Seyahat Haberleri Dünyadaki En Ürkütücü 7 Terkedilmiş Otel

Tüm makaleler

Dünyadaki En Ürkütücü 7 Terkedilmiş Otel

İnternette hiç terkedilmiş binaların fotoğraflarına rastladınız mı? İnsanın içinde hafif bir ürkme hissi uyandıran manzaralar sunabiliyor terkedilmiş binalar. Bu binalar bir de otel olunca daha da ilginç oluyor. Dünyanın en ürkütücü 7 otelini görmek ister misiniz?

Bütün bu ürkütücü yerlerde kalmak istemeyeceğinizi tahmin edebiliyoruz. Dünyanın en güzel otellerini, ihtiyacınıza göre uygun otelleri ve herkesin seyahat etmesini sağlayan ucuz otelleri Skyscanner’ı kullanarak anında görüntüleyebilirsiniz!

Seyahat zamanınız esnekse ve şöyle güzel bir tatil yapmak istiyorsanız Skyscanner’ın “Her Yere” ve “En Ucuz Ay” arama özelliklerini kullanarak en ucuz uçak biletlerini bulun ve bir sonraki muhteşem seyahatinizi planlayın!

1. Sanzhi UFO Oteli – Tayvan

Dönen uzay aracına benzer odalardan oluşan bu otel 1970’lerde Tayvan’ın kuzey kıyısına inşa edilmiş. Amaç New Taipei şehrine yakın lüks bir aile resortu kurmakmış. Ama bugünlerde bu lüksün yerini terkedilmiş uzay istasyonunu andıran bir manzara almış. Bu projeden 1980’lerde yatırım eksikliğinden ve bir dizi esrarengiz kazanın yaşanmasıyla vazgeçilmiş. Bazı yerliler inşaat sırasında bir ejderha heykeli kırıldığı için buranın uğursuz olduğunu düşünüyor.

Tayvan UFO Houses

Fotoğraflar: Chao-Wei Juan

2. Maya Hotel, Kobe – Japonya

Maya Hotel Kobe Japonya

Japonya’nın Kobe şehrinin kuzeyinde, Maya Dağı yolu üzerinde, yalnızca teleferikle ve doğa yürüyüşüyle erişilen Art Deco Maya Hotel yer alıyor. 1929’da inşa edilmiş otelin başından epey bir badire geçmiş: önce İkinci Dünya Savaşı’nda bombalanmış, 1961’de tekrar açılmasının ardından büyük tayfun ve toprak kaymalarından zarar görmüş. Bütün bunlara rağmen 1974’te bu sefer öğrenci merkezi olarak hizmete açılan bina, 1995’teki büyük bir depremin ardından tamamen kullanıma kapatılmış. Yıpranmış olmasına rağmen Maya Dağı yolu üzerinde bütün yaşanmışlığıyla durmaya devam ediyor bu otel.

Japonya Otel Kobe Maya Hotel

Japonya tatili planlıyorsanız bu otelde kalmayacağınız kesin. Japonya’daki en güzel oteller arasından ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun oteli anında bulabilirsiniz. Seyahatiniz için Skyscanner’la Japonya otellerini bulabileceğiniz gibi, ucuz Japonya uçak biletini de hemen arayıp bulabilirsiniz.

Maya Hotel Telefon Kobe Japonya

Fotoğraflar: ©JP Haikyo, CC BY 2.0

3. Bokor Hill Station – Kamboçya

Bokor Hill Station

Bugün bir tepenin üzerinde yapayalnız kalmış bir bina olsa da, burası 1920 başlarında Fransız sömürgeciler için lüks resort olarak tasarlanmıştı. Fakat otelin tehlikeli konumu ve bölgedeki toprak kaymaları sonucu 900 kişi inşaat sırasında hayatını kaybetti. Buna rağmen 1925’te açılan otel, 15 sene sonra Çinhindi Savaşı’nın çıkmasıyla terkedilmiş. 1962’de yeni binalar eklenmiş olsa da 1972’de Kızıl Kmerler rejimiyle otel yeniden terkedilmiş ürkütücü bir binaya dönüşmüş. Bölge bugünlerde yeniden turizme kazandırılmak isteniyor. Kamboçya‘yı keşfetmek için vize işlemleriyle uğraşmanıza gerek yok! Kamboçya vizesiz gidilen ülkeler listesinde kapıda vize veren ülkelerden!

4. Hachijo Royal Hotel – Japonya

The supposedly haunted Hachijo Royal Hotel

Hachijo-jima Tokyo’nun 300 kilometre güneyinde yer alan yarı tropikal bir ada. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Japon hükümeti bu adayı “Japonya’nın Hawaii’si” sloganıyla turizme açtı. Fakat bölge bir türlü popüler hale gelmedi. Turistler Japonya’da Hachijo-jima adası yerine daha güneydeki Okinawa adasını tercih ediyordu. 1963’te Hachiyo Royal Hotel adıyla yeniden hizmete açılan otel tutunamadı ve ismini tarihteki terkedilmiş binalar listesine ekledi. Doğanın hüküm sürdüğü yapı, yerliler tarafından lanetli olarak görülüyor.

5. Maraş – Kıbrıs

Varosha, Cyprus

_Fotoğraf: ©Ballantyne108, CC BY-SA 3.0_

1960’lar ve 1970’lerde uluslararası bir üne sahip olan Maraş Kıbrıs’ın en popüler turistik beldelerinden biriydi. Kıbrıs Barış Harekatı’nın ardından bölge tamamen boşaltıldı ve Maraş tam bir hayalet şehre dönüştü. Geriye hafif ürkütücü bir atmosfer kalan şehrin fotoğraflarını görmek bile bazı insanların içini ürpertebilir. Siz en iyisi Kıbrıs’ta gezilecek yerlere bir göz atın, içiniz açılsın!

6. Kolmanskop – Namibya

Almanlar tarafından 1900’lerde kurulan şehir, elmas avcılarının lüks hayat yaşaması amacıyla tasarlanmış. Balo salonu, kumarhane hatta okul ve hastane bile kurulmuş zamanında Kolmanskop’a. Yine 2. Dünya Savaşı etkisiyle, elmas madenindeki verimsizlik bölgenin terkedilmesine yol açmış. Kolmanskop bugün Namibya’nın en turistik noktalarından bir tanesi; ama bu sefer elmas için değil bölgedeki doğanın tadını çıkarmak ve kumla kaplı terkedilmiş binaların arasında jip gezisi yapmak için. Burası ayrıca sayısız filme ve fotoğraf çekimine dekor olmuş. Fakat şunu da belirtelim, burada tek başınıza istediğiniz gibi dolaşamıyorsunuz. Ziyaretçilerin şehre giriş izni almaları ve günlük rehberli turla dolaşmaları gerekiyor.

7. Penn Hills Resort, Pensilvanya – ABD

Penn Hills Resort

Bir zamanlar Amerika’nın en popüler balayı otellerinden bir tanesi olan bu yer, şimdi eskiden kalmış bir işletme olarak görünüyor. Spası ve kalp şeklinde küvetleriyle turistlerin gözdesi olan bu otel aslında hizmet hayatına bar olarak başlamış. O zamanların modasıyla tasarlanmış otelin havuzu bugün bakımsız bir halde ve bina tamamen boş. 2009’a kadar oteli işleten Frances Paolillo adındaki işetmecinin vefatının ardından ilgilenen olmayınca otel de kendi kaderine terkedilmiş.

Penn Hills Resort
Penn Hills Resort

Fotoğraflar: Ron LiBrandi