Seyahat Haberleri Eskişehir Gezi Rehberi

Tüm makaleler

Eskişehir Gezi Rehberi

Üniversiteleri, pırıl pırıl üniversite öğrencileri, tarihi dokusu, güzel ve geniş parklarıyla Eskişehir modern ve samimi bir atmosfer sunuyor. Bilim, sanat ve kültür parkı Sazova'dan Adalar'a, Odunpazarı Evleri'nden kaplıcalarına kültürel zenginliği kadar doğal güzellikleriyle de sizi kendine hayran bırakacak Eskişehir, sürekli gelişip kendini yenileyen bir şehir.

Ucuz tatil yerleri arasında da olduğu için, Eskişehir daha da cazip bir yer haline geliyor. Gezilip görülecek yerler açısından zengin bir liste oluşturabilecek şehirde müzelerden kafelere, tarihi binalardan hamamlara bir çok seçenek yer alıyor. 

İçerisinde Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi olmak üzere iki üniversiteyi barındıran şehir, kampusların getirdiği öğrenci nüfusuyla da şirin bir öğrenci kenti görünümündedir. Zaten en iyi üniversite şehirleri arasında olmasıyla da bu tanımı hakettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Gelin hep beraber Eskişehir’de gezilebilecek yerler ve yapılabilecek aktivitelere birlikte göz atalım.

Porsuk Çayı ve Adalar Mevkii

Eskişehir’e güzellik katan Adalar bölgesinde bulunan Porsuk Çayı’nda güneşli havalarda size Amsterdam ya da Venedik’teymişsiniz gibi hissettirecek gondol gezintileri ve bot turlarına (ESBOT) katılabilirsiniz. Ayrıca çayı çevreleyen kafelerde, güzel manzara eşliğinde sıcacık kahvenizi yudumlarken etrafın ve ortamın keyfine varabilirsiniz. Porsuk’u çevreleyen kıyılardaki banklarda oturmuş sohbet eden yaşlı teyzelere rastlamanız da mümkün. Onlarla hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın.

Eskişehir’e Ucuz Uçak Bileti Ara

Tarihi Odunpazarı Evleri

Evliyaçelebi’nin Seyahatname adlı eserinde övgüyle bahsettiği Odunpazarı Evleri, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olan ve Osmanlı mimarisini çok güzel yansıtan evlere sahip bir yerleşim yeri. Tarih dokuyu korumak adına da şehrin eski yerleşim alanı olan bu bölgedeki evler kısa bir süre önce restore edilerek yenilendi ve şirin görünümüne kavuştu. Ana caddeden bir iki sokak içeride sizi bir zaman tüneline girmiş gibi karşılayacak Odunpazarı Evleri’nin ahşap süslemeli, cumbalı evleri, kıvrımlı yolları ve çıkmaz sokaklarında geçmişe güzel bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Ayrıca el sanatlarına meraklıysanız, Odunpazarı sizin için daha da ilgi çekici bir yer haline gelebilir. Odunpazarı sokaklarında gezerken ahşap oymacılar, kalaycı ve antika dükkanlara rastlayacakınız.

Ucuz Eskişehir Uçak Biletleri

Kentpark

Görenlerin hani Eskişehir’de deniz yoktu dediği Kentpark’ta, şezlong ve şemsiyeleriyle Akdeniz sahillerini anımsatan suni bir deniz ve bir plaj bulunuyor. Eskişehirlilere yazın deniz özlemini gideren bu alanın yer aldığı Park, bir manej, yeşil alanlar ve irili ufaklı kafelerle ziyaretçilerine hizmet veriyor. Kış aylarında özellikle kar yağdığında tüm şehir gibi parkın beyaz kaplı hali de görülmeye değerdir.

Eskişehir’e Uçak Bileti Ara

Sazova (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı)

Özellikle çocuklu ailelerin gözde mekanı olan Sazova Parkı, Masal Şatosu, Uzay Evi, Kalyonu ve parkı keyifle gezmenizi sağlayan tren turu ile dikkat çekiyor. Kocaman yeşil ve ferah bir alan üzerine kurulu olan parkta, suni bir gölet de bulunuyor. Kütahya yolu üzerinde bulunan Sazova, çocuklarınızla, eşiniz ya da arkadaşlarınızla gezip kafelerinde dinlenmek isteyeceğiniz çok güzel bir park.

1. Hayvanat Bahçesi

2. Eti Sualtı Dünyası

3. Bilim ve Deney Merkezi

4. Sabancı Uzay Evi

5. Türk Dünyası Bilim, Kültür Merkezi

En Uygun Eskişehir Otelleri

Japon Bahçesi

Japon Bahçesi, ”2010 Türkiye’de Japon Yılı” etkinlikleri kapsamında Eskişehir’de hizmete giren ve Türkiye’nin en büyük Japon bahçesi ünvanına sahip bir parktır. 22 dönümlük geniş bir alanda Japon bahçe kültürünü keşfedebileceğiniz bahçedeki kiraz tepesinde, ilkbaharda açan Japon Kirazı Sakura‘nın büyüleyici renklerini görebilirsiniz.

