Seyahat Haberleri Bir Sanat Eseri Olarak Moskova Metrosu

Tüm makaleler

Bir Sanat Eseri Olarak Moskova Metrosu

Moskova dünyanın en etkileyici metro duraklarına sahip desek yeridir. Her biri farklı ihtişamlı durakları görmek istiyorsanız yazımıza buyrun.

Görenleri Hayran Bırakan Moskova Metro Durakları

Metronun her durağı sergi niteliğinde karşınıza çıkıyor. moskova metrosu

Moskova, Rusya’nın en büyük şehri. Dünyada da beşinci büyük şehir. 1917 Rus Devrimi’nden sonra başkent olan ve ismini içinden geçen nehirden alan şehir, baştan sona bir tarihi anlatıyor. Rus kültürüne ve tarihine şahit olacağınız bir Moskova gezisi planlıyorsanız, Moskova görülecek yerler listenize Moskova metrosunu da mutlaka yer almalı.

Şüphesiz yoğun bir mimari çalışma gerektiren metro duraklı gibi şehirler de tasarlanabiliyor. İşte Dünyanın En İyi Tasarlanmış Şehirleri!

Moskova Ulaşım

Moskova Rusya’nın en büyük şehri.

3 saatlik bir uçak yolculuğu ile İstanbul’dan Moskova’ya ulaşabiliyorsunuz. Üç farklı havaalanı var. Fakat her üçünden de metro ile merkeze ulaşabiliyorsunuz. Böylece gezinin ilk adımı da Moskova metro istasyonunda başlamış oluyor.

Moskova Otelleri

Moskova Metrosu Kaç Durağa Sahip?

Moskova metrosu, 203 durağa sahip ve her yıl devlet tarafından geliştirilmeye devam ediliyor ve her yıl yeni duraklar ekleniyor. Bugün toplam ray uzunluğu ise 339 kilometre. Her gün yaklaşık 9 milyon yolcu, Moskova metro istasyonunu kullanıyor. 26 Aralık 2013’te ise metro 9,2 milyon yolcu ile rekor kırıldı. Bu sayı, Londra ve New York şehirlerinin toplam yolcu sayısından bile daha fazla yolcu anlamına geliyor.

Hatlardan üçü Moskova nehrini köprüyle geçiyor. Diğer bütün hatlar yeraltında bulunuyor. Metronun her durağı sergi niteliğinde karşınıza çıkıyor. Bu yüzen belli başlı duraklar, turistlerin sık ziyaret ettikleri duraklar arasında yer alıyor.

Bazı yerleri Instagram paylaşımlarından tanıyor olabilirsiniz; En Popüler Instagram Noktalarıyla tatilinize yön verebilirsiniz.

Moskova Metrosu Derinliği Ne Kadar?

Dünyanın en büyük metro sistemlerinden biri olan Moskova metrosu.

Moskova metrosu derinliği, 84 metreye kadar erişiyor. Bu durumda en derin istasyonu Park Pobedy.

Metronun, savaş döneminde karargah ve sığınak olarak da kullanılabilmesini sağlamak için bu kadar derin olduğu söyleniyor. Ki II. Dünya Savaşı’nda Almanların saldırısı sırasında sığınak olarak kullanılan metro, savaş sırasında 200’e yakın bebeğin doğumuna ev sahipliği yapmış. Bu yüzden Rusya için anlamlı bir hikayesi ve değeri olan yapı taşlarından biri görülüyor.

Moskova Otelleri

Moskova Metrosunun İlginç Anonsları

Moskova metrosunda durak ismi anonslarında farklı bir sistem mevcut. Anonslar, merkeze doğru giden trenlerde erkek sesiyle yapılırken merkezden uzaklaşan trenlerde kadın sesiyle yapılıyor.
Çember hatta da farklı bir sistem söz konusu. Saat yönü seferlerinin anonsları erkek sesiyle yapılırken saat yönü tersi olan seferlerin anonsları da kadın sesiyle yapılıyor.

Moskova Metro İstasyonunun Ünlü Durakları

Moskova Metro İstasyonunun Ünlü Durakları

Moskova metrosunun ünlü duraklarından biri Komsomolskaya metro istasyonu. Komsomol’un, istasyonun yapımı sırasında 13 bin destekçisini onurlandırmak için tasarlanan bir durak.

İkinci sırada Beyaz Rusya’nın geçmişini mozaiklerle anlatan durak Belorusskaya metro istasyonu var. Beyaz Rusya’ya özgü halı deseniyle kaplı zeminiyle dikkat çekiyor.

En özgün duraklardan biri de Ploşçad Revolyutsi metro istasyonu. Burada metronun inşaatına yardım eden insanları simgeleyen heykeller bulunuyor. Bir anda sizi geçmişe götüren Park Kulturi istasyonu da en ilgi görenler istasyonlar arasında.

Kievskaya metro istasyonu da mozaiklerle süslenmiş bir masal diyarı gibi. Rusya ve Ukrayna arasındaki dostluğu Sovyet tarzı mozaiklerle anlatan istasyon da Moskova gezisi sırasında görülmeye değer bir yer.

Haritanızı Unutmayın

Metro isimleri Kiril alfabesiyle yazıldığı için İngilizce bilmek yeterli olmayabiliyor. Bu yüzden bir el haritası almak pratik bir çözüm olabilir. Bunun yanı sıra Moskova metrosu uygulamasını telefonunuza indirip İngilizce karşılığına bakıp Kiril alfabesiyle hangisi olduğunu bularak da sorunu çözebilirsiniz. Zaten alıştıktan bir süre sonra anlamanız da giderek kolaylaşıyor.

Metro isimleri Kiril alfabesiyle yazıldığı için İngilizce bilmek yeterli olmayabiliyor.

İstasyona gitmeden önce önemli durakların isimlerini de mutlaka not almalısınız. Böylece aralarında durak sırası belirleyip ilerlerseniz kendinize küçük bir istasyon tur planı çıkarmış olacaksınız. Böylece vaktinizi de daha iyi kullanabilirsiniz. İstasyon durakları İngilizce karşılığı olmadığından karışık olduğu için gezi sırasında hazırlıksız yakalanmak sık karşılaşılan durumlardan biri oluyor.

Eskiden iki bloğa ayrılmış olan fakat şimdi güzel bir kültür örgüsü oluşturan Berlin’de Gezilecek Yerler.

Moskova’da Konaklama

Moskova konaklama seçenekleri oldukça çeşitli. Rusya’nın diğer şehirlerine göre otel fiyatları konusunda daha pahalı bir şehir olmasına rağmen sunduğu yelpaze oldukça geniş. Bu yüzden kolaylıkla ekonominize uygun bir otel bulabiliyorsunuz. Büyük bir şehir olduğu için Old Town bölgesinde bir yer tercih etmeniz daha güvenilir ve daha rahat olacaktır.

Şehir merkezinde Aquamarine Hotel en çok tercih edilenler arasında bulunuyor. Kremlin Sarayı’na yaklaşık on beş dakikalık yürüme mesafesinde.
Kuznetsky’da bulunan Kyznetskiy Inn Hotel, yine şehir merkezindeki sık tercih edilen otellerden biri. Bolşoy Tiyatrosu’na 2 dakikalık mesafede.

Moskova Otelleri
Moskova konaklama seçenekleri oldukça çeşitli.

Tverskoy bölgesi de şehir merkezinin gözde semtlerinden biri fakat burada otel ücretleri diğer bölgelere daha pahalı. Ancak sundukları konfor açısından çok daha tatmin edici bir seçenek. Bu bölgedeki otellerden birkaçı: Four Seasons Hotel Moscow, Nikolsky Red Square, Stoleshnikov Boutique Hotel, Hotel Kamersky.

Eğer daha ekonomik ama merkezden biraz uzak bir mesafede bulunan bir otel tercih etmek isterseniz, Mtreshka Hotel en makul seçimlerden biri olacaktır. Tagansky bölgesi de otel tercih edebileceğiniz ve ulaşımı kolay olan bölgelerden biri. Yürüyerek 20 dakikada şehir merkezine ulaşabilirken metro da tercih edebilirsiniz. Bu bölgede en çok tercih edilen otellerden birkaçı: Seven Hills Taganka Hotel, Hostel Malibu, Metropolis Hotel ve Holiday Inn Moscow Tagansky.

Moskova metrosu ne zaman yapıldı?

Dünyanın en büyük metro sistemlerinden biri olan Moskova metrosu, 27 Nisan 1935’te tamamlanarak 15 Mayıs 1935’de kullanıma açıldı. Sovyetler Birliği halklarının en büyük emeklerinden biri olarak görüldüğü için sosyalizmin de önemli kazanımları arasında yer alıyor. Stalin’in beş yıllık ilk kalkınma planının önemli bir parçası olan metronun ilk planları 1932’de onaylandı. Komünist parti herkesin metro inşaatında çalışması gerektiğini vurgulayarak halkı harekete geçirdi. Böylece komünizmin ölümsüzleşeceği ilk eserlerden biri olacaktı. Halkın yanı sıra dünyanın dört bir yanından kadınlar ve erkekler metro istasyonu inşaatında çalışmak için geldiler. Yapımında 80 bin işçi görev aldı. Bu işçilerin yanı sıra birçok ünlü mimar da aynı ekipte görev alıyordu. Ülkedeki askerler ve mahkumlar işçilere yardım ederken Komünist Gençlik Birliği Komsomol’un 13 bin üyesi de destek için oradalardı.

12 hattın 11’i şehir dışından merkeze doğru konumlanıyor. Stalin’in tasarladığı çember hat, bütün hatların aktarmasını yapıyor. Anlatılanlara bakılırsa Stalin, Moskova metro istasyonu inşaat planını harita üzerine bir kahve fincanı koyup bir çember çizerek başlattı. Bu hikâye üzerine hattın rengi olarak Stalin’in kahvesini temsil eden kahverenginin seçildiği söyleniyor.

Harita