COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Belçika’yı Doyasıya Gezmenin En İyi Yolu

Tüm makaleler

Belçika’yı Doyasıya Gezmenin En İyi Yolu

Belçika gezisi deyince akla ilk gelen şeyler çikolata ve patates desek abartmış olmayız herhalde. Ama Belçika’da görülecek yerler ve yapılacaklar yalnızca yeme içmeyle sınırlı değil! Gelin Belçika turu rehberimizle nereler varmış görelim.

Belçika Turu Hakkında Her Şey

belçika turu

Başkent Brüksel ile Turunuza Başlayın

Belçika gezisi planlayan herkesin bilmesi gereken en önemli şey Brüksel’den diğer şehirlere en fazla 1 buçuk saatte ulaşıyorsunuz. Yani Belçika turu için Brüksel’den araç kiralamak harika bir seçenek olur, ayrıca tatilinizi de rahatça ve keyif dolu geçirmenizi sağlar.

Gezi rehberimize geçmeden önce Belçika‘nın Schengen ülkelerinden olduğunu hatırlatalım. Tatil planınızı yaparken Schengen vizesi çıkartma işlemlerini de tamamlamanız gerekiyor. En uygun Brüksel uçak bileti için Skyscanner daima yanınızda.

Brüksel’de Görülecek Önemli Noktalar

brüksel grand place

Şehir merkezindeki Grand Place (Büyük Meydan) Brüksel’in başlıca turistik noktaları arasında. Yani şehre geldiğinizde gideceğiniz ilk durak ve gezinizin başlangıç noktası burası olmalı. Meydana geldiğinizde ilk olarak neden burayı görmenizi tavsiye ettiğimizi anlayacaksınız. Grand Place’taki en eski binalar 15. yüzyılda inşa edilmiş karşılıklı duran Gotik mimarideki Belediye Binası ve Kral Evi.

grand place brüksel

Yüzyıllara meydan okuyan ve ince işçiliğin eseri olan binalar renovasyondan geçerek Orta Çağ’dan bugüne kadar olduğu gibi korunmuş. İster burada fotoğraf çektirin ister cephe duvarındaki ayrıntılı işlemeleri inceleyin, ardından meydana bakan bir kafede ortamın tadına varmanızı tavsiye ediyoruz. Ufak bir hatırlatma yapalım, her iki senede bir Ağustos ayında Grand Place’ta Çiçekten Halı kuruluyor. Bu sene Ağustos’a yetişemiyorsanız Nisan aylarında Brüksel’i lalelerin açtığı zamanda görmek de kaçırılmayacak bir görüntü.

Şehrin Sembolü Haline Gelmiş Heykel: Manneken Pis

işeyen çocuk heykeli manneken pis brüksel

Tabiri caizse İşeyen Çocuk Heykeli olarak bilinen bu minik heykel Brüksel’in hatta Belçika’nın sembolü haline geldi desek herhalde abartmış olmayız. Grand Place’ın hemen yan sokağında bulunan heykeli nasıl bulurum diye düşünüyorsanız başında toplanmış kalabalığı takip etmeniz yeter. Instagram hikayelerinizi şenlendirecek Manneken Pis kesinlikle gününüze de neşe katacak.

Yerli/Yabancı Turistlerin İlgi Odağı Atomium

atomium belçika turu

Kesinlikle dünyanın en ilginç yapıları arasına giren Atomium, isminden ve şeklinden de anlaşılacağı gibi birbirine bağlı atomları simgeliyor. 1958 Brüksel Dünya Fuarı için inşa edilmiş yapı 1950’lerdeki bilime verilen önem ve bilimsellik furyasının bir tecellisi olarak ortaya çıkmış. Tıpkı Eyfel Kulesi’nin Paris’te düzenlenen fuar için inşa edilip daha sonra olduğu gibi bırakılmasına karar verilmesi gibi Atomium da daha sonra turistik çekim noktası olarak kalmış. Dünyanın en meşhur kuleleri ve bulundukları şehirleri merak ediyor musunuz? Hemen bağlantıya tıklayıp keşfedin! Atomium’un en tepesindeki atom küresinin içindeki restoranda güzel bir yemek yiyip panoramik manzarayı seyre dalabilirsiniz.

Ve Brüksel’in Vazgeçilmez Lezzetleri

midye patates brüksel

Deniz ürünleri konusunda oldukça seçici olan Belçikalılar ağızlarının tadını biliyor. Belçika’nın nesi meşhur diye soracak olursanız tek bir yemekten bahsetmek mümkün değil. Midye ve patates kızartmasıyla öne çıkan Belçika mutfağı aslında deniz mahsüllerinde oldukça iddialı; öyle ki Brüksel’de bir sokak baştan aşağı deniz ürünleri restoranlarıyla dolu. Dünyanın dört bir yanından gastronomi tutkunlarının ilgisini çeken bu yerde bir ziyafet çekmeden dönmeyin!

waffle gauffre belçika turu

Tatlı olarak ne yenir diye düşünüyorsanız da Belçika’nın meşhur waffle’ı olan “gauffre” ağzınızın suyunu akıtacak kadar lezzetli. Tabii ki Belçika çikolatasını saymadan geçemeyiz.

belçika çikolatası

Dünya çapında üne sahip çikolatalarıyla sizi adeta bir lezzet yolculuğuna çıkaracak olan Brüksel’de çikolata müzesini ziyaret edip, dilerseniz çikolata yapma atölyelerine katılabilirsiniz. Belçika turu maceranıza bir farklılık katmak için harika bir seçenek.

Etkileyici Anvers Hayvanat Bahçesini Keşfedin

anvers hayvanat bahçesi

Belçika turumuzda Brüksel’den sonraki ilk durak ülkenin en büyük ikinci kenti olan Anvers. Şaşırtıcı derecede büyük hayvanat bahçesi ve tarihi binalarıyla öne çıkan şehir aynı zamanda Avrupa’nın moda merkezleri arasında. Anvers Moda Müzesi’ni gezdikten sonra kendinize veya sevdiklerinize de bir şeyler almak isterseniz butik mağazaları dolaşmak oldukça keyifli olacaktır. İlginç bilgi olarak da ekleyelim: Anvers Avrupa’da ham elmasın büyük bir çoğunluğunun işlendiği yerdir.

Belçika Turu: Brugge Kanallarında Gezintiye Çıkın

brugge brüj belçika

Sırada dört yanı kanallarla çevrili Brugge var. Orta Çağ’dan kalma alçak binaları ve şehre hakim olan çikolata kokusuyla Belçika turunuza tarihte bir yolculuğa da hazır olun. Sizi başka bir boyuta taşıyacak olan ve içinizde apayrı bir diyardaymışsınız hissi uyandıracak Brugge gezilecek yerleriyle sizi bekliyor. Tabii ki buraya gelip de kanal turuna katılmadan dönmek olmaz.

brugge evleri

Peki Brugge’e kaç gün ayırmak lazım diye sorarsanız 1 gün şehri gezmek için yeterli ama 2 güne yayarak rahat bir gezi geçirebilirsiniz. Brugge’de görülecek yerler arasında Market Meydanı, Burg Meydanı, St. Jans Hastanesi ve Nisan-Mayıs aylarında lalelerle renkten renge bürünen Minnewater Park var. Belçika turu tarihlerinizi bu Nisan veya Mayıs ayına ayarlarsanız tam lale zamanına denk getirmiş olursunuz, bu da sizin için unutulmaz bir tatil demek!

Waterloo’da Aslan Tepesi’ni Ziyaret Edin

waterloo aslan tepesi

Hem Fransız tarihinde hem de İngiliz tarihinde hatırı sayılır bir yere sahip olan Waterloo Muharebesi’nin yaşandığı bölge olan Waterloo, Brüksel’in güneyinde bulunuyor. Brüksel’den günübirlik olarak gidebileceğiniz mesafede olan bu yerde muharebe sonrası insan eliyle yapılmış bir tepe ve üzerinde bir aslan heykeliyle karşılaşacaksınız. Aslan Tepesi olarak geçen bu nokta Waterloo’nun sembolik bir noktası olarak geçiyor. Arabayla giderken tarlaları seyrederek yolculuk yapmak yine bir başka bir deneyim.

Ortaçağ Yıllarını Yaşayacağınız Gent

Gent kanal

Hollanda’ya komşu olan Belçika’nın da kanallardan nasibini almamış olmasını bekleyemeyiz. Yine kanallarıyla anılan bir diğer Belçika şehri de Gent. Özellikle Ortaçağ döneminde Avrupa’nın en zengin kentleri arasında yer alan Gent, bugün o Ortaçağ havasını çok güzel muhaza etmiş bir şekilde yaşatıyor. Kanal turlarının yanı sıra fayton gezilerine de çıkabileceğiniz şehirde dolaşmak ve sükunetin tadını çıkarmak için Brüksel’den gelmeniz gereken yol arabayla yalnızca 1 saatinizi alıyor. Dilerseniz Brüksel araç kiralama seçeneklerini değerlendirip uygun fiyata arabayla Belçika turu yapabilirsiniz.