Seyahat Haberleri Büyüleyici Tac Mahal ve Destansı Hikayesi

Tüm makaleler

Büyüleyici Tac Mahal ve Destansı Hikayesi

Görkemli mimarisi ile gözlere, hikayesi ile de kalplere dokunan Tac Mahal, aşkın ölümsüz olduğunu gözler önüne seriyor.
Ucuz Hindistan Bileti Bul

Tac Mahal Nerede ve Nasıl Gidilir?

tac mahal

Dünyanın 7 harikasından biri olarak bilinen Tac Mahal, binlerce turistin akınına uğradığı popüler bir yer. Bu ziyaretçilerden kaç tanesi Tac Mahal’in hüzünlü hikâyesinden haberdar, işte o pek bilinmez… Eğer Tac Mahal’i ziyaret etme düşünceniz varsa, bu görkemli yapının hikâyesini bilmeden ziyaret etmeye kalkmayın. Yola Tac Mahal’in aşk dolu öyküsünü bilerek çıkın.

Türkiye’den ulaşmak için en uygun yol öncelikle Yeni Delhi’ye gitmek. Yeni Delhi ile Tac Mahal arasındaki mesafe de 215 kilometre. Gitmişken Yeni Delhi Havaalanı’nda araç kiralamayı düşünebilirsiniz. Böylece Yeni Delhi gezilecek yerler listesini kolayca tamamlarsınız.

1. Romantik Bir Aşkın Ürünü

Tac Mahal nerede

Farklı kültürü, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ve büyüleyici dokusu ile göz kamaştıran Hindistan, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin gözdesi konumunda. Her sene düzenlenen rengarenk festivalleri, dikkat çeken kültürel etkinlikleri ve benzersiz gelenekleri ile tam bir cazibe merkezi olan Hindistan, bu açıdan oldukça çok ziyaretçi akınına uğruyor. Ülke, tüm bu muhteşem güzelliklerinin yanında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan ve görenleri kendine hayran bırakan bir eser olan Tac Mahal de dünyanın en meşhur yapılarından biri. Görkemli mimarisi ile gözlere, hikayesi ile de kalplere dokunan şaheser, aşkın ölümsüz olduğunu gözler önüne seriyor.

Hindistan’ın Agra kentindeki Jumna Nehri’nin hemen yanı başına inşa edilmiş olan Tac Mahal, Türk-İslam Mimarisinin en önemli yapıtları arasında gösteriliyor. Görenleri kendine hayran bırakan bu anıt, oldukça romantik bir aşkın ürünü olarak ziyaretçilerini karşılıyor.

Ucuz Hindistan Bileti Bul

2. Sarayın Gururu Mümtaz Mahal

Tac Mahal içi

Babür İmparatorluğunun 5. hükümdarı olarak bilinen Şah Cihan’ın (1593-1666) büyük bir aşkla bağlı olduğu ve en gözde eşi Mümtaz Mahal çok güzel ve akıllı bir kadın olarak anlatılıyor. İsmi ise “Sarayın Gururu” anlamına geliyor. Mümtaz Mahal, ismine yakışır bir şekilde hükümdarın, yani eşinin hem en sadık arkadaşı hem de danışmanıydı.

3. Kutsal Ölüm

Tac Mahal hindistan

Bir isyanı bastırmak için orduları ile Burhanpur’a doğru yola çıkan Şah Cihan’a, her zaman olduğu gibi dokuz aylık hamile olmasına rağmen eşi Mümtaz Mahal de eşlik eder. Fakat Mümtaz Mahal, 14. çocuklarını dünyaya getirdikten sonra kan kaybı sebebi ile yaşamını yitirir. O dönemlerde çocuğunu dünyaya getirirken ölen kadınların kutsal olduğuna inanılıyordu.

4. İnzivaya Çekilen Hükümdar

Mümtaz Mahal’in bu ani ölümü Şah Cihan’ı derinden yaralar ve öylesine etkiler ki… Şah Cihan, tahtını bile bırakmayı düşünür. Eşinin ölümünün ardından 2 sene yas tutan Şah Cihan, artık devlet işlerine ilgisini kaybetmeye başlar ve teselliyi sanat ve mimaride bulur. Eşinin ölümünün ertesi yılı, onun adına bir anıt yaptırmaya karar verir.

Hindistan dünyada yoga ve meditasyonun en önemli duraklarından bir tanesi, Meditasyon İçin En İyi Ülkelere göz atın.

Ucuz Hindistan Bileti Bul

5. Yeryüzündeki Cennet

Taj Mahal nerede

Rivayete göre; Şah Cihan dünyada “cennet” tasvirini yapılaştırmak gibi ciddi bir iddiayla yola çıkar. Ve bununla birlikte Mümtaz Mahal’e layık en güzel eserin yapılması için bir yarışma düzenler. Dünyanın her yerinden, kendine güvenen mimarlar projeleriyle birlikte bu yarışmaya katılırlar. Tac Mahal’in günümüzdeki haline karar kılana dek Şah Cihan’a 2000’den fazla proje gösterilir.

Hindistan’ı her yönüyle keşfetmek için harika bir rehberimiz var: hemen Hindistan Tatil programınızı yapın!

6. Mimar Sinan’ın Öğrencileri

Tac Mahal hikayesi

Mimar Sinan’ın öğrencilerinden biri olan Mehmet İsa Efendi sunduğu proje de yarışmayı kazanır. Bunun üzerine de Mehmet İsa Efendi ülkeye davet edilir. 1632’de Tac Mahal’in inşaatına başlayan Mehmet İsa Efendi’ye bu süreç içinde Semerkandlı Mimar Muhammed Şerif yardım eder.

Mimar Sinan’ın eserleri arasından bazılarını da görebileceğiniz Dünyanın En Güzel Camileri arasından hangilerini daha önce gördünüz?

Tac Mahal’in kubbesi için yine Mimar Sinan’ın usta öğrencilerinden biri olan İstanbullu İsmail Efendi ile yapıda yer alan yazıların yazılması için Hattat Serdar Efendi, Şah Cihan tarafından İstanbul’dan davet edilirler. 1632’de inşasına başlanan eser, 20 sene sonra 1652’de tamamlanır.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

7. En Çok Para ve Emek Harcanan Eser

Tac Mahal islam mimarisi

Tac Mahal için dünyada en çok emek ve para harcanan bir yapı olduğu belirtilir. Bu şaheserin bahçesinde bulunan bitkiler Osmanlı İmparatorluğu’ndan, anıtın yapımında kullanılan çeşit çeşit renkteki değerli taş ve mermerler, başta Hindistan’ın farklı bölgeleri olmak üzere, Çin, Sri Lanka, Arap ülkeleri, Tibet ve Afganistan’dan getirilir.

8. Anıtta Fillerin Katkısı

İnşaatın yapımında kullanılan mermerlerin ve diğer ham maddelerin taşınması için 1000’in üzerinde filin kullanıldığı söylenir. İslam, İran, Osmanlı, Türk ve Hint mimarisinin harmanlanmış hali olan Tac Mahal’de Osmanlının katkısı oldukça büyük…

9. Aydan Dahi Daha Parlak Görünen Yapı

Tac Mahal’in duvarlarında; yüz binlerce akik, sedef ve firuze gömülü olduğu bilinir. Bunun yanı sıra, 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci de bulunur. İhtişamlı görünüşü ile herkesi kendine hayran bırakan, Doğulu ve Batılı pek çok ünlü yazar ve şaire ilham veren Tac Mahal, mehtaplı gecelerde dahi aydan daha parlak görünür.

İslam mimarisi açısından önemli eserlere ev sahipliği yapan İran’daki Tarihi Yapıları ziyaret etmek insanda bambaşka bir dünyayı geziyormuş hissi uyandırıyor.

10. Kadınların Duygu Dünyasını Yansıtan Renkler Bir Arada!

Tac Mahal hindistan

Gün içinde birbirinden farklı renklere bürünen Tac Mahal, gün doğumu ile beraber pembemsi ve en güzel rengini ziyaretçilerine gösterir. Bunun ardından da Tac Mahal, kısa bir süre sonra beyaz görünümüne geri döner. Ay ışığının yansımasıyla birlikte de altınımsı bir renk alır. Efsanelere göre; bu renk değişikliklerinin kadınların, özellikle de Mümtaz Mahal’in duygu değişikliklerini yansıttığını söyler.

11. Yaşam ve Kavuşma…

Şah Cihan, kendisi için de Tac Mahal’in yanına siyah matem renginde bir benzer anıt yaptırmak ister. Hazineyi büyük masraflara sokacağını anlayan oğlu Âlemgir Evrengzib, bu duruma engel olmak için Şah Cihan’ı tahttan indirip Agra Kalesi’nde ikamete mecbur eder. Buna itiraz etmeyen Şah Cihan, ömrünü, sekizgen şeklinden dolayı Müsemmen Burç denilen odada kimseyle görüşmeden Tac Mahal’i seyrederek geçirir. Ölüm döşeğinde dahi önüne ayna koyulmasını isteyerek Tac Mahal’i seyretmeye devam eder. Vefat ettiğinde de çok sevdiği eşinin yanına gömülür.

12. Bir Gecede Sökülen İskele

Tac Mahal sembol

Rivayete göre kubbeyi desteklemek amacı ile yapılan iskele, kubbeden daha fazla masraf ve iş gücü gerektirmiş. Tac Mahal’in inşaatın bitimine doğru Şah Cihan’a iskeleyi sökmenin beş sene süreceği bilgisinin verilir. Bunun üzerine Şah Cihan, herkesin söktüğü tuğlanın kendisinde kalacağı ile ilgili bir emir verince, iskele halk tarafından bir gecede sökülür.

13. Simetri Şaheseri

Tac Mahal mimari şaheser

Kubbesi ve dört köşesinde bulunan minareleri ile Tac Mahal, hangi yönden bakılırsa bakılsın simetrik bir yapıda… Tac Mahal’de simetrik olmayan tek yapı anıt mezarlardır.

Dünyanın En İyi Tasarlanmış Şehirleri arasında Hindistan’ın bir kenti de var, hangisi olduğunu tahmin edebiliyor musunuz?

Siz de bu muhteşem yapıyı ziyaret etmek için bir Hindistan seyahati planlayabilir, Agar’a seyahat ederek Tac Mahal’de yarım kalan aşk hikayesine yerinde tanıklık edebilirsiniz. 

Ucuz Hindistan Bileti Bul

Taj Mahal Nerede?

Dillere destan aşk hikayesine sahip olan bu Tac Mahal nerede? sorusunun cevabını da bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hindistan’ın en önemli sembollerinden biri olan Tac Mahal, 17. yüzyıldan bu yana kadar varlığını hiç bozulmadan sürdürmüş ve aynı zamanda da pek çok hikayeye tanıklık etmiş. Yapımı Babür İmparatorluğu’nun Şah Cihan yönetimine kadar dayanan ve Hindistan’ın Babürler dönemindeki başkenti Agra’da inşa edilen Tac Mahal, Yamuna Nehri kıyısının yanı başında yer alıyor. Türk-İslam Mimarisi’nin en önemli eserleri arasında bulunan bu anıt, ziyaretçilerini kendine hayran bırakma konusunda oldukça iddialı. UNESCO dünya kültür mirası listesine de giren Tac Mahal, görkeminin yanında romantik bir aşka konu olmasıyla da dikkat çekiyor.

Harita