COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Bir Doğa Harikası: Norveç Fiyortları

Tüm makaleler

Bir Doğa Harikası: Norveç Fiyortları

Norveç fiyortlarının nefes kesen manzaralarının içinde gemi turu yaptığınızı hayal edin... Ya da yalnızca hayal etmek yerine gelin sevdiklerinizle bir Norveç turu planlayın. En ucuz Norveç uçak biletini Skyscanner arama motoruyla bulacağınızdan emin olabilirsiniz!

Norveç Fiyortlar

Fiyort Nedir?

Fiyortlar, kıyıların şekillenmesine etki eden dış kuvvetlerin oluşturduğu bir körfez tipidir. Peki nedir bu dış kuvvetler? Akarsular, dalgalar, akıntılar, medcezir ve buzullar kıyıların şekillenmesinde rol oynar. Bu doğal olaylar sonucunda birçok farklı kıyı tipi oluşur. Bunlardan biri de dünyada eşine en az rastlanan fiyorttur. Buzulların erimesiyle sarp kenarlı vadilerin sular altında kalmasıyla ortaya çıkan bu kıyı tipinin oluşmaya başlaması Kıtaların tek parça halinde olduğu I. Zaman’a kadar dayanır. Yani aynı zamanda jeolojik bir oluşumdur. Bu sebeple çok değerli bir doğal güzelliktir. Fiyortlar deniz seviyesinin 200 metre altına kadar uzanır.

Fiyortlar Nerede Görülüyor?

Norveç Fiyortları Gemi Turları

Fiyortlar oldukça az bir alana sahiptirler. Buzulların etkisiyle oluştukları için genelde İskandinavya Yarımadası’nın Atlas Okyanusu kıyılarındaki ülkelerde görülür. Norveç en fazla fiyort kıyısına sahip ülkelerden biri. Buzulların yoğun olması da bu durumda etkili tabii ki. Norveç fiyortları, 1200 metre derinliğine kadar ulaşıyor. Derin fiyortların çoğunda yaz mevsiminden kalan sular bulunuyor. Kış mevsiminde yok denecek kadar az tatlı su girişi oluyor. Kaynak noktalarına doğru ilerleyince vadilerden oluşan göllere rastlanıyor.

Norveç Fiyortları En Güzel Fiyort: Naroyfjord

Uçurum kenarları beni korkutmaz diyorsanız dünyanın en tehlikeli 10 köprüsüne mutlaka bakmalısınız!

Norveç Geirangerfjord’ta bulunan Sogne Fiyordu (Sognefjorden), bu gösterişli kıyı tipinin en uzun ve en güzel örneklerinden biri. Bu fiyordun bir kolu olan Naroyfjord veya Naeroyjrod da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Yapılan bilimsel hesaplara göre Norveç fiyortları dünyanın çevresini 2,5 kez dönecek uzunluğa sahip.

Buzul kümeleri ve vadileri genelde kutup bölgesinde bulunduğu için, fiyort kıyı tipi Polonya, Danimarka, İskoçya, İzlanda, Labrador kıyıları, Grönland Adası, Güney Şili kıyıları ve Alaska’nın güneyinde görülüyor.

Norveç Fiyortları

Norveç Gemi Turları Fiyort Turları

Fiyortlar aynı zamanda eşine az rastlanan doğal güzellikler. Bu yüzden her yıl binlerce gezgin fiyortları keşfetmek için yollara düşüyor. En çok misafir çeken bölgelerden biri de Norveç oluyor dolayısıyla. Oslo’dan sonra Bergen en ünlü fiyort kıyı tipine sahip şehirlerinden biri olarak biliniyor. Adrenalin sevenler için macera dolu 6 tatil önerisi!

Fiyortların Kapısı Bergen

Bergen Norveç’in ikinci büyük şehri, buna rağmen 270 bin kişilik büyükçe ve tatlı bir kasaba aslında. Tur gemilerinin uğrak noktalarından biri olmasıyla biliniyor. Bergen’de yaşayan insan sayısından çok daha fazla turist fiyortları görmek için geliyor. Bu küçük kasabada yaşayacağınız macera bununla da sınırlı değil. Kültürü ve liman kasabası olma özelliğiyle herkesi olduğu gibi Bergen sizi de büyüleyecek.

Bergen’de Görülmesi Gereken Yerler

Bergen Fiyortlar

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Bergen’in eski ahşap evlerine de kesinlikle bayılacaksınız. Bu binalar Alman tüccarların şehre hâkim oldukları dönemde inşa edilmiş. "Hansa Birliği’nin Ahşap Evleri" olarak anılan yapılar 18. yüzyıl sonlarına kadar balık ticaretinin merkezi olmuş. Günümüze kadar özelliklerini korunan bu evlerin alt katlarında şu an turistler için hediyelik eşya dükkanları, kafeler ve restoranlar bulunuyor. Evlerin arasından geçtiğinizde inanılmaz güzellikte çiçeklerle sizleri karşılayan dar sokaklara çıkıyorsunuz.

Bergen Floyen Tepesi

Bergens Expressen nostaljik treniyle Floyen tepesine çıkın.

Bergen şehrini dilerseniz yürüyerek de gezebilirsiniz. Fakat hop on – hop off adındaki tur otobüslerini de tercih edebilirsiniz. Daha nostaljik bir gezi isterseniz Bergens Expressen nostaljik treniyle de küçük bir tura çıkabilirsiniz. Bu tren ‘Bryggen’den Floyen tepesine kadar çıkıyor. Floyen tepesinin manzarasını mutlaka görmelisiniz. Deniz seviyesinden 320 metre yükseklikte bulunan tepeden de fiyortları izleyebiliyorsunuz. İsterseniz bu tepeye fünikülerle de çıkmak mümkün.

Bergen’de Gidilmesi Gereken Yerler

Norveç Gezilecek Yerler Bergen

Bergen, balık pazarıyla ünlü bir liman kasabası olduğu için deniz ürünlerini tatmamak olmaz. Norveç’te bu pazarın adı Fisketorget olarak geçiyor. Sabah 07.00’de kurulan pazar, akşam 19.00’a kadar açık oluyor. Burada aklınıza gelebilecek her türden deniz mahsulü bulunuyor. Hepsi çok taze ve anında pişirilip sunuluyor. Hatta isterseniz soğuk yenen deniz ürünleri menüleri de mevcut. En çok da balina eti meşhur. Birçok farklı çeşitte yapılıyor ve çok talep görüyor. Fakat karışık deniz ürünlerinden yapılan çorbasını içmeden dönmemelisiniz!

Edvard Grieg

Norveç doğumlu ünlü besteci.

Norveç doğumlu ünlü besteci Edvard Grieg’in 22 yıl eşiyle beraber yaşadığı ve birçok bestesini yaptığı evi müzeye çevrilmiş. Mezarları da yine Troldhaugen adı verilen bu müzede bulunuyor ve her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Nordas Gölü’ne bakan müze kesinlikle görmeye değer.

Fantoft Ahşap Kilise

Norveç Ahşap Kilise

Norveç’te sınırlı sayıda Ortaçağ’dan bugüne ulaşan ahşap kiliseler var. Bunlardan biri de Fantoft. Kilise mimarisinde Hristiyan motifleri ağırlıklı olsa da ejderha başlarının da kullanıldığını göreceksiniz. Vikingler ejderhanın kötü ruhları kovduğunu düşünüyorlardı. Bu nadir karşılaşılan mimari özelliklere sahip yapı görülecekler listenizde mutlaka yer almalı!

Norveç Para Birimi

Norveç Avrupa Birliği’ne üyeliğini referandumla reddetmiş bir ülke, bu yüzden para birimi Norveç kronu. Bir Norveç kronu da 0,10 euro değerinde. Norveç pahalı bir ülke olarak biliniyor. Bu konuda bilinçli ve hazırlıklı olmakta fayda var.

Fiyort Turları

Fiyort turlarını günübirlik olduğu gibi konaklamalı olarak da yapabiliyorsunuz. Şehir merkezinde günübirlik tur yapan birçok firma göreceksiniz. Genellikle hepsi standart fiyatlarda karşınıza çıkıyor. "Norway in a Nutshell" en çok rağbet gören turlar arasında. Tur yaklaşık 9 saat sürüyor ve gün sonunda Bergen’e geri dönülüyor. Bu turları yıl boyunca yapabiliyorsunuz. Ama tabii ki en çok tercih edilen zaman da karların eridiği ve sıcaklığın 17 derecelere çıktığı yaz sezonu oluyor. Fakat kış aylarında da tadının bir başka olduğu gerçek.

Fiyort turlarını günübirlik olduğu gibi konaklamalı olarak da yapabiliyorsunuz.

Yılın büyük bir kısmı yağışla geçiyor. Bu yüzden yanınıza mutlaka şemsiye almalısınız. Aynı zamanda yaz aylarında gidildiğinde bile dondurucu bir soğuk sizleri bekliyor. Bu yüzden kalın kıyafetler almakta fayda var.

Konaklama

Şehir merkezinde kolayca butik oteller bulabiliyorsunuz. Fakat önceden rezervasyon yapmak daha garanti bir yol olabilir. Yaklaşık 3 günlük bir Norveç fiyort turu mükemmel bir tatil planı olabilir. Bergen’in yakın şehirlerinde de konaklamayı tercih edebilir ya da Bergen’e günübirlik gelip gün sonunda Oslo’ya geri dönebilirsiniz.

Ulaşım

Araç kiralayarak Norveç turunuzu eğlenceli ve daha özgür bir maceraya dönüştürebilirsiniz. Bunun yanında Avrupa’daki birçok havayolunun Bergen Uluslararası Havaalanı’na direkt uçuşları bulunuyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım da oldukça kolay. Hafta içi her 15 dakikada bir kalkan otobüslerle Bergen şehir merkezine gelebilirsiniz. Hafta sonu ise yarım saatte bir kalkıyor. Bu otobüslerle yaklaşık 40 dakikada şehir merkezine ulaşmış oluyorsunuz. Danimarka üzerinden gelmek isterseniz Hirtshals Limanı’ndan kalkan gemilerle de Bergen şehir merkezine gidebilirsiniz.

Oslo Bergen Tren Hattı Flam Bergen

Etkileyici bir yolculuk olsun istiyorsanız tren yolunu tercih edebilirsiniz. Oslo ya da Flam’dan bineceğiniz tren sayesinde yolculuk boyunca muhteşem manzaralara tanıklık edeceksiniz. Oslo Bergen tren hattı üzerinde harika manzaralar göreceksiniz, özellikle Flam Bergen arası, National Geographic yazarları tarafından dünyanın en güzel tren yolu rotası seçildi. Bu deneyimi kaçırmak isteyeceğinizi sanmıyoruz.

Fiyortlar Nerede?