COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Bebekle Uçak Yolculuğu Hakkında Pratik Bilgiler

Tüm makaleler

Bebekle Uçak Yolculuğu Hakkında Pratik Bilgiler

Bebeğinizle yapacağınız ilk uçak yolculuğu her zaman hatırlayacağınız özel bir deneyimdir. Hazırladığımız pratik bilgiler bebekle uçak yolculuğu konusunda dikkat edilmesi gereken noktalara değiniyor. Ailenizle iyi tatiller dileriz!

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Bebekle Seyahatle İlgili Her şey

Hiç şüphesiz ki bebeğinizle yapacağınız ilk tatil, hayatınız boyunca unutmayacağınız en güzel anılardan biri olacak. Yolculuğa çıkmadan önce bebekler uçağa binebilir mi, bebeklerin altı uçakta nasıl değiştirilir ya da uçakta bebek arabası olur mu gibi bir takım sorular kafanızı meşgul edebilir. Endişelenmeyin. Sizin için uçuş öncesinde ve esnasında bebeğinizle yolculuğu kolaylaştıracak pratik bilgilerimiz var.

Bebekler uçağa binebilir mi?

Bebekler uçağa binebilir. Pediatri uzmanlarına göre bebeklerin uçağa binmesi sakıncalı değil. Bebeklerin büyük bir kısmı altı aylık olduktan sonra etraftaki seslere ve farklı ortamlarda bulunmaya alışır. Ayrıca farklı ortamlarda uykuya dalmak daha kolaylaşır. Bu yüzden bebeğinizle ilk uçak yolculuğunuzu yapmadan önce altı ayın dolmasını tercih edebilirsiniz.

Haklı olarak uçakta kaç yaş ücretsiz diye merak ediyor olabilirsiniz. Bebeğiniz iki yaşını doldurmamışsa normal bilet fiyatının altında bir ücrete tabi tutulur. Bebek uçak bileti fiyatları havayolu firmalarına göre değişiyor. Eğer bebek bileti aldıysanız, yanınızda mutlaka bebeğinizin iki yaşını doldurmadığını gösteren belgeleri bulundurun.

Eğer bebeğiniz için ayrı bir koltuk rezervasyonu yapmak istiyorsanız bebeğiniz için çocuk bileti kesilir. Çocuk biletleri, bebek biletlerinden biraz daha pahalı. İki yaşının altındaki bebeğiniz için koltuk rezervasyonu yaptıysanız, yanınızda bebeklere uygun araba koltuğu bulundurmanız gerekecek.

Bebeğiniz için koltuk rezervasyonu yapacaksanız, cam kenarını tercih edebilirsiniz. Böylelikle bebek oto koltuğunu cam kenarına yerleştirerek bebeğiniz için korunaklı ve sakin bir alan sağlamayı tercih edebilirsiniz.

Bebeğinizle ilk kez uçağa binecekseniz gece uçuşlarını tercih etmenizi öneririz. Özellikle uzun bir yolculuğa çıkacaksınız, uçak yolculuğunu gece yarısına denk getirerek, bebeğinizin yolculuk boyunca mışıl mışıl uyumasını sağlayabilirsiniz.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Eğer gündüz seyahati yapmayı tercih ediyorsanız, bebeğinizin yorgun olacağı akşamüstü saatlerinde uçmamaya özen gösterin. Bebekler genelde bu saatlerde yorgun ve huysuz olur.

Koltuk seçimi yaparken tuvalete yakın koltuklarda rezervasyon yapmak, bez değiştirmek konusunda pratik bir çözüm sunabilir. Eğer uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız, daha çok önlerde bir koltuk tercih etmeye özen gösterin. Tuvalete yakın koltuklar, tuvalete gidip gelen yolculardan dolayı daha fazla gürültüye maruz kalır. Hele bir de tuvaletin hemen önündeyseniz, tuvalet kapısını çarparak kapatan yolcuların sesi bebeğinizin uykudan sıçramasına neden olabilir. Ayrıca hosteslerin servis hazırlarken çıkardıkları sesler de bebeğinizin uykuya dalmasını zorlaştırır.

Bebekle uçak yolculuğu için en rahat bölüm uçağın ön sırasıdır. Bu bölüm size bacağınızı rahatlıkla uzatabileceğiniz ve eşyalarınızı koyabileceğiniz geniş bir alan sunar. Ayrıca kimi havayolu firmalarında bu bölümde duvara yerleştirebilmek için küçük bebek yatakları bulunabiliyor. Biletinizi alırken havayolu firmanıza bu konuda danışın.

Yolculuğa çıkmadan önce

Yolculuğa çıkmadan önce bebeğiniz için sevdiği yiyeceklerden oluşan bir yolluk hazırlayın. Özellikle atıştırmalık yiyecekler ya da meyveler yolculuğun daha rahat atlatılmasını sağlar.

Çoğu havayolu şirketi uzun yolculuklarda bebek maması sunuyor. Eğer uçakta sizin için bebek maması bulundurulmasını istiyorsanız biletinizi alırken özel yiyecek siparişi bölümünden bebek maması istediğinizi belirtmeyi unutmayın.

Elbette yanınızda bebek maması ve süt götürmeyi tercih edebilirsiniz. Her ne kadar uluslararası uçuş seyahati kanunları gereği belli bir seviyenin üstündeki sıvıları taşımak mümkün değilse de, bu kural bebek mamalarını kapsamıyor. Bebek mamaları ayrı bir kontrolden geçiyor. Yine de bebek mamalarını, biberonu ve sütü ağzı kapanır poşetlere koyarak hazır etmeyi unutmayın. Uçakta el bagajınıza alamayacağınız eşyaların hepsinden haberdar mısınız?

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Uçuş esnasında bebek mamasını ısıtmanız gerekiyorsa hosteslerden yardım isteyebilirsiniz.

Özellikle uzun bir uçak yolculuğu yapacaksanız bebeğiniz bir süre sonra uçakta olmaktan sıkılabilir. Yanınızda bebeğinizin dikkati dağıtacak oyuncaklar bulundurun. Tek bir oyuncak yerine farklı renklerde ve türlerde oyuncakları yanınıza alın. Genelde pelüş oyuncaklar rahat taşındıkları ve hafif oldukları için pratik bir çözüm sunuyor. Ayrıca resimli çocuk kitapları ya da elektronik tabletler uzun uçak yolculuğunu hem bebeğiniz, hem de sizin için daha katlanılır hale getirecektir.

Uçağa binmeden önce

Bebekle uçak yolculuğu yaparken unutmamanız gereken altın kural havaalanına mümkün olduğunca erken gitmek. Güvenlik kontrolünden geçmek ya da check-in yapmak gibi normalde de uzun süren işlemler, bebekle yolculuk yaparken daha da uzar. Bebekle yolculuk yaparken en son isteyeceğiniz şey, uçağı kaçırmamak için oradan oraya koşuşturmak olacaktır.

Uçak yolculuğu öncesindeki güvenlik kontrolü gibi işlemleri daha rahat atlatmak için kanguru kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bebeğinizi kanguruya koyarak taşıdığınızda, bavul arabasını sürmeniz kolaylaşır.

Uçağa binmeden önce havaalanında bebek bezi değiştirebileceğiniz bir tuvalet gördüğünüzde, bu fırsatı çocuğunuzun altını değiştirmek için değerlendirin. Bebek bezi değiştirebileceğiniz bir tuvaletin bir daha ne zaman karşınıza çıkacağı belli olmaz.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Uçakta bebek arabası

Uçakta bebek arabası maalesef bulundurulamıyor. Ancak bebek arabasını uçak girişine kadar yanınızda götürmeniz mümkün. Bu noktada bebek arabasını katlayıp görevlilere vermeniz gerekecek. Eğer uçaktan iner inmez bebek arabasının hazır bulunmasını istiyorsanız, check-in işlemleri esnasında bunu belirtmeyi unutmayın. Aksi takdirde bebek arabasını bagaj teslimde almak durumunda kalırsınız.

Özellikle tek başınıza seyahat ediyorsanız yanınıza hafif, pratik şekilde açılıp kapanan bir bebek arabası alın. Sadece uçağa binerken değil, güvenlik kontrolünden geçerken de bebek arabasını katlamanız gerekecek. Güvenlik kontrolü esnasına bebek arabası da bavulların kontrol edildiği güvenlik cihazından geçer. Pratik bir bebek arabası işinizi bu noktada da çok kolaylaştıracak.

Özellikle tek başınıza seyahat ediyorsanız, havaalanındaki görevlilerden bebek arabasını katlamak ya da açmak konusunda yardım istemekten çekinmeyin.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Uçuş esnası için pratik bilgiler

Uçak kalkış ve iniş esnasında kabinde değişen hava basıncı bebeklerin kulaklarını ağrıtabilir. Bu esnada bebeğinize biberonla mama vermeyi deneyin. Bebeğinizin karnı toksa, emzik vererek iniş ve kalkışların rahat atlatılmasını sağlayabilirsiniz. Bebeklerdeki emme hareketi, tıpkı yetişkinlerdeki sakız çiğneme hareketi gibi, kulakları rahatlatan bir özelliğe sahip. Bu sayede kabindeki değişen hava basıncı kulaklara daha az baskı uygular.

Her ne kadar tüm uçaklarda bebek bezi değiştirmeye uygun tuvalet bulunsa da, her tuvalet buna uygun olmayabilir. Bebeğinizin bezini değiştirmeniz gerekirse öncelikle hosteslerden hangi tuvaletin bebek bezi değiştirmeye uygun olduğunu öğrenin.

Bütün bu önlemlere rağmen bebeğiniz yine de uçak yolculuğu esnasında ağlayabilir, huysuzluk yapabilir. Bebeğinizi anlayışla karşılayın. Bu noktada diğer yolcuların rahatsız olmasından çekinerek gerilmeyin. Bebeğinizi sakinleştirmek için elinizden geleni yaptığınızı gören yolcular sizi anlayışla karşılayacaktır.

Bebeğinizle yapacağınız ilk uçak yolculuğunun özel bir an olduğunu unutmayın. Bol bol fotoğraf çekerek bu ilk uçak yolcuğunu hep hatırlayacağınız bir anı haline getirin. Tatiliniz için Skyscanner Instagram sayfasından ilham alabilir, fotoğraflarınızı bizimle ve herkesle paylaşabilirsiniz!

Bebeğinizle uçak yolculuğu yapmadan önce doktorunuzla bu konuyu detaylıca görüşünüz ve doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz.

Her Yere Ucuz Bilet Ara