1. Kiraz Tepesi’nde huzurlu dakikalar geçirmek

2. İlkbahar ayında açan Japon Kiraz’ı adlı ağaçların yaydığı nefis kokuyu içinize çekmek

3. Bahçedeki göl ve göletleri görmek

4. Bahçe içindeki kafede bir şeyler içerken doğanın tadını çıkarmak

5. Japon Bahçesi’ndeki köprüleri, yürüyüş yollarını, şelale ve anfi tiyatroyu ziyaret etmek

Eskişehir Şehrinde Araç Kiralama

İnönü Planör Kampı

Havacılık denince ülkemizde ilk akla gelen şehirlerden biri olan Eskişehir’de bulunan İnönü Türk Hava Kurumu Planör ve Paraşüt Kampı‘nda; yaz aylarında paraşüt, planör, yelken kanat, yamaç paraşütü ve balon kursları verilmektedir. Tesis hem havacılık eğitimi hem de piknik için idealdir.

Türk Hava Kurumu Eğitim Merkezi’nin bulunduğu kampta, dünya standartlarında eğitici ve öğreticilerinin eşliğinde her türlü hava sporu yapılabilmektedir.

En Uygun Eskişehir Otelleri

Nasreddin Hoca Evi

Yunus Emre, Nasreddin Hoca, Seyyid Battal Gazi adı Eskişehir’le anılan, şehrin önemli kişileri arasında yer alıyor. Bunlardan mizahi yanı ile tanıdığımız ünlü halk düşünürü Nasreddin Hoca, 1208 yılında Sivrihisar’ın Hortu Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Mezarı Konya Akşehir’de bulunan Nasreddin Hoca’nın doğduğu evi görmek isterseniz Hortu Köyü’ne uğramalısınız. Yunus Emre Külliyesi ve Türbesi ise Mihallıcçık ilçesinde yer almaktadır.

Eskişehir Şehrinde Araç Kiralama

Midas Anıtı

Tarih boyunca Porsuk ve Sakarya Nehirlerinin beslediği verimli ovaların etrafına kurulmuş Hititler ve Frigler gibi birçok medeniyetin yaşadığı Eskişehir, Antik Frig kentinin merkezinde yer alan Midas Anıtı’na da ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen yerler arasında olan Eskişehir’in Han ilçesindeki Roma, Bizans ve Frigler’den kalma kabartmaları keşfedebilirsiniz. Ayrıca, Eskişehir’e 80km uzaklıkta bulunan Yazılıkaya köyü içerisindeki MÖ 600’lü yıllara ait Midas Anıtı, çok geniş bir alana yayılmış olan Frig Vadisi’ndeki anıtların en görkemlisidir. Yazılıkaya’nın yanı sıra Doğanlı Kale ve Kümbet Asar Kalesi de görülmeye değer antik çağ kalıntılarındandır.

Eskişehir’e Ucuz Uçak Bileti Ara

Ne yemeli?

Eskişehir de Türkiye’nin pek çok farklı yerinde olduğu gibi yöresel lezzetlere ev sahibi yapan şehirlerden. O yüzden Eskişehir’i ziyaret ettiğinizde güzel lezzetlerin tadını çıkarmayı ihmal etmemelisiniz. Eskişehir denince akla tabii ki ilk olarak Çiğbörek geliyor. Eskişehir’e gelip Çiğbörek yemeden dönmenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Ancak, bu güzel şehrin tek güzel yiyeceği Çiğbörek değil. 

1. Balaban Köfte

2. Kıygaşa

3. Toyga Çorbası

4. Met Helva

5. Haşhaşlı Gözleme

6. Yufkalı Büryan

7. Kavurma Börek

En Uygun Eskişehir Otelleri

Gece Hayatı

Eski kiremit fabrikasının bulunduğu alanda eğlence mekanları yer alıyor. En iyi yılbaşı kutlama mekanları arasında da olan 222 Park, Hayal ve Buda bu alanda bulunan ve Eskişehir’ in en büyük gece kulüpleridir. Tabii çoğunlukla öğrencilerin gittiği mekanlar olduğunu da söyleyelim. Zaten bu mekanların ana hedef kitlesini de öğrenciler oluşturmaktadır.

Kısacası, Eskişehir kültürel zenginliği kadar doğal güzellikleriyle de yerli ve yabancı turistleri her geçen gün daha fazla kendisine çekiyor. Yaz ya da kış her mevsim ayrı güzellikler sunan Eskişehir’i siz de en kısa sürede keşfetmelisiniz.

Ucuz Eskişehir Uçak Bileti Ara
Harita