Tüm makaleler

Dünyanın En Ünlü 10 Yolu

Arizona’daki Route 66’dan Paris’in ünlü caddesi Champs-Élysées’ye, dünyanın en ünlü yolları ve caddelerini keşfedin. Dünyanın en ünlü yollarında sürüş keyfi nasıldır? Bir sonraki tatil rotanızda yepyeni bir kiralık arabanın direksiyonunda, bu yollardan birinde olmayı düşünür müsünüz?

Uçağınızdan iner inmez tatil için kiraladığınız aracınıza binip, dünyanın en ünlü karayollarından birini katetmeye başlayabilirsiniz. Hangisini mi? İşte önerilerimiz. Seçim sizin…

1. Lombard Caddesi, San Francisco, ABD

San Francisco’daki Lombard Caddesi dünyanın en kıvrımlı şehir içi yoluna ev sahipliği yapıyor. Hyde ve Leavenworth sokakları arasında sadece bir blok boyunca uzanan -pardon kıvrım kıvrım kıvrılan- bu yol, dik bir yokuştan aşağı bir hayli dolaşarak inmektedir.

2. Orchard Yolu, Singapur

Singapur’un en ünlü caddesi Orchard, aynı zamanda kentin en seçkin alışveriş bölgesi olma özelliğini de taşıyor. Tasarımcı mağazalarından büyük uluslararası markalara bir çok dükkanın sağlı-sollu yol boyunca uzandığı Orchard Caddesi, adını caddenin bitiminde bulunan meyve bahçelerinden almış.

3. Las Vegas Bulvarı, Güney Nevada, ABD

Las Vegas

Dünyanın en ünlü caddelerinden biri olan Vegas Bulvarı’nda aracınızla seyrederken, yemek alabilir; etraftaki gösterileri izleyebilir hatta zorlarsanız, belki aracınızdan inmeden evlenebilirsiniz. Sanırım biraz abarttık ama Las Vegas’ta her şey arabaya servis edildiğinden, arabada nikah kıyılması da belki ileride mümkün olabilir. Biz fikir vermiş olalım…

4. Abbey Road, Londra, İngiltere

#thebeatles #abbeyroad #london #yellowsubmarine

A post shared by Borodan Elena (@borodan_elena) on

Londra’ya yolunuz düştü ve Beatles’ın 11. albümü "Abbey Road"un kaydedildiği, Kuzey Londra’daki efsanevi Abbey Road Stüdyoları’na ev sahipliği yapan yolda, aracınızla şöyle bir dolaşmadan içiniz rahat edecek mi? Üstelik, Beatles’ın yaya geçidi üzerindeki ünlü albüm kapağı pozu, albüme adını veren bu sokakta çekildi. Aracınızdan inip arkadaşlarınızla bu ünlü kareyi canlandırmak, Instragram hesabınızı süsleyecek harika bir anı olacaktır.

5. Trollstigen, Norveç

Trollstigen

Orta Dünya’ya doğru yolculuk ettiğinizi düşündürecek denli farklı bir yol olan Trollstigen’in anlamına baktığımızda, "Troller’in Yolu" diyebiliriz. MøreogRomsdal’daki bu yolun 11 keskin virajı bulunuyor. Bacaklarınıza güveniyorsanız, Trollstigen’in tepesine çıkıp Stigfossen Şelaleleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

6. Champs-Elysées, Paris, Fransa

Champs-Elysees

Bu geniş cadde, iki yanında uzanan muntazam biçimde özenle şekillendirilmiş ağaçları, ultra lüks mağazaları, şirin kaldırım cafeleri ve yolun batı tarafındaki ucunda yer alan Zafer Takı’yla (Arc de Triomphe) dünyanın en ünlü ve en güzel caddelerinden biridir. Özellikle Noel dönemi ve yılbaşında cıvıl cıvıl süslü ve bir hayli kalabalık olan bu cadde, binlerce turist ağırlamasına rağmen zarafetini korumayı başarıyor.

7. Route 66, Illinois, Missouri, New Mexico ve Arizona, ABD

Route 66

Bir zamanlar "Amerika’nın Ana Yolu" olarak adlandırılan Route 66, ülkenin otoyol sistemini 1985’te eyaletler arası yola bırakmasıyla otoban sisteminden çıkarılmıştır. Bölümleri Illinois, Missouri, New Mexico ve Arizona’da bulunan yol, şimdilerde "Tarihi Route 66" olarak anılıyor. Eğer bu ünlü yolda araç sürdüğünüz bir tatil yapacaksanız, yola çıkmadan önce Şikago’daki "Lou Mitchell’s"de omletin tadına bakmanızı öneririz. Ayrıca yolunuz üzerinde İllinois, Springfield’daki geçmiş günlerin yadigarı "Shea’s Benzin İstasyonu Müzesi"ni de ziyaret etmeniz şiddetle tavsiye olunur.

8. Stelvio Geçidi, İtalya

Stelvio Geçidi İtalya

Otomobil mükemmellik testleri için doruk noktası olarak tanımlanan Kuzey İtalya’daki Stelvio Geçidi, Doğu Alpleri arasında sert virajlarıyla kıvrılarak ilerliyor. Geçidin sunduğu enfes manzaralar ise insanın içinde huşu uyandıran karlarla kaplı zirvelerden oluşuyor.

9. Guoliang Tünel Yolu, Çin

Тоннель Голиань находится в горах провинции Хэнань (Henan) в Китае. Весь тоннель в монолитной скале вырубили ручными инструментами сельчане одной из деревушек. ⛰🚌⛰ До 1972 года, доступ к близлежащей деревне Guoliang ограничивался из-за крайне тяжелого прохода в горах. Деревню с внешним миром связывала единственная и весьма опасная лестница на стороне крутого утеса. ⛰🚙⛰ #travel #путешествия #путешествие #туризм #китай #тоннель #голиань #горы #скалы #rock #china #guoliang #tourism #tourist #roadtrip #road #awesome #crazy

A post shared by «WhаtНоw&Why» (@whathowanwhy) on

Çin’in Henan eyaletinde bulunan ünlü tünel yolunun yapımını, Guoliang köyünden 13 köylünün başlattığı söyleniyor. Taihang Dağları’na oyulmuş bu şaşkınlık uyandıran yol, kayalıklar üzerine 3,5m genişliğinde inşa edilmiş. Dağ boyunca uçurumun kenarından geçen bu yol, ürkücü görüntüsüyle adrenalin tutkunları için birebir.

10. Büyük Okyanus Yolu, Victoria, Avustralya

Büyük Okyanus Yolu 241 km uzunluğu ve muhteşem manzaralarıyla dünyanın en ünlü turistik yollarından biri olmanın yanı sıra, I. Dünya Savaşı’ndan dönen askerler tarafından Torquay ve Warrnambool kentleri arasında inşa edilen dünyanın en büyük savaş anıtı ünvanına da sahip. Kıyı şeridindeki güzellikleri keşfetmek için yola çıkmaya değer.

Bir sonraki araba yolculuğunuza hazır mısınız? Tatilinizde kiralayacağınız aracın beklentinize en uygun seçenek olması için Skyscanner araba kiralama uygulamasını kullanın.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Dünyanın en etkileyici 11 buzdan oteli

Dünya üzerinde var olduğuna inanması güç 10 yer

Dünyanın büyüleyici 21 doğal harikası

Harita