Seyahat Haberleri Baltık Ülkeleri Turu Rehberi

Tüm makaleler

Baltık Ülkeleri Turu Rehberi

Avrupa'nın nisbeten kuytu, şirin köşesi Baltık Ülkeleri: Estonya, Letonya, Litvanya. Baltık denizi ülkelerinde gezilecek yerler.
Her Yere Ucuz Bilet Ara

Baltık Denizi Ülkeleri Hangileri

Baltık Ülkeleri Gezilecek Yerler

İtiraf edin ki size “Baltık ülkeler nelerdir?” diye sorsak cevap vermeden önce durup düşünürsünüz. Avrupa turları söz konusu olduğunda ilk akla gelen adreslerden değildir bu ülkeler. İskandinav ülkelerini saymak çok kolaydır ya da Balkan ülkelerini. Ama nedense konu Baltık Denizi’ne kıyısı olan ülkelere geldiğinde duraklarız. Oldukça zengin doğal ve tarihi güzelliklere sahip olmalarına rağmen Baltık ülkeleri nedense hak ettiği ilgiyi görmüyor. Bir sonraki tatilinizde değişiklik yapmak, daha popüler olan Avrupa ülkeleri yerine Baltık ülkeleri turu yapmak isterseniz aldığımız notlardan faydalanabilirsiniz.

Avrupa Birliği Schengen ülkelerini gezmek için vize çıkartmanız gerektiğini biliyorsunuz. Peki Schengen Vizesi Nasıl Alınır biliyor musunuz?

Yine de Baltık ülkeleri denildiği zaman aklınıza ilk olarak gelmesi gelen ülkeler Estonya, Litvanya ve Letonya olmalı.

Estonya Gezilecek Yerler

Estonya’nın başkenti olan Talin.

Başkent: Talinn

Estonya’nın başkenti olan Talinn, Baltık ülkeleri gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alıyor. Baltık’ın incisi olarak da anılan Talinn, tarihini özenle korumuş bir şehir. