Seyahat Haberleri Uçaktaki Yasaklılar: El Bagajınızda Bulunmaması Gereken 10 Madde

Tüm makaleler

Uçaktaki Yasaklılar: El Bagajınızda Bulunmaması Gereken 10 Madde

Uçakta sıvı madde taşıma konusundaki katı kuralları çoğumuz biliyoruz. Ama el bagajında taşınması yasak olan bazı eşyalar hiç beklenmedik gelebilir!
Her Yere Ucuz Bilet Ara

Seyahatlerinize ucuz uçak bileti, en uygun otel ve kiralık araç bulmanın en kolay ve hızlı yolu: Skyscanner Mobil Uygulama

1. Fazla Sayıda Parfüm ve Deodorant

Sevdiklerinize en hoş kokulu parfümleri aldınız. Ama dikkat, kırılmasın diye hepsini el bagajınıza sıkıştırmaya kalkmayın! Zira eğer 20 x 20 cm büyüklüğündeki saydam poşetinize hepsi kolayca görülebilecek şekilde girmiyorsa, şişelerin her biri 100 ml’den küçük olsa da yanınıza alamayacaksınız. O kadar para verdiğiniz hediyeler de boşa gitmiş olacak.

Başta parfüm olmak üzere havaalanından alabileceğiniz en iyi 10 yeni yıl hediyesi

Modanın ve parfümün başkenti Paris’e gitmeyi planlıyorsanız, Paris’te Gezilecek En İyi 10 Yere mutlaka bir göz atın!

2. Şuruplar ve İlaçlar

Hazır yasaklı sıvılar konusundan bahsederken ilaçlar için de 100 ml kuralının geçerli olduğunu hatırlatalım. Taşımanız gereken devasa büyüklükteki şurup kutunuz da, eğer havaalanı yetkililerini önceden bilgilendirip izin almadıysanız bu kurala tabi.

3. (Birden Fazla) Çakmak

“Kendinize ya da diğer yolculara zarar verebilecek bir maddeyi el bagajınızda bulunduramazsınız” kuralı düşünüldüğünde, el bagajında çakmak taşınmabilmesi garip gelebilir. Ancak dikkat edin! Sadece bir tane çakmak taşıma hakkınız var.

4. Sıvı Haldeki Gıda Ürünleri

Çakmak taşımaktan çok daha zararsız ve masum görünse de, maalesef ambalajlı sıvı gıda ürünler de genel olarak yasaklı – tabi miktarı 100 ml veya altında değilse. Ancak buna birkaç istisna var. Sağlık nedenleriyle belli gıdaları yanınızda bulundurmanız şart ise, doktordan veya bir yetkiliden alacağınız belgeleri göstererek bunları taşıyabilirsiniz. Bebek sütü ve maması için de izin genel olarak var, ancak kontrolden geçirilmeleri gerekebilir.

Yeni yerler, yeni tatlar demek. Keşfetmeye dünyanın en ağız sulandırıcı 13 yerine göz atarak başlayabilirsiniz!

5. Sivri Uçlu Şemsiyeler

Birçok kişi tatilini yaz ayları yerine sonbahar ya da kış mevsimelerinde, yani yağmur yağma ihtimalinin yüksek olduğu aylarda yapmayı tercih ediyor. Siz de onlardan biri misiniz? O halde yanınıza alacağınız şemsiyeye de dikkat etmeniz gerekiyor. Baston şemsiyeler gibi sivri uçlu şemsiyeler, birçok havayolunun kabinde taşınması yasak eşyalar listesinde yer alıyor.

Eğer siz de güz tutkunlarındansanız, sonbaharın dünyada en renkli yaşandığı 10 yeri keşfedin!

Londra’ya seyahat planlıyorsanız, Londra’da Gezilecek Yerleri bilmeden yola çıkmayın! Belki de ucu sivri olmayan, hatıra olacak bir şemsiye alırsınız oradan…

6. Tenis ve Badminton Raketleri

Kurallar spor ekipmanları konusunda da hassas. Örneğin muştalar, coplar, topuzlar, yasaklaması anlayışla karşılayabileceğimiz şeyler. Ne de olsa dövüş sporlarında kullanılıyorlar. Ancak tenis ve badminton raketi gibi eşyalar da yasaklı spor ekipmanları arasında. En iyisi, uçacağınız yerin ve havaalanının kurallarına bakmak.

7. Oltalar

Zıpkın gibi, oltaları da uçakta yanınıza alamıyorsunuz. Zararsız, sakin bir zaman geçirmek için kullandığınız bu alet, maalesef sivri kısımları dolayısıyla engellere takılıyor. Belki bu seferlik de balık tutmaya değil, balıkları izlemeye gidersiniz?

Bu Ülkelerde Yapılmayacak 7 Şey!

8. Bazı Lityum İyon Piller

Havayollarının hemen hemen tamamı cep telefonu, fotoğraf makinesi, tablet ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan lityum iyon pillerin, belirli bir büyüklüğün üzerinde olmadığı sürece, kabinde taşınmasına izin veriyor. Bununla birlikte, son dönemde oldukça popüler olan ve lityum iyon pile sahip elektrikli kaykaylar (hoverboard) ise kesinlikle uçaklara alınmıyor.

9. Çadır Kazığı

Tatilinizi çadır kampında geçirmeye ya da müzik festivalinde kamp kurmaya mı gidiyorsunuz? Sakın çadır kazığını el bagajınızda taşımaya kalkmayın, güvenlikte ona veda etmek zorunda kalmanız işten bile değil. Kampta çadırınızı battaniye niyetine kullanmak ya da mecburen açık havada yıldızları seyre dalmak zorunda kalabilirsiniz.

Aktif bir tatil için ille de çadıra ihtiyaç yok! İşte hareketli bir tatil arayanlar için 10 aktif şehir turu

10. Matkap ve Benzeri İş Aletleri

Marangoz ya da tesisatçı değilseniz el bagajınızda tornavida, çekiç, testere ya da matkap gibi aletler olmasının bir anlamı da yok. İşiniz gereği bu tarz aletlere ihtiyacınız varsa da, bunları bavulunuza atabilirsiniz. Kırılma bozulma ihtimalleri de pek yok zaten!

Not: Bu yazı el bagajında taşınması yasak olan herşeyi kapsamamakta olup, sadece bir yardımcı rehber nitelği taşımaktadır. En kesin ve güvenli bilgileri bulmak için uçacağınız yerin ve havayolunun resmi kurallarına göz atmanız önerilir. Bu yazıdaki bilgiler, en son 25.07.2018 tarihinde güncellenmiştir.