Seyahat Haberleri Bir İran Gezisi: İsfahan’dan Şiraz’a

Tüm makaleler

Bir İran Gezisi: İsfahan’dan Şiraz’a

Doğası ve köklü tarihiyle İran gezilecek yerler açısından son derece zengin bir ülke. İran’da görülmesi gereken yerlere hızlı bir giriş yapıyoruz. Siz de o sırada İran uçak biletinize bakabilirsiniz.

Sıradışı Bir İran Gezisi

Komşumuz İran, bize hem çok yakın hem de çok uzak bir ülke. Bahar aylarında yapacağınız bir İran gezisi ile çok uzaklara gitmeden yeni bir ülke keşfedebilirsiniz. Ayrıca konukseverliğiyle meşhur bu ülkenin ruhuna kolaylıkla dokunabilirsiniz.

Pers medeniyetinin temelleri üzerine kurulmuş olan İran, 1979’da gerçekleşen İran İslam Devrimi sonrası içine kapanarak tüm dünyadan uzaklaştı. Buna rağmen son yıllarda politik hamlelerle dünyanın bir parçası haline gelmeye başlıyor. Buna bağlı olarak turizm alanında da önemli adımlar atılıyor. Artan seferler sayesinde artık ucuz İran uçak bileti bulmak çok daha kolay. İran otelleri de sayı ve kalite standardı bakımından her geçen gün artıyor.

Sizi yola çıkarmak için hazırladığımız İran gezi rehberi keyifli bir rotadan oluşuyor. İran’da gezilecek yerlerin en önemli duraklarını kapsayan, İsfahan’dan başlayıp Şiraz’a uzanan bu yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? İstanbul’dan bir uçağa atlayıp direkt İsfahan’a uçarak rotamızın başlangıç noktasına ulaşabilirsiniz. 3 saatten biraz fazla süren bir uçuşun ardından İsfahan Havalimanı’na ulaşacaksınız.

İsfahan

En parlak dönemini 16. yüzyıl sonu ve 17. yüzyıl başında Safevi hükümdarı Şah Abbas yönetimi altında geçiren İsfahan başkent olarak her zaman gözde bir şehirdi. Bu dönemde kente birçok eser kazandırıldı, aynı zamanda birçok sanatçı ve bilim insanı burada buluştu. Pek çok açıdan önemli bir yer olması sebebiyle İranlılar İsfahan için “Nesf-e-Jahan”, yani “dünyanın yarısı” derler, haksız da sayılmazlar.

İsfahan, İran’ın en büyük üçüncü kenti. Kent, İran’ın önemli sanayi merkezlerinden biri ve yoğun bir nüfusa sahip. Ancak kültürel mirasları İsfahan’ı bir sanayi şehri olmanın çok ötesine taşıyor. Geniş bulvarları, meşhur bahçeleri ve eşsiz yapılarıyla İsfahan, göreni kendine hayran bırakıyor.

İsfahan içinde ve İran gezisi sırasında en keyifli ve rahat yol araba kiralama olacaktır. Dünyanın her yerinde en ucuz araç kiralama için en iyi seçenek Skyscanner!

Nakş-ı Cihan Meydanı (İmam Meydanı)

Pekin’deki Tiananmen Meydanı’ndan sonra dünyadaki en büyük tarihi meydan.

17. yüzyılda Şah Abbas döneminde düzenlenen bu meydan, Pekin’deki Tiananmen Meydanı’ndan sonra dünyadaki en büyük tarihi meydan.Tam 12 futbol sahası büyüklüğündeki Nakş-ı Cihan Meydanı ortaya çıktığı günden bu yana büyük bir değişim geçirmemiş. Etrafındaki Şeyh Lütfullah Camisi ve Şah Camisi gibi kutsal yapılar sayesinde İsfahanlıların cuma günleri buluştuğu yer haline gelmiş. Dini bayramlarda mutlaka ziyaret edilen yerlerin başında gelen meydan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Şah Camii

İran İsfahan Şah Camii

Şah Camii, Nakş-ı Cihan Meydanı’nı çevreleyen en önemli yapılardan biri. İran Devrimi sonrası İmam Camii adıyla da anılan yapı, Nakş-ı Cihan Meydanı gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Şah Camisi, İran İslam mimarisinin başyapıtlarından biri sayılıyor. İnşası 1629 yılında tamamlanan caminin yaklaşık 30 metre uzunluğundaki giriş bölümü, İsfahan’da en çok fotoğraf çekilen yerlerden biri olarak biliniyor. Geometrik mükemmelliğiyle ziyaretçilerini kendine çeken cami, içine girildiğinde mozaikleriyle büyülüyor. İran’da gezilecek yerlerin arasında kesinlikle Şah Camii de yer alıyor.

Şeyh Lütfullah Camii

İran İsfahan Şah Lütfullah Camii

Şah Abbas’ın baş mimarı Şeyh Bahai imzasını taşıyan cami, dönemin önemli İslam alimlerinden ve aynı zamanda Şah’ın kayınpederi olan Şeyh Lütfullah adına yaptırılmış.
Camiyle ilgili göze çarpan en önemli özellik minaresi ve avlusunun olmayışı. Böyle sıradışı bir tasarıma sahip olmasının nedeni caminin sadece kraliyet ailesinin kullanımı için tasarlanmış olması. Etkileyici Mimarileriyle Dünyanın En Güzel Camileri.

Âli Kapı

Şeyh Lütfullah Camisi’nin tam karşısında, kraliyet sarayı olan Âli Kapı yer alıyor. Şeyh Lütfullah Camii gibi Şah Abbas döneminde inşa edilen bu yapı 6 katlı ve 45 metre yüksekliğinde.

Yapının duvarlarını, İran’ın en önemli minyatür sanatçısı olan Reza Abbasi’ye ait resimler süslüyor. Sarayın altıncı katında akustik mükemmelliğiyle dikkat çeken büyük bir müzik odası bulunuyor.

Bozorg Çarşısı

İran’ın en büyük kapalı çarşılarından biri olan Bozorg Çarşısı, Nakş-ı Cihan Meydanı’na oldukça yakın. Bozorg Çarşısı sadece İran’ın değil, tüm Ortadoğu’nun en büyük çarşılarından biri. Çarşıdaki sokakların uzunluğu 2 kilometreyi buluyor. Bu sokaklarda kervansaraylar ve tıpkı İstanbul’daki Kapalıçarşı’da olduğu gibi meslek gruplarına göre gruplandırılmış dükkânlar var. Bir sokakta halı dükkanlarından alışveriş yapabilir, bir diğer sokakta birbirinden renkli kıyafetler arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. 11. yüzyılda Ulu Cami’nin bir parçası olan çarşı, Şah Abbas döneminde restore edilerek genişletilmiş.

Zâyende Nehri Kıyısı

İran İsfahan Zayende Nehri

Kuraklık ve kötü planlama nedeniyle ne yazık ki Zâyende Nehri’nin yatağı kurumuş. Ancak üstündeki köprüler nehri hem İsfahanlılar hem de ziyaretçiler için çekici bir nokta haline getiriyor.

Çoğu İsfahanlı öğleden sonralarını nehir kenarında yürüyerek geçiriyor. Siz de İsfahanlılar gibi nehir kıyısında bir yürüyüş yapabilir, 14. yüzyılda inşa edilen Şehristan Köprüsü’nü ve Safevi mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Khaju Köprüsü’nü görebilirsiniz.
İsfahan’da gezilecek yerler tabii ki bunlarla sınırlı değil. İsfahan, rahatlıkla sürprizlerle dolu 3 gün yaşayabileceğiniz bir kent. Ancak şimdi İsfahan’dan, İran’ın diğer bir hazinesi olan Şiraz’a doğru yola çıkma zamanı!

Şiraz

Şairler kenti Şiraz, İran kültürünün tam kalbinde yer alıyor. Gül bahçeleri ve üzüm bağlarıyla meşhur kentin hemen hemen her İranlı için özel bir yeri var.
Şiraz, İran devletine ve halkına ismini veren Fars eyaletinin başkenti. İsfahan’a yaklaşık 450 km uzaklıkta olan Şiraz’a İsfahan’dan bir saatlik bir uçak yolculuğuyla ulaşmak mümkün. Skyscanner’la gidiş şehrini farklı, dönüş şehrini farklı seçerek en ucuz uçak bileti aramasını yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Aradığınız uçuşları bulmak için hemen Skyscanner ucuz uçak bileti arama motoruyla “Çoklu Uçuş” özelliğini seçerek arama yapın!

Naranjestan-e Ghavam

İran Gezilecek Yerler Şiraz Qavam Evi

Şiraz’ın en önemli yapılarından biri olan Naranjestan-e Ghavam, Mohammad Ali Khan Qavam tarafından inşa edilmiş. Yapı, 19. yüzyıl İran soylularının estetik anlayışını çok iyi yansıtıyor. Ailenin ziyaretçilerini ağırladığı, palmiye ağaçlarıyla çevrelenmiş ve havuzlarla donatılmış evin bahçesine ait detaylar oldukça etkileyici. Qavam evi adeta cennetten bir köşeyi yansıtıyor.

Şair Mezarları

Şiraz bir şairler kenti ve Şirazlılar şairlerine oldukça bağlılar. Bu yüzden şair mezarları, Şiraz’ın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri.
İlk mezar, şair Hâfız’ın mezarı… Kur’an-ı Kerim’i erken yaşta ezberlediği için “Hâfız” adını alan şair, 14. yüzyılda yaşamış en büyük isimlerden biri. Gazellerinde aşktan ve inançtan bahseden Hâfız, sadece İranlıları değil, aralarında Goethe’nin de bulunduğu birçok batılı entelektüeli etkilemiş.

Diğer mezar ise şair Sadi’ye ait. 13. yüzyılda yaşayan Sadi de döneminin en büyük şairi. Bostan ve Gülistan ile tanınan Sadi, eserlerinde iyi yaşam konusunda öğütler veriyor.

Persepolis

Dünyanın en etkileyici antik kentlerinden biri.

Dünyanın en etkileyici antik kentlerinden biri olan Persepolis Şiraz’ın sadece 60 km uzağında. Antik kenti ziyaret etmek için araç kiralamak en iyi seçenek olacaktır.
Ahamenişler zamanında I. Darius tarafından kurulan kent UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. İmparatorluğun başkentlerinden biri olan Persepolis, Pers İmparatorluğu’nun çöküşünü göstermek amacıyla Büyük Atilla tarafından büyük oranda tahrip edilmiş.

İran sadece bu iki kentten, bu iki kent de sadece kısaca bahsettiğimiz bu yerlerden ibaret değil. İran, ziyaretçilerine çok daha fazlasını sunuyor. Yapmanız gereken, hemen bir uçak bileti alıp yola çıkmak!

İran, dünyanın en köklü uygarlıklarından biri. Ülke birçok tarihi saray ve cami gibi yapıların yanı sıra doğal güzellikleriyle de meşhur. İran seyahati kapsamında gezip görmeniz gereken yerler ve bilmeniz gerekenleri sıralamaya başlayalım!

İran’a gitmek için vizeye ihtiyaç var mı?

İran vizesi almanız gerekiyor mu? Hayır, gerekmiyor. İran, Türkiye vatandaşları için vizesiz seyahat edilebilen ülkeler listesinde yer alıyor. Pasaportunuz size 3 aya kadar vize muafiyeti sağlıyor. Tek şart pasaportunuzda İsrail’e giriş veya çıkış damgasının bulunmaması. Bu durumda İran’a girişinize izin verilmiyor.

İran’a nasıl gidilir?

İran’a uçakla, trenle ya da otobüsle ulaşım mümkün. Türkiye İran arası uçuş için birkaç alternatifiniz var. İran Air, Türk Hava Yolları, Atlas Global ve Pegasus’un İran’ın muhtelif kentlerine direkt uçuşları bulunuyor. İran ucuz uçak bileti için Skyscanner arama motorunun yardımıyla en uygun bileti rahatlıkla bulabilirsiniz. Tahran, Tebriz ve İsfahan için İstanbul çıkışlı uçak biletleri bulabilirsiniz. İran’da kredi kartı hiçbir şekilde kullanılmadığı için internet üzerinden uçak bileti rezervasyonu ve satışı yapılmadığını özellikle hatırlatalım. Ayrıca İran Air ile uçarken kadınlar başlarını örtmek zorunda.

İstanbul, Ankara ve Van başta olmak üzere pek çok şehirle İran şehirleri arasında düzenli seferler yapan otobüs firmaları da mevcut. Bu seyahat türü yolculuğunuzun fiyatını gözle görülür oranda düşürürken süresini de bir o kadar uzatıyor. 40 saate kadar varan otobüs yolculukları söz konusu olabiliyor.

Para birimi ve ortalama fiyatlar

İran’ın para birimi riyal. Ancak halk arasında riyal’den bir sıfır atarak konuşmak yaygın. Sıfır atılmış riyal’e tümen deniyor. Yani 1000 riyal ile 100 tümen aynı para. Bu konuda kafanız karışabilir diye önden bilgilendirelim.

İran genelinde kredi kartı, ATM ve çek kullanılmıyor. Bu sebeple seyahat bütçenizi yanınızda nakit olarak bulundurmak durumundasınız. Normal koşullarda ülkeye 1000 dolar’ın üzerinde nakitle giriş yapıyorsanız bunu gümrük görevlilerine bildirmek zorundasınız. Ancak bu teorik bir kural. Pratikte kimse kapıda üzerinizde ne kadar para olduğunu sormuyor da merak da etmiyor.

Ortalama masrafları ise şu şekilde özetleyebiliriz: Tahran İsfahan arası tek yön otobüs bileti 9 dolar. Turistik alanlara giriş ortalama olarak 4 dolar. Pansiyon veya küçük otel oda fiyatları 10-40 dolar arasında değişkenlik gösteriyor. Çift kişilik oda 40-150 dolar arasında. Yerel bir restoranda ortalama bir yemek 5-10 dolar. Şiraz Tahran iç hat uçak bileti ise 70 dolar. Rehber/şoför hizmetinden İran’da sıkça yararlanılıyor, bu hizmetin bedeli de 70-100 dolar.

Ülke genelinde birkaç istisnai hizmet hariç hemen hemen her şey pazarlığa tabi. Bineceğiniz taksiden alacağınız meyveye kadar her şey için pazarlık edebilirsiniz. İran’ın ticaret kültürüne yayılmış olan bu alışkanlık çoğu zaman pazarlığın çok çetin geçmesine ve alışveriş süresinin dörde katlanmasına sebep olabiliyor. Ancak sabırlı olursanız önemli indirimler almanız mümkün.

İran’da yaşam ve gitmeden bilmeniz gereken bazı durumlardan da sizi haberdar etmek isteriz.

İran’da kadınların başlarını örtmeleri gerekiyor. Müslüman olup olmamanız fark etmiyor. Baş örtüsü kullanmayanlar için para cezası uygulaması söz konusu.

Resmî tatil cuma günü. Perşembe günü de resmî kurumlar için tatil. Müzeler bu iki günde kapalı oluyor.

İran internet konusunda konfor vadeden bir ülke değil. Pek çok siteye erişim engeli yaşayabilirsiniz.

Ülkede çok sayıda Azeri, Türkmen ve Türk yaşıyor. Türkçe konuşan birilerini rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

İran’da elektrik 220 volt. C ve F tipi üçlü yuvarlak kalın prizler kullanılıyor. 

İran, miladi takvim veya diğer adıyla Gregoryen takvimini kullanmıyor. Hz. Muhammed’in hicretini başlangıç olarak alan güneş takvimini kullanıyor. Bu nedenle İran takvimi Gregoryen takviminden 621 yıl geriden geliyor. Yani şu an İran 1395 yılında. Bu takvimde ay uzunlukları da çok farklı. İlk 6 ay 31, sonraki 5 ay 30, son ay da 29-30 gün arası çekiyor. Nevruz hem yılın hem de baharın başlangıcı. Fakat Nevruz Gregoryen takvime göre bizde 19-21 Mart’a tekabül ediyor.

Çift olarak gittiyseniz toplum içinde el ele gezmemenizi, tensel temastan sakınmanızı öneririz.

Ayrıca şehir içinde fotoğraf çekerken dikkatli olmanız gerekebilir. İnsanların fotoğraflarını izinsiz çekmek kadar devlet binalarını da isteyerek veya istemeyerek fotoğraf karesine almak sorun yaratabiliyor.

Ülke içinde ulaşım

İran ucuz uçak bileti açısından çok rahat edeceğiniz bir ülke. Çok sayıda yerel havayolu bulunuyor ve iç hat uçuşları oldukça makul fiyatlarda. İran içi uçuşlar için Skyscanner arama motorunu kullanarak en uygun biletleri görüntülemeniz mümkün. Ancak satın alma işlemi için kredi kartı kullanılmaması sebebiyle bir acenteye ya da bilet ofisine gitmeniz gerekebilir.

Hem İran şehirleri dahilinde hem de şehirlerarası ulaşımda otobüs ağı son derece gelişkin. Hatta şöyle söyleyelim, eğer İran içerisinde gitmek istediğiniz bir yere otobüs yoksa orası zaten kimsenin gitmek istemediği bir yerdir. Gitmek istediğiniz her yere çok sayıda otobüs seferleri düzenlendiğini göreceksiniz.

İran’da araba kullanmak için uluslararası ehliyete ihtiyacınız var ancak bu kural Türkiye vatandaşları için biraz esnetilebiliyor. Neticede komşuyuz ve görünen o ki birbirimize bazı durumlarda ayrıcalık yapıyoruz.

Türkiye’den alışık olduğunuz minibüs, dolmuş, taksi dolmuş gibi konseptlerin hepsi İran’da da bulunuyor ve şehir içi taşımacılıkta yaygın olarak kullanılıyor.

İran’da ne yenir?

İran mutfağı geleneksel Türk mutfağıyla benzerlikler gösteriyor. Pilav her yemeğin yanında karşınıza çıkıyor. Bunun dışında deneyebileceğiniz İran yemekleri arasında şunları öne çıkarabiliriz: Adana kebabı andıran kebab-e kobide, İran’ın en meşhur yemeği gorme sebzi, bir çeşit kızartılmış pilav olan ve ismi İstanbul anlamına gelen istenboli, patlıcan kebabına yakın bir yere düşen kebab-e bahtiyarı, şiş kebap muadili barg kebap, jigar, joje kebab, geyme.

İran’da gezilecek yerler

İran oldukça büyük bir ülke. Dolayısıyla İran’da görülecek yerler listenizi oluşturmak ve İran turu programınızı en doğru şekilde yapmak için şehirleri detaylı incelediğimiz yazılara göz atmanızı öneririz. Başkent Tahran, İran’ın en önemli tarihi ve turistik şehri olarak kabul edilen İsfahan, antik Pers bölgesinin kalbi Şiraz ve Persepolis, Hazar Denizi kıyısında yer alan Sari, “Kum kulelerinin yükseldiği şehir” olarak anılan Yezd, Kebir Çölü, Lut Çölü, “Merhametlerin Şehri” Tebriz, Şii dünyasının merkezi olarak kabul edilen kadim Kum şehri ve bir diğer kutsal şehir Meşher, İran gezisi dahilinde mutlaka planlarınıza dahil etmeniz gereken yerlerden sadece bazıları.

Harita