COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Dünyanın En İyi Tasarlanmış Şehirleri

Tüm makaleler

Dünyanın En İyi Tasarlanmış Şehirleri

Bazı şehirler ilk kez kurulacağı için planlı ve tasarlanmış bir şekilde oluşturulmuş. Bazılarıysa doğa koşullarına göre şekillenmiş, kimi de baştan inşa edilmiş. İşte Dünyanın en iyi tasarlanmış 8 şehri!

1. Amsterdam, HOLLANDA

Amsterdam

Rengârenk sıra sıra binaları ve kanallarıyla, Amsterdam tam anlamıyla tasarlanmış bir şehir. 1600’lerde kazılmış kanallar günümüze kadar işlevselliğini yitirmeden gelmiş. Kanallar planlanırken, şehrin savunmasına katkıda bulunması sağlanmış. Hollandalıların öngörüsü, bugün şehir merkezinde araba yerine bisikletlerin öncelikli olmasını da belirlemiş.

2. Seul, GÜNEY KORE

Seul

Araba ve cep telefonu gibi gitgide daha fazla üretilen ürünler ihraç eden Güney Kore, tasarım açısından da dünyada önemli bir yere sahip. Şehir planlaması ve toplu taşıması çok iyi olan Seul, aynı zamanda teknolojik tasarımın da öncülerinden. Dongdaemun Design Plaza, tasarımın ve yaratıcılığın modern Silikon Vadisi denebilir. Teknoloji, Seul’ün eski tarihi mahallelerini birer çekim merkezi haline getirmiş.

3. Washington, ABD

Washington

Amerika Birleşik Devletleri’nin bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, Fransa doğumlu Amerikan şehir planlamacı Pierre Charles L’Enfant, Washington’un planlarını çizmiş. Başarılı bir iş çıkaran L’Enfant’ın planları uygulamaya konmuş ama ufak bir eklemeyle: Beyaz Saray. 1900’lerin başında düzensiz yapıların oluşmaya başlamasının hemen ardından belediye duruma müdahil olarak, şehrin orijinal halinde büyümeye devam etmesi için adımlar atmış.

4. Chandigarh, Hindistan

Chandigarh, Hindistan’da bağımsızlık kazanıldıktan sonra tasarlanıp kurulmuş yeni şehirlerden bir tanesi. Hatta bu şehir, Hindistan’ın en başarılı, en temiz ve en yeşil şehri seçilmiş. Fransız mimar Le Corbusier, şehri tasarlarken insan bedeninden ilham almış: kafa (idari merkez), kalp (şehir merkezi), ciğerler (geniş yeşil alanlar), dolaşım sistemleri (araba ve bisiklet yolları)…

5. Düsseldorf, ALMANYA

Düsseldorf

Düsseldorf, İkinci Dünya Savaşı sırasında ağır bombardımana uğramış bir şehir. Fakat çabucak tekrar inşa edilmeye başlanmış ve şehir ekonomi alanında hızlıca toparlamış. Birçok tren yoluyla bağlantılı olan Ren Nehri üzerindeki Düsseldorf, yenilenmiş yüzüyle de modern bir görünüme sahip.

6. Zürih, İSVİÇRE

Zürih

Zürih’te şehir içinde arabayla bir yere gitmek yapılacak en mantıksız şey. Zira toplu taşıma, yani otobüsler, trenler, tramvaylar ve vapurlar bir İsviçre saati gibi işliyor. Bu sayede de hava kirliliği en aza inmiş durumda. Ayrıca, İsviçre yenilenebilir, doğa dostu enerjiye de bir hayli yatırım yapıyor. Doğal güzelliklerle çevrili şehirdeki yeşil alanlar da özenle korunuyor.

7. Kopenhag, DANİMARKA

Kopenhag

Dünyadaki en çevre dostu şehir unvanını yıllardır taşıyan Kopenhag da, hava kirliliğini en aza indirmiş, hatta 2025’te 0 karbon salımı hedefliyor. Tamamen yenilenebilir enerji odaklı büyüme gösteren Danimarka, yağmur suyunu geri dönüştürme, yeşil çatı, etkili çöp imhası veya geri dönüşümü gibi konulara odaklanıyor. Başkentteki sokaklar da yayalar ve bisikletliler için çok uygun.

Kopenhag’da gezilecek yerler‘e göz atın!

8. Montreal, KANADA

Montreal

Şehrin göbeğindeki Mont Royal tepesinin etrafına kurulmuş Montreal’de, hiçbir bina bu tepenin yüksekliğini geçmiyor. Çevre duyarlılığı konusunda örnek ülkelerden bir tanesi olan Kanada da yenilenebilir enerjiyle içli dışlı. Ayrıca tasarımcılığın merkezlerinden biri olması, Montreal’i Kuzey Amerika’nın en özgün şehirlerinden biri yapıyor.

BONUS – Machu Picchu, PERU

Machu Picchu

15. yüzyıldan kalma bu korunaklı yerleşim alanı, artık insan nüfusuna sahip olmasa da şehir tasarımı konusunda muazzam. 2 430 metre yükseklikte bir dağın tepesine kurulmuş bu yerleşim alanındaki su taşıma düzenekleri ve depreme dayanıklılık insanı şaşırtıyor. 1911’de keşfedilen, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Machu Picchu, dünyanın dört bir yanından meraklı insanları kendine çekiyor.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Dünyanın en havalı 20 mahallesi

Avrupa’nın en popüler şehirlerinin en havalı semtleri

Hipster’ların tahtını kapan Yuccie’ler için dünyanın en harika 20 şehri