Seyahat Haberleri Bodrum’da Gezilmesi Gereken 10 Nokta

Tüm makaleler

Bodrum’da Gezilmesi Gereken 10 Nokta

Bodrum Bodrum… Enfes koyları, eşşiz güzellikteki doğası, kendine özgü mimarisi, küçük balıkçı köyleri ve hareketli gece hayatıyla Türkiye’nin yıldızı her daim parlayan bu tatil beldesine unutulmaz bir vakit geçirmeniz ve güzel anılarla dönebilmeniz için gezmeniz gereken 10 yeri sizin için listeledik.

Yaz tatilinizi planlarken Skyscanner uygulamasını kullanarak hem uçak biletinizi, hem otel rezervasyonunuzu hem de araç kiralama işleminizi hızlıca yapabilirsiniz!

1. Bodrum Kalesi

St. John Şövalyeleri tarafından 1402 yılında küçük bir yarımada üzerinde inşa edilen Bodrum Kalesi, Ortaçağ’dan kalma en iyi korunmuş kalelerden birisi olmasıyla ünlü. Kalede bulunan kulelerin masmavi Ege Denizi’ne bakan manzarası ise kesinlikle nefes kesici. Benzersiz sualtı hazinelerine ev sahipliği yapan ve Uluburun Batığı ile Serçe Limanı Batığı gibi önemli buluntuların sergilendiği Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de Bodrum Kalesi’nin içinde yer alıyor.

Avrupa’nın en güzel 15 kale ve şatosunu burada bulabilirsiniz!

2. Gümüşlük

Küçük bir balıkçı kasabası olan Gümüşlük, antik Mydos kentinin kalıntıları üzerinde kurulu. Kasabanın Gümüşlük Koyu ve Tavşan Adası’na bakan manzarası huzur verici. Gümüşlük’ün bu kadar popüler olmasının asıl sebebi ise hemen denizin dibinde yer alan ve en ünlüleri Mimoza ile Aquarium olan balık lokantaları. Eğer deniz ürünleri yemekten sıkılırsanız, köy kahvesindeki köfte ekmeğin tadına mutlaka bakmalısınız. Akşamüstü ise rotanızı günbatımının Bodrum’da muhtemelen en iyi izlendiği yer olan Limon Cafe’ye çevirmelisiniz.

Şirin köyleri sevenler için işte Türkiye’nin en güzel 7 köyü

3. Yalıkavak

Bodrum’un bir başka popüler sahil kasabası olan Yalıkavak’ta yapacak şeyler saymakla bitmez. Havva Ana’nın yerinde lezzetli bir köy kahvaltısı yapabilir, en ünlüleri Dodo, Xuma ve Sebastian olan beach club’lardan birinde hem denize girip hem de çalan müzikler eşliğinde eğlenebilir, akşamüzeri sahilde ya da dünyanın en marinalarından birisi olarak kabul edilen Palmarina’da önce bir yürüyüş ve alışveriş yapabilirsiniz. Tabii Yalıkavak’a kadar gitmişken, çarşıdaki Kavaklı Köftecisi’nde köfte yemeden dönmek de olmaz.

4. Barlar Sokağı

Merkezde, çarşının tam göbeğinde yer alan Barlar Sokağı’ndaki kafe, pub ve barlarda eğlence sabahlara kadar devam ediyor. Tabii mekan sayısı o kadar çok ki, hangisine gideceğinize karar vermek oldukça zor geliyor. Sakin takılıp, arkadaşlarınızla sohbet ederek, Bodrum Kalesi’nin manzarasına nazır içkilerinizi yudumlamak için Cafe del Mar’a, rock müzik için Rock Kule City’e, canlı müzik için ise Mandalin’e gidin. Bodrum’un en eski barları olan Körfez Bar ile Adamik’i de atlamamak lazım. Gecenin kapanışı ise artık bir gelenek olduğu üzere Mavi’de yapılmalı.

Haydi, oturmaya mi geldik? İşte Avrupa’nın en iyi 10 gece kulübü!

5. Göltürkbükü

Türkiye’nin St. Tropez’si diyebileceğimiz Göltürkbükü, Gölköy ve Türkbükü mahallelerinden oluşuyor. Yatlar için doğal ve güvenli bir liman olan Göltürkbükü’nde çok sayıda lüks otel ve villalar ile sahil boyunca birçok beach club ve şık restoran yer alıyor. Belde, yaz ayları boyunca modellerden dizi oyuncularına, pop yıldızlarından sporculara kadar çok sayıda ünlünün akınına uğruyor.

6. Bodrum Marina

Tam 450 yat kapasitesi ve şehir merkezindeki konumuyla Ege ve Akdeniz sahillerinin en prestijlilerinden olan Bodrum Marina’ya gitmek için illa da bir tekneniz olması gerekmiyor. Zira marinada gün boyunca alışveriş yapabileceğiniz birçok ünlü mağaza ile çok sayıda kafe ve restoranlar hizmet veriyor. Marinanın bünyesinde bir spor salonu ile bir sanat galerisi bile bulunuyor. Marinanın en ilgi çekici yanı ise kesinlikle gece canlı müzik eşliğinde şık bir ortamda eğlenebileceğiniz Marina Yacht Club.

7. Akyarlar

Eğer gerçek bir Ege kasabası görmek istiyorsanız, kum plajı, turkuaz denizi ve sahil boyunca uzanan Rumlardan kalma taş evleriyle Bodrum’un en sakin ama en etkileyici yerlerinden olan Akyarlar’a mutlaka gitmelisiniz. Merkeze yaklaşık 20 km mesafede olan ve virajlı yollardan ulaşılan Akyarlar, aldığı rüzgar nedeniyle Bodrum’da rüzgar sörfü yapılabilecek en iyi noktalardan birisi. Gitmişken sahilde yer alan küçük restoranlardan birinde tam karşısında yer alan Yunan adası Kos’a nazır yemek yemeyi, hiç olmadı bir şeyler içmeyi ihmal etmeyin.

Kos, Mikonos, Santorini, Rodos, Girit… İşte yanıbaşımızdaki tatil cenneti Yunan Adaları

8. Bitez

Meşhur “Çökertme” türküsüne konu olan Bitez, Bodrum’un merkezine sadece 4 km mesafede yer alıyor ve mavi bayraklı plajları, yeşil alanları, otelleri ve restoranlarıyla özellikle yaz aylarında büyük ilgi görüyor. İngiliz turistlerin Bodrum’da en çok rağbet gösterdiği yer olan Gümbet’in ünlü barları da Bitez’e yürüme mesafesinde bulunuyor.

9. Bodrum Koyları

Girintili çıkıntılı coğrafyası sayesinde, kuzeyinde, batısında ve güneyinde sayısız, rüya gibi koylara sahip olan Bodrum’a gittiğinizde, bu koylardan en az birkaçına uğramadan dönerseniz, kendinizi Bodrum’a gitmiş saymayın. Bunu özel yatınızla yapabileceğiniz gibi birkaç günlük bir mavi tur için bir tekne de kiralayabilir ya da turist teknelerinin günübirlik turlarına katılabilirsiniz. Eğer mümkünse turkuaza doyacağınız Cennet Koyu, Akvaryum Koyu ve Poyraz Limanı’nda mutlaka yüzme molası verin.

İşte Türkiye’de görülmesi gereken 8 saklı plaj ve koy! Bakalım siz kaç tanesine gittiniz?

10. Bodrum Antik Tiyatrosu

Anadolu’nun en eski tiyatrolarından olan Bodrum Antik Tiyatrosu, M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilmiş. Bodrum’u ve Bodrum Kalesi’ni tepeden gören harika bir manzaraya sahip olan 13.000 seyirci kapasiteli tiyatroda birçok festivalin yanı sıra çeşitli konserler düzenleniyor. Bodrum’a yapacağınız seyahat öncesinde mutlaka konser programlarını takip edin ve Bodrum’un geçmişine yüzyıllar boyunca tanıklık etmiş bu tiyatroda müziğin tadını çıkarın.