Seyahat Haberleri Dünyadaki En Eski Tarihi Yerler ve Bulundukları Ülkeler

Tüm makaleler

Dünyadaki En Eski Tarihi Yerler ve Bulundukları Ülkeler

Antik şehirler ve kutsal sayılan yapıların yer aldığı eski tarihi yerler ve bulundukları ülkeler listemizle hem zamanda hem de farklı coğrafyalarda bir geziye çıkıyoruz.
Her Yere Ucuz Bilet Ara

İnşa Edilmiş En Eski Tarihi Yapılar

dünyanın en eski yapıları tarihi yerleri eski medeniyetler antik şehirler

Kültürel anlamda masalsı ve doğal yaşam bakımından eşi benzer olmayan özellikleri bulunan öyle çok yapı var ki… Bu tarihi yerler, hikayeleri, tarihleri ve daha fazlası ile ziyaretçilerinin oldukça dikkatini çekiyor. Bu nedenle de seçici olan seyyahların mutlaka görmeleri gerektiğini düşündüğümüz dünyadaki en eski yapılar ve bulundukları ülkeler listesinde yer alan bazı popüler eserleri sizin için derledik.

Eski çağlar ve antik şehirlere merakınız varsa keşfetmeye Türkiye’deki Antik Kentler‘den başlayabilirsiniz.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Barnenez (M.Ö. 4800), Fransa

Barnenez, arkeolojik kazılara göre bilinen dünyadaki en eski tarihi yerler arasında yer alıyor. M.Ö. 4850 senesine ait olduğu bilinen Barnenez, Fransa’nın Finistere yerleşiminin kuzeyinde konumlanıyor. 72 m uzunluğu ve 25 m genişliği olan binanın, yüksekliğinin de 8 m üzerinde olduğu söyleniyor. Tarihin derinliklerinden gelen bu binanın bir anıt mezar olduğu hakkında düşünceler bulunuyor. Fransa’da görülmesi gereken bu gizemli yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Türkiye’deki Şehir İsimleri Nereden Geliyor hiç düşündünüz mü? Cevapları görmek için bağlantıya tıklayın.

Ucuz Fransa Uçak Bileti

Monte d’Accoddi (M.Ö. 4000), İtalya

Geçmişi M.Ö. 4000’lere kadar dayanan Monte d’Accoddi, İtalya’daki en eski tarihi yerler arasında boy gösteriyor. Uzmanların bir açık hava tapınağı olarak değerlendirdiği bu yapı, bünyesinde 10 metre uzunluğunda basamaklı bir piramit de bulunduruyor. Bu yapı, İtalya’da Mezopotamya kültürünü hissetmenize neden oluyor. Sardinya Adası’nda görülmesi gereken bu yapı, taş ve toprağın en eski birleşimi olarak gösteriliyor. 1980’de restorasyonu tamamlanan yapı bugün de halkın ziyaretine açık. Yolunuz İtalya’ya düşerse burayı ziyaret etmeden seyahatinizi sonlandırmamalısınız.

Köklü bir tarihe sahip ve ihtişamlı binalarıyla görenleri hayran bırakan Roma’da Gezilecek Yerler‘i de es geçmeyin deriz.

Ucuz İtalya Uçak Bileti

Howar (M.Ö. 3700), İskoçya – Birleşik Krallık

M.Ö. 3700’e ait taş bir ev olan Howar, Kuzeybatı Avrupa’da yer alıyor. Howard için türünün en eski ve en iyi korunmuş örneklerinden olduğunu söylersek abartmış olmayız. Denize sıfır konumu ile dikkat çeken bu ev, İskoçya’nın Papa Adası’nda sakin ve huzur dolu bir yer. Taş duvarlara çarpan dalgaları izlemenin keyfi de bir başka… Arkeolojik kazılara göre, geçmiş yıllarda bölge halkının balıkçılıkla uğraştığını ve ateş yakarak ısındığını söylememiz mümkün. Evin geniş odalarına bakıldığında, erzakların burada saklandığı anlaşılıyor.

Ucuz İngiltere Uçak Bileti

Ġgantija (M.Ö. 3700), Malta

Dünyanın en eski dini yapıları arasına adını yazdıran bu yapı, Mısır Piramitleri’nden de eski… Yerel dilde ‘Devlerin Tapınapı’ anlamına gelen Ġgantija, Malta Adası’nda bulunuyor. Tarihi M.Ö. 3700’e ait olduğu düşünülen bu tapınak, efsaneye göre sadece bal ile beslenen bir devin evi… Megalitik mimarinin örneklerinden biri olan bu tapınak, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne adını yazdırmış.

Akdeniz’in alternatif tatil noktası, sempatik ada Malta’da Görülecek Yerler ve daha fazlası!

Ucuz Malta Uçak Biletleri

Listoghil (M.Ö. 3550), İrlanda

Tarih öncesi döneme ait olan antik mezarlardan meydana gelen dev bir mezar olan Listoghil, İrlanda’nın Carrowmore bölgesinde bulunuyor. İrlanda’daki en eski tarihi yerler arasında yer alan yapının M.Ö. 3550’de yapıldığı düşünülüyor. Antik pasaj, Sligo kasabasına 3 km uzaklıkta konumlanıyor. Yolunuz bir gün İrlanda’ya düşerse bu bölgeye uğramalısınız. Yapının çevresinde bulunan antik kalıntıları da görmeyi ihmal etmeyin.

Sechin Bajo (M.Ö. 3500), Peru

Rotanızı Amerika kıtasına çevirecek olursanız, Güney Amerika’nın en eski binasının Peru’da olduğu aklınızda bulunsun. Tamamı taştan meydana gelen ve sağlamlığını günümüzde de koruyan bu alan, Lima’nın 330 km kuzeybatısında konumlanıyor. Bu arazi, medeniyetlerin izlerine rastlandığı en eski yerleşim yeri olmasının yanı sıra insanoğlunun günümüze kalan en eski yapılarından biri.

Ucuz Peru Uçak Biletleri

La Hougue Bie (M.Ö. 3500), Jersey Adası

Jersey Adası, M.Ö. 3500’den kalma bir yapıya ve müzeye ev sahipliği yapıyor. Birleşik Krallık’a bağlı olan adada görülmesi gereken La Hougue Bie, 18,6 m uzunluğunda. 6000 sene önce Jersey’de yaşayan yerli halktan kalan eşyaları ise müzede görme fırsatı bulabilirsiniz. Her sene 10 Şubat’ta ziyaretçilerine açılan müzenin, ocak ayında kapalı olduğunu bilmenizde fayda var. Müze, kış aylarında saat 16.00; yaz aylarında ise saat 17.00’ye kadar ziyaretçi kabul ediyor.

Wayland’s Smithy (M.Ö. 3460), İngiltere

Neolitiik bir yapı olan Wayland’s Smithy, aslında bir mezar odası. Bu yapı, İngiltere’nin Ashbury yakınlarında yer alıyor. M.Ö. 3460’ta inşa edildiği tahmin edilen yapıda, 14 adet iskelete rastlandığı söyleniyor. Tahminlere göre; dönemin iktidarına karşı gelenler burada işkence görüp öldürülüyormuş. Zaman içinde iktidarın değişmesiyle bu çukur bir anıt mezara çevrilerek, halk tarafından ziyaret edilmeye başlanmış.

Ucuz İngiltere Uçak Bileti

Shahr-e Sukhteh (M.Ö. 3200), İran

İran’daki en eski tarihi yerler arasında yer alan Shahr-e Sukhteh’in Türkçe anlamı ‘Yanan Şehir’… 2014’te bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bu tarihi yapı, arkeolojik bir yerleşim. İran’ın güneydoğusundaki bu yapıda, yirmi beş bin ile kırk bin mezar bulunduğu düşünülüyor. Perslerin tarih öncesi yapılarına yakından tanıklık etmek için Mezopotamya’nın bu bölgedeki mistik havasını solumalısınız.

İsfahan’dan Şiraz’a unutulmaz bir İran Turu için hazır mısınız?

Hulbjerg Jættestue (M.Ö. 3000), Danimarka

Bir antik mezar sayesinde, Danimarka’nın Langelard Adası’nda tarih öncesi çağlar ortaya çıkıyor. Yerleşimin M.Ö. 3000 senesine ait olduğu tahmin edilen Hulbjerg Jættestue, Bagenkop’a 2,5 km mesafede yer alıyor. 1960’ta bu bölgede yapılan arkeolojik kazılar, Avrupa medeniyetine de ışık tutmasından dolayı önemli. Bu alanda bulunan 53 iskelet sayesinde, diş hekimliğinin ilk örnekleri de ortaya çıkmış oluyor. İskeletlerin dişlerindeki delik ve dolgular günümüzde Langeland Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

Ucuz Danimarka Uçak Biletleri

Maikop Kurgans (M.Ö. 3000), Rusya

Maikop Kurgans, M.Ö. 3000 yılını işaret eden antik kenti ve höyükleri ile biliniyor. Sayısız medeniyete ev sahipliği yapan ve antik mezarları ile dünya mirasına yön veren bu yapı, Kuzey Kafkasya’da Rusya üyesi olan bir cumhuriyet. Bu bölgede bulunan taş devri eserlerinden bazıları da Saint Petesburg’daki sanat müzesinde sergileniyor.

Djoser Piramidi (M.Ö. 2700), Mısır

Dünyanın en eski yapılarından bahsedilen bir listede Antik Mısır’dan söz etmeden geçmek olmaz. Antik Mısır’daki görkemli yapılardan sadece biri olan Djoser Piramidi’nin tarihi M.Ö. 2700’e kadar dayanıyor. İnsan eliyle yapılan ve günümüzde de gizemini koruyan bu görkemli yapının yanı sıra; Meidum Piramidi, Bent Piramidi ve Kırmızı Piramit gibi her biri ayrı mimari özellikler taşıyan mezarlar da bulunuyor.

Dholavira (M.Ö. 2450), Hindistan

Mistik havası ve baharat kokuları ile kendine hayran bırakan Hindistan’da yolunuzu M.Ö. 2450’ye ait Dholavira şehrine çevirmelisiniz. Şehir planlamasının en eski örneği olan Dholavira’da, kanalizasyondan temiz su kanallarına, yazılı taşlardan mezarlara kadar görebileceğiniz her şey, bu bölgede bizden daha önceki yıllarda uygarlığın olduğunu gösteriyor.

Ucuz Hindistan Bileti Bul

Ur Zigguratı (M.Ö. 2100), Irak

Ur Zigguratı, M.Ö. 2100’den bugüne kalan bir eser… Irak Nasuriye’de bulunan Ur Zigguratı’n, Sümerler döneminde Kral Ur-Nammu tarafından yaptırıldığı biliniyor. Tanrılara adanmış bu dayanıklı tapınağın, ilk restorasyonunu 1940’lı yıllarda geçirdiği biliniyor.

Her biri dünya tarihinin en eski şahitleri arasında bulunan eşi benzeri olmayan tarihi yerler; insanoğlunun yüzyıllar önce bu dünyaya bıraktığı mirasın büyüleyici birer parçası… Radyokarbon tarihleme yöntemine ile kaç senelik oldukları tespit edilen dünyanın en eski yapıları, tarih tutkunlarının ilgisini çekecek ve buna kesinlikle değecek gizemi ve ihtişamı bünyelerinde barındırıyor.

Yapıların yaklaşık yaşı, kullanım amacı, uzunluğu ve sağlamlık durumu göz önünde bulundurularak belirlenen dünyadaki en eski tarihi yerler ve bulundukları ülkeler listesinde yer alan farklı rotaları sizler için bir araya getirdik.

Her Yere Ucuz Bilet Ara
Harita