Seyahat Haberleri Dünyanın En Şaşırtıcı ve Garip Sürüş Kuralları

Tüm makaleler

Dünyanın En Şaşırtıcı ve Garip Sürüş Kuralları

Dünyada uygulanan en garip trafik kurallarını sizin için listeledik. Bu ülkelerde araba kullanacaksanız, bu kuralları hatırlayın! Listedeki kuralların bazılarına inanamayacaksınız!

1. Alkolmetre (Fransa)

Fransa alkol

Fransa’da motosiklet ve tüm motorlu taşıt kullanıcılarının yanlarında alkolmetre bulundurmaları yasa ile zorunlu kılınıyor. Jandarma sorduğunda yanınızda kit bulunmuyorsa 11 Avro cezası var.

2. Çocuklar (Fransa)

Arka koltukta çocuklar

Fransa’da 10 yaş altındaki çocukların ön koltukta oturması yasak. Bunun istisnası ise arabada arka koltuk olmaması, arkada emniyet kemeri olmaması ya da arka koltuklarda 10 yaşın altındaki başka çocukların oturuyor olması ve önde oturmaktan başka çare olmaması.

3. Kırmızı ışık kuralları (ABD)

Dur

Gideceğiniz yere geç kalmışsanız kırmızı ışıklara ah etseniz de, kırmızı ışık dünyanın her yerinde dur demektir. Durmazsanız başınıza iş açılabilir. Ama Amerika Birleşik Devletleri’nde kırmızı yanarken sağa dönebilirsiniz. Tabi yolda yayalar ve başka araçlar olmadığı sürece.

4. Kornalar (çeşitli)

Türkiye’de klakson sesi büyükşehirlerin melodisi gibi olsa da bazı ülkelerde özellikle gece vakti gerekli olmadığı sürece korna kullanımı yasaklanmıştır. Avrupa ülkelerinde araba kullanacaksanız, yerli yersiz korna çalmanın kabalık olarak algılandığını da belirtelim.

5. Tramvaylar (Norveç)

Tramvay

Norveç’te tramvaylar yolun sağını kullanır. Bizde ortadan gittikleri için dikkatli olun, tramvay yoluna girmeyin.

6. Far (çeşitli)

İsveç gibi günlerin çok kısa olduğu ülkelerde farlarınızı gece gündüz açık tutmanız zorunludur. Güneşli bir yaz günü de olsa farlarınız hep açık olmalı. Kural bu.

7. Alkol (Makedonya)

İçkili araba kullanmak her yerde olduğu gibi burada da tabi ki yasak. Ama Makedonya’da otoriteler bir adım öteye geçmiş: alkollü olduğunuz dışarıdan bakıldığında rahatça anlaşılabilecek seviyede içkiliyseniz, ön koltukta oturmanıza izin yok. Muhtemelen bu kural sadece yol göstermede işe yaramayacağınız için bu şekilde düşünülmemiştir.

8. Alkol (ABD)

Amerika’da, sürüş kuralları eyaletlere göre farklılık gösterebiliyor. Bazı eyaletlerde arabanın içinde alkollü içecek taşımak suç teşkil ediyor. Eğer Amerika’da eve içki alacaksanız, bunları bagajda taşımanız daha doğru olacaktır.

9. İçecek tüketmek (Güney Kıbrıs)

Alkolden bahsetmiyoruz bile. Güney Kıbrıs’ta araba kullanırken içeceğimiz bir kutu portakal suyu bile sorun yaratabilir. Eğer susadıysanız ki bu Kıbrıs’ın sıcağı düşünülürse sıklıkla susamanız normaldir, susuzluğunuzu bastıracak bir şeyler içecekseniz mutlaka aracınızı kenara çekmelisiniz.

10. Sigara içmek (Yunanistan)

Arabada sigara içmek

Yunanistan’da kendi özel aracınız olsa bile, arabanızda sigara içmek yasaktır. Yunanistan’da araba kullanacaksanız siz en iyisi bu bahaneyle sigarayı bırakın.

11. Otostop (çeşitli)

Otostop

Otostop yapmanın romantik bir yanı vardır. Sırt çantanızla gideceğiniz yere ulaşmak için insanların arabalarına misafir olmak, farklı insanlar tanımak vs. Ama Rusya dahil bir çok ülkede başparmağınızı kaldırıp gideceğiniz yer yazılı bir karton taşımak ve otostop yapmak kadar otostopçu almak da yasaktır.

12. Kirli araba (Bulgaristan)

Bazıları için beyaz arabanın üzerine “BENİ YIKA” yazmak bir nevi eğlenceyken Bulgaristan’da kirli araba başınızı derde sokabilir. Ülke girişindeki zorunlu araba yıkama kuralı kötü mesaj yazma potansiyelinin önüne geçmek için konulmuş bir kuraldır.

13. Kadınlar (Suudi Arabistan)

Dünyada pek çok ülkede kadınların araba kullanmasıyla ilgili çeşitli şakalar yapılırken Arabistan’da kadınların araba kullanması yasalarla engellenmiştir.

14. Park etmek (İspanya)

Park etmek

İspanya’da trafiğin tek yönlü aktığı sokaklarda ayın günlerine göre park etme tarafı ayrılmıştır. Çift sayılı günlerde sokağın çift sayılı ev numaralarının olduğu tarafa, tek sayılı günlerde ise tek sayılı apartman numaraları olan evlerin önüne park edebilirsiniz.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Arabayla seyahat ederken kaçınmanız gereken 10 şey

Tatile çıkarken bavulunuzda olmaması gereken 10 şey!

Pasaporta bu ülkelerde gerek yok!

Dünyanın seyahat arama motoru Skyscanner ile en uygun ucuz uçak bileti, otel ve araç kiralama fiyatlarını bulabilirsiniz.