COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Şanlıurfa Gezi Rehberi

Tüm makaleler

Şanlıurfa Gezi Rehberi

Güneydoğu Anadolu’nun tarih kokan peygamberler şehri Şanlıurfa’da gezilecek yerler nereler? Şanlıurfa gezisi için en iyi rehber burada. Seyahat programınızı yaparken Skyscanner'la daima en ucuz uçak biletini bulduğunuzdan emin olabilirsiniz!

Güneydoğu Anadolu bölgesinin tarih kokan peygamberler şehri Şanlıurfa, hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri. Şanlıurfa’yı görmenin en ideal zamanları İlkbahar ve Sonbahar ayları. Yaz aylarında gitmek bu kurak ve yüksek sıcaklıktaki şehirde biraz zorlayıcı olabilir. Gidiş tarihini önceden belirlediğiniz takdirde Şanlıurfa uçak bileti konusunda daha ekonomik bir seçenek bulabilirsiniz. Biletinizi alabileceğiniz en ucuz zamanı bilmek istemez misiniz? En Uygun Uçak Bileti Zamanı sayfamızdaki interaktif grafikle gideceğiniz şehre ne kadar zaman önce bilet bakmalı ve almalı görüntüleyebilirsiniz.

Mezopotamya medeniyetin en eski yuvası, Şanlıurfa’da bu bölgenin en önemli kentlerinden biri. Hal böyle olunca Şanlıurfa’da görülmesi gereken yerler o kadar fazla ki. Ancak birkaç gün muhteşem bir Şanlıurfa turu yapmanız ve gereken her yeri görmeniz için yeterli olacaktır.

Şanlıurfa Konaklama

Urfa’da nerede kalınır? Şanlıurfa’da merkeze yakın oteller ve ihtiyacınıza en uygun otelleri Skyscanner otel arama motoru sayesinde her yerde anında bulabilir, hemen rezervasyon yaptırabilirsiniz! Şanlıurfa otelleri genellikle merkezi olduğundan kiralayacağınız bir arabayla gezeceğiniz yerlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ucuz Şanlıurfa Uçak Biletleri

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler

Balıklı Göl

Şanlıurfa Gezilecek Yerler Balıklı Göl

Şanlıurfa dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri de hikayesiyle meşhur Balıklı Göl. Hikayeye göre hükümdar Nemrut, zulüm içinde korku saçarken bir gece gördüğü rüyada doğacak çocuklardan birinin onu öldüreceği kanısına varır ve şehirdeki bütün yeni doğan çocukların öldürülmesini emreder. İbrahim Peygamberin annesi Sara Hatun, bir mağaraya kaçarak çocuğunu gizlice doğurur. Rivayete göre İbrahim’i dişi bir ceylan emzirir. Aradan zaman geçer ve askerler çocuğu bulup Nemrut’un huzuruna getirir. Nemrut’un çocuğu yoktur ve bu çocuğu sevip kabul eder. Bir gece İbrahim insanların ve Nemrut’un inandığı putları yıkar ve onlara gerçek inancı anlatmaya çalışırken Nemrut İbrahim’in yakılmasını emreder. Her yerden toplanan odunlar bugün gölün olduğu yerde toplanır. Ateşe atılan İbrahim, düştüğü anda odunların bulunduğu yığın göle dönüşür. Odunlar da balıklara. Bu yüzden Balıklı Göl’deki bütün balıklar kutsal sayılır ve onlara zarar veren herkesin başına kötü şeyler geleceğine inanılır.
Balıklı Göl’e gittiğinizde gölün etrafında birkaç küçük antika eşyalar ve yöresel kıyafetler satan dükkanların yanı sıra küçük bir mola vermek için yöresel kahveciler ve kafeler de göreceksiniz. Balıklı göl hikayesinden sonra burada bir süre dinlenip turunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Ucuz Şanlıurfa Uçak Biletleri

Şanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa Kalesi‘nin, 814 yılında Abbasiler döneminde inşa edildiğine dair rivayetler vardır. Kalede hem Bizans hem de İslam dönemine ait kalıntıları görmek mümkün. Tarihi açıdan mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. 25 burçlu ve tek kapılı olarak inşa edilmiş kalede ilk göze çarpan ise iki taş sütun: bu sütunların Hazreti İbrahim‘in ateşe atılmasında kullanılan mancınığın direkleri olduğuna inanılıyor.

Kale ve tarihi yapıları sevenler için Türkiye’nin en güzel kale ve sarayları!

Ucuz Şanlıurfa Uçak Biletleri

Göbeklitepe Höyüğü

Göbeklitepe Höyüğü

Dünyanın eski tapınağı olan Göbeklitepe‘nin inşası milattan önce 10.000 yılına kadar uzanıyor. Şanlıurfa Örencik köyü yakınlarında, 300 metre çapında ve 15 metre yüksekliğinde. Yaklaşık 20 tapınağın olduğu düşünülen yerde günümüzde 6 tapınağa ulaşıldı. Çalışmalar ise hala devam ediyor.
En eski ve ilk yerleşim yerlerinden biri olduğu bilinen Göbeklitepe’de yapılan araştırmalara göre aynı zamanda buğdayın da ilk yetiştirildiği yer olduğu çıkan sonuçlar arasında.

Ucuz Şanlıurfa Uçak Biletleri

Şanlıurfa Hanları

Şanlıurfa Hanları

Şanlıurfa’da Osmanlı’dan kalma o kadar fazla han var ki. Çoğu da hala aktif olarak kullanılıyor. Urfa’nın en meşhur hanları Gümrük Hanı, Hacı Kamil Hanı ve Topçu Hanı. Bu hanlara girdiğinizde kendinizi birden 16 Yüzyıl’da buluyorsunuz. Bu hanlardan birinde kürsi denilen küçük sandalyelerden birine oturup mırra adı verilen bölgeye özel kahvenin tadına bakabilirsiniz. Mırra nedir? Küçük fincanda ikram edilen acı ve şekersiz özel bir kahve.

Ucuz Şanlıurfa Uçak Biletleri

Ulu Cami

Çarşının hemen yanında Ulu Cami’yi görüyorsunuz. Urfa’daki camilerin en eskilerinden biri. Kırmızı renkte mermerlerden yapıldığı için “Kızıl Cami” olarak da biliniyor. 1170-1175 yıllarında Nurettin Zengi tarafından inşa edilmiş. On dört sivri kemerli avluya açılan ve payeler üzerine duran çapraz tonozlarla örtülü son cemaat yeri, Anadolu’da ilk kez Şanlıurfa Ulu Cami‘nde kullanılmış. Maneviyat dolu bir seyahat arayanlara: etkileyici mimarileriyle görülmeye değer Dünyanın En Güzel Camileri.

Ucuz Şanlıurfa Uçak Biletleri

Urfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Urfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

1969 yılında ziyarete açılan Urfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi höyük ve pek çok eski iskan yerine sahip. Harran bunların en önemlilerinden birisi. Müzede Göbeklitepe ve Harran kazılarından çıkan eserler dahil birçok iskandan çıkan eser yer alıyor. Giriş katında Asur, Babil ve Hitit çağına ait eserleri barındırıyor. Müzenin bahçesinde yine birçok eser kronolojik sıraya göre sergileniyor.

Ucuz Şanlıurfa Uçak Biletleri

Harran Evleri

Şanlıurfa Tarihi Harran Evleri

Tarihi Harran evleri bölge için sıradışı sayılabilecek bir mimariye sahip. Bu evlerin bindirme tekniğiyle yapılan ve külah olarak adlandırılan kubbeleri var. Burası külah kubbeli ev geleneğini devam ettirmiş ve günümüze kadar ulaşmasını sağlamış nadir yerlerden. Kubbelerinde kerpiçle birlikte tuğla da kullanılmış, bölgenin çöl olması sebebiyle yapı malzemesi olarak kerpice de yer verilmiş. Bu evler kerpicin etkisiyle yaz aylarında serin kış aylarında sıcak oluyor. Evlerin olduğu alan 1979 yılında sit alanı ilan edilip koruma altına alınmış. Şanlıurfa’ya gidip Harran Evlerini görmemek olmaz.

Ucuz Şanlıurfa Uçak Biletleri

Halfeti

Halfeti

Güneydoğu’da saklı bir cennet Halfeti. Asırlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu ilçenin bir kısmı 2000 yılında yapılan barajla beraber sular altında kalsa da bir kısmı hala korunmaya devam ediyor.

Halfeti, kayıp kent olarak da biliniyor. Buraya geldiğinizde Savaşan köyü ve Rumkale turu yapabilirsiniz. GAP ve Halfeti kaymakamlığının ortak olarak yaptırdığı köprü sayesinde muhteşem bir nehir manzarası sunuyor. Köprüye “Halfeti Gerdanı” da deniyor.

Şanlıurfa Havaalanı’nda Araç Kiralayın

İsterseniz nehir turlarına da katılabilir ve bölgeyi nehir üzerinden de gezebilirsiniz. Özellikle Rumkale kısmını nehirden seyretmek büyük bir keyif verecektir kesinlikle.
Halfeti ilginç bir şekilde siyah gülleri ile ünlü.

Güzel bir turdan sonra bölgenin güzel yemeklerini tatmadan gitmeden olmaz tabi ki. Şabut balığı kebabı en çok tercih edilenler arasında. Bunların yanı sıra diğer yöresel yemekler olan patlıcan kebabı, incir kebabı, mukaşşerli pilav, semsek ve peynir helvası kesinlikle denenmesi gereken yemekler arasında.

Ucuz Şanlıurfa Uçak Biletleri

Urfa Çarşısı ve Şanlıurfa Sokakları

Şanlıurfa Çarşısı’nı mutlaka görmelisiniz. Burada sevdiklerinize Urfa’dan hediyelik eşya seçme olanağınız var. Aynı zamanda Şanlıurfa baharatlarından satın almak ve başka yerde bulamayacağınız baharatlara ulaşmak için burası büyük bir fırsat. Sokakları ise tarih kokuyor. Dar sokaklarında yürürken oldukça büyük bir keyif alıyorsunuz.

Urfa Yemekleri

Urfa Kebabı Şanlıurfa Mutfağı

Şanlıurfa yöresel yemeklerinin tadına bakmadan Urfa gezisi düşünülemez. Yöresel yemeklerin başında söğürme geliyor, bir çeşit patlıcan mezesi. Ağzı açık denilen ve içinde kıyma olan bir çeşit küçük pide de özellikle öğle saatlerinde çayın yanında vazgeçilmezlerden biri oluyor. Bunların yanında semsek, yuvalak, aya köftesi gibi daha birçok yöresel yemekler tatmak mümkün. En ünlülerden biri de sıra gecelerinin vazgeçilmez çiğ köftesi. Urfa acısıyla beraber baharatlı yemeklere doyuyorsunuz.
Urfa şehir merkezinde birçok küçük lokanta bulunuyor. Özellikle yöresel yemeklere ağırlık veren bu yerler dışında sık sık çiğ köfte dükkanlarına da rastlamak mümkün oluyor tabi ki.

Ulaşım

Şehir içi ulaşımda genelde otobüs ve minibüs tercih ediliyor. Ancak rahat bir tatil geçirmek için Şanlıurfa GAP Havaalanı’nda araç kiralama seçeneğini değerlendirin. Bölge oldukça sıcak ve toplu taşıma yeterli sıklıkta olamayabiliyor.

Urfa’da Gezilecek Yerler

Şanlıurfa Gezilecek Yerler
1. Balıklı Göl
2. Şanlıurfa Kalesi
3. Göbeklitepe Höyüğü
4. Şanlıurfa Hanları
5. Ulu Cami
6. Arkeoloji ve Mozaik Müzesi
7. Harran Evleri
8. Halfeti