Seyahat Haberleri Dünyanın en renkli şehirleri

Tüm makaleler

Dünyanın en renkli şehirleri

Arjantin’den kutuplara, dünyanın en renkli kasaba ve şehirlerini cıvıl cıvıl fotoğraflarıyla keşfedin!

1. Longyearbyen, Norveç

Longyearbyen

Longyearbyen büyük ya da sürekli gelişen bir şehir olmasa da, Arktik Okyanusu’nda yer alan Norveç‘e bağlı Svalbard Takımadaları’nın başkenti. Burası, yılın büyük bir kısmında tamamen karlarla kaplı bembeyaz bir şehir. Longyearbyen’in renkli evleri, şehrin bu beyaz görüntüsüyle çok güzel bir tezat oluşturuyor.

Svalbard’ın Kuzey Işıkları’nı izleyebileceğiniz en iyi 6 yerden biri olduğunu biliyor muydunuz?

2. Buenos Aires, Arjantin

Lo Boca, Buenos Aires

Buenos Aires’in güney-doğusunda yer alan La Boca, gerçek bir açıkhava müzesi gibi. Sadece yayaların girebildiği küçük bir sokak olan Caminito’da kısa bir yürüyüşe çıktığınızda, yerel sanatçıların duvar resimleri ve grafitti çalışmalarındaki renklerin büyüsüne kapılacaksınız.

3. Jodhpur, Hindistan

Jodhpur

Hindistan’da “Mavi Şehir” olarak anılan Jodhpur, dünyanın belki de en renkli şehri olabilir. Kentte evlerini ilk önce Hinduların kast sisteminde en üstlerde yer alan Brahminlerin maviye boyadığı, ardından diğer kent sakinlerinin de onları taklit ettiği söyleniyor.

İşte renk ve ses cümbüşü muhteşem Hindistan!

4. St. John’s, Kanada

St. John's

Newfoundland’daki St. John’s kasabasının merkezi, sıra sıra dizilmiş, bitişik nizamdaki renkli evleriyle listemizin gözbebeklerinden. Evleri farklı ve capcanlı renklere boyama geleneği, balıkçıların gece yorgun argın (ya da belki zil zurna sarhoş) eve döndüklerinde, kendi evlerini kolayca tanımaları için başlamış ve günümüzde halen devam ediyor.

5. Wroclaw, Polonya

Wroclaw

Aşağı Silezya’nın geleneksel kuzey mimarisine has rengarenk binaları,tıpkı kentin genç ve yaratıcı zevklere sahip halkı gibi hayat dolu bir güzellik sunuyor.

6. Stokholm, İsveç

Stokholm

İsveç’te renkli binaların olduğu birçok farklı yer var. Bunların en rengarenk ve canlı olanı ise Gamla Stan’daki Stortorget Meydanı’nda bulunuyor. Stortorget’i Türkçe’ye çevirdiğimizde “büyük” anlamına geliyor ama bu meydanı gidip görüp, oldukça küçük bir alanla karşılaştığınızda biraz şaşırabilirsiniz!

Stokholm’deki Södermalm’in de aralarında bulunduğu dünyanın en havalı 20 mahallesini gezme zamanı!

7. Procida, İtalya

Procida

Pastel tonlarındaki binaların renklerinin, hemen yanındaki denize yansıdığını hayal edin! İşte Procid böyle bir yer. Ischia ve Capri Adası’yla birlikte Napoli yakınlarında bulunan üç volkanik adadan en küçüğü olan Procida, aynı zamanda en renklisi de. Farklı cephe düzenlerindeki binaların canlı renkleri ve camlara asılmış çamaşırlar, insana "lüks olmadan da hayat çok güzel" mesajı veriyor.

8. Bristol, İngiltere

Bristol

Bristol’ün Clifton bölgesindeki teraslı evler, hem mimari tarzları hem de canlı renkleriyle hemen yanıbaşlarındaki modern yapılarla hoş bir tezat oluşturuyorlar. Eski ve yeni arasındaki uyum bu olsa gerek. Ama tercihiniz sorulsa, siz de eski ama renkli evleri tercih ederdiniz, değil mi?

9. Balat, İstanbul

İstanbul’un gayrimüslim nüfusunun eski yerleşim yerlerinden biri olan semt, bugünkü haline 19. yüzyılda kavuşmuş. Genellikle üç katlı olan Balat evlerini dar ön cepheleri ve üst katlarındaki cumba gibi çıkıntıları sayesinde kolayca tanıyabilirsiniz. Renk renk boyanmış binalarıyla dönem dizilerinin de gözde mekanı olan Balat, eski İstanbul’u tatmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer.

İstanbul’un renkli tatlarını sofrada yaşamak isteyenler, soluğu İstanbul’da lezzetin gizli kalmış 10 adresinden birinde alabilirler!

10. Barselona, İspanya

Barselona

Barselona dünyanın en sevilen, en canlı ve en popüler şehirlerinden biri olma özelliğinin yanı sıra, en renkli şehirlerinden de birisi. Gaudi’nin eserleriyle renklenen kent, dünyada en çok turist çeken şehirlerden biri olma özelliğini de yine bu dahi mimarın eserlerine borçlu dersek hiç de yalan söylemiş olmayız. Rengarenk mozaikleriyle fotoğraftaki Park Güell‘i ya da 1887’de inşa ettiği Casa Batlló‘yu gezince buna siz de hak vereceksiniz.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Dünyanın büyüleyici 10 doğal harikası

Yaprak dökümü: Sonbahar renkleriyle dünyanın en güzel 10 milli parkı

Sonbaharın dünyada en renkli yaşandığı 7 yer

Dünyanın arama motoru Skyscanner ile en uygun uçuş, otel ve araç kiralama fiyatlarını bulabilirsiniz.

Harita