa şehri gibi meydanlar ve etrafındakilerden oluşan bir yer olmadığı için gezilecek yer planlamasını bölge bölge yapmak en mantıklısı. Bu yüzden ben de popüler yerleri ve başlıkları ayrı ayrı yazarak sizin için minik bir kolaylık sağlayacağım. Unutmadan, yazdığım tüm yerleri birkaç haftada gezmeniz pek mümkün olmayacağından kendinize en beğendiğiniz yerleri seçerek program oluşturmanızı tavsiye ederim. Açık havada görülecek yerler de olsa tapınaklar ya da salıncakların hemen hemen hepsinin giriş ya da kullanım ücreti oluyor. Detayları söylediğime göre başlıyorum;

Ubud

Bali Ubud

Bali’nin kültür destinasyonu kısmının kalbi olan bölge Ubud! Ubud kısmında konaklama için şu ikilemi yaşamanız çok mümkün; merkezi ve az lüks, merkezden uzak ve nefes kesici sonsuzluk havuzları! İkisini bir arada bulabilmek biraz zor ama eğer bulursanız kaçırmayın. Çünkü hemen hemen her yere bir araç kullanarak gitmeniz gereken bir ada olduğundan yürüyerek keşfetmeniz gereken caddesi olan yerlerden birisi Ubud.

 1. Tegalalang Rice Terrace
 2. Campuhan Ridge Walk
 3. Monkey Forest
 4. Ubud Art Market
 5. Goa Gajah
 6. Ubud Palace
 7. Pura Gunung Kawi

Pirinç Tarlaları

Bali pirinç tarlaları

Sanki o kademe kademe ekilip, büyümüş pirinç tarlaları olmasa Bali biraz eksik kalırmış. O denli Bali’yi pirinç tarlaları olmadan düşünemiyorum. Zaten bu tarlalar sadece görselliklerinden değil ada insanının en büyük yemek kaynağı olan pirinçler için de olmazsa olmazlardan ama görsel olarak o kadar güzel sunuyorlar ki gidip göresiniz geliyor.

 1. Jatiluwih
 2. Tegalalang
 3. Rendang
 4. Pupuan
 5. Munduk Rice Fields
 6. Soka Rice Fields

Tapınaklar

Bali tapınaklar

Muhtemelen Bali’de evden çok tapınak var! Bu nasıl olur derseniz zaten hemen hemen her ev aynı zamanda bir tapınak. Çünkü çoğunlukla Hindu olan halkın inanışlarına göre her evde mini tapınaklar bulunuyor ve günlük dualarını da bu şekilde gerçekleştiriyorlar. Aynı zamanda her ailenin mahallelerinde, evlerinin yakınlarında aile tapınağı bulunuyor. Hal böyle olunca küçüklü, büyüklü binlerce tapınak olan bir ada Bali ve gerçekten büyük olanlarının bazısı mimarisi bazısı hikayesi için görmeye fazlasıyla değer.

Bali dini

Tapınakların genel kuralı diz altı ve kısa kollu giysilerle gezmek olduğundan yanınızda ince bir şal ve tshirt götürün. Çoğunlukla tapınak girişlerinde belinize sarabileceğiniz saronglar (örtü) bulunsa da bazı zamanlar olmayabiliyor. Olsa da olmasa da sizden her daim bağış talep ediyorlar, şaşırmayın. Yerde, taşın üstünde ya da heykellerin yanında minik bir kap içinde çiçekler, tütsü, kurabiye, para gibi şeyler görürseniz -ki görmemeniz pek mümkün değil- onlar sunaklar yani “canang sari”ler. Balililer canang sarileri her gün dua ve teşekkür etmek için hazırlayıp, kendi tanrılarına sunuyorlar. Sunakların içindeki her bir şeyin ayrı ayrı anlamı var. Çiçekler belirli bir yöne göre sıralanır ve her yöndeki ayrı renk çiçekler bir Hindu Tanrı’yı sembolize eder.

 1. Saraswati
 2. Uluwatu
 3. Ulun Danau Beratan
 4. Pura Taman Ayun
 5. Tirta Empul
 6. Tanah Lot
 7. Lempuyang
 8. Batuan

İç huzur ve denge arayanlara: Yoga ve meditasyon için en iyi ülkeler.

Şelaleler

Bali şelaleler

Belki merdivenlerden in in bitmeyen o yollardan inerken ne şelaleymiş diye içinizden geçirip, gördükten sonra iyi ki inmişiz diyeceğiniz ciddi güzellikte şelaleler var Bali’de, hem de her yanda. Bazıları çok popüler bazıları uzak ama zahmete değer bazılarıysa pek keşfedilmemiş, o kadar çok!

 1. Tegenungan
 2. Nungnung
 3. Sekumpul
 4. Banyumala Twin
 5. Gitgit
 6. Aling-Aling
 7. Tibumana

Seyahat yazarlarının en beğendiği gizli yerleri keşfetmek ister misiniz?

Salıncaklar

Bali manzara salıncak

3 yıl öncesine kadar sadece 1 tane salıncak bulunurken adanın her yerine salıncaklar yapıp, Bali’nin popülaritesine popülarite kattıkları bir gerçek.

Bu yüzden sizin de bunlardan etkilendiğinizi düşünerek 6 tanesini sıralıyorum;

 1. Zen Hideaway
 2. Wanagiri Hidden Hill
 3. Bali Swing
 4. Uma Pakel
 5. Bali Chocalate Factory
 6. Swing at Tegalalang

Sahiller

Bali plajları

Pirinç tarlaları, şelaleler, tapınaklar, salıncaklar ve tabii ki sahiller. Bali’yi bir anda 5 maddede özetlemek gerekseydi bunları söylerdim. Özellikle sahillerde görebileceğiniz gün batımları için güneşi kumsalda beklemek ya da rengarenk şemsiyeleri olan mekanlarda puflarda oturmak bir Bali seyahatinin biraz olmazsa olmazlarından.

Bali koylar

Yalnız söylemem gerek ki Bali’de çarşaf gibi bir deniz bulma ihtimaliniz çoğu dönem için yok gibi bir şey. Çoğu zaman keyifli dalgaları nadiren de minik dalgaları ile sizi sallamadan bırakmayan bir deniz yapısı var. Dalgaların güçlü geldiği bazı zamanlar sizi alıp götürmesi de çok mümkün. Yine de gün batımını izlemek, uzun kumsallarında oyunlar oynamak ya da sadece güneşlenmek için bile güzel seçenekler var.

 1. Double Six
 2. Bingin
 3. Balangan
 4. Suluban
 5. Padang Padang
 6. Nyang-nyang

Bali’de Alternatif Gezi Noktaları

Bali gezi notları

Bu başlıkların dışında herhangi bir listeye koyamadığım ama yine de sizlerle paylaşmak istediğim yer adları da var;

 1. Handara Golf Gate
 2. Tirta Gannga
 3. Mason Elephant Park
 4. Abandoned Aircraft

Bali’de Alışveriş

Bali alışveriş

Bali’de herhangi bir şey alacağınız zaman altın kural pazarlık yapmak, hem de söylenilen fiyatın en az %50 altını söyleyerek pazarlığa başlamak. Ben genelde pazarlığı, almak istediğim fiyatın %20 altından başlatıyorum ki en sonunda istediğim fiyata almış olayım diye. Burada ilk söylenilen fiyat hiç bir zaman değerini yansıtmadığı ve pazarlık yapmak artık sanki alışveriş yapan turistin olmazsa olmaz aktivitesi haline geldiğinden, üzülmeyin kimse sonuçtan zararlı çıkmıyor. Bazen çok inatçı satıcılar oluyor 1 kuruş bile inmeyen, tüm pazarı gezmeden onlardan almanız gerekmiyor; illa ki bir başka satıcıda aynısını buluyorsunuz.

Bali marketleri

Özellikle Ubud için söyleyebilirim ki pazarın kurulduğu erken saatlerde alışveriş için gezmeye çıkarsanız çoğunlukla istediğiniz fiyata istediğiniz şeyleri almanız çok kolay çünkü siz bir dükkandan ilk alışveriş yapan olursanız onlara uğur parasını kazandıracak kişi oluyorsunuz ve çoğunlukla sizi kırmak istemiyorlar; aldıkları parayı da dükkandaki diğer eşyalara sürerek  onların da satılması için kendi minik şans ritüellerini yerine getiriyorlar. Sahil kenarındaki mağaza/butiklere göre iç kısımların çoğunlukla daha uygun fiyatlara sahip olduğunu gözledim, aklınızda olsun.

 1. Ubud Art Market
 2. Sukawati Market
 3. Kuta Market
 4. Kumpasari Market
 5. Guwang Market
Bali hatırası

İşte bu kadar! Umarım Bali’ye dair aklında soru işareti olanlar bu yazıyla cevaplarını bulmuş ya da gidip gitmemekte kararsız kalanlar kararlarını verebilmiştir. Belki de kim bilir aklınızda hiç yokken görmek istediğiniz yerlere bir yenisini eklemişimdir ya da sadece dakikalarınızı keyifli bir okumaya ayırmışsınızdır. Hangisi olursa olsun Bali için böylesi bir yazı yazmaya değer! Eğer benim yeni seyahatlerimi, bloglarımı ve fotoğraflarımı takip etmek isterseniz beni şurada ya da sosyal medyadaki ismim esrageziyor olarak bir çok yerde bulabilirsiniz. Başka bir seyahatte yolumuzun kesişmesi dileğiyle.

Seyahat ipuçları ve tatil fikirleri için Skyscanner Instagram hesabını takip etmeyi unutmayın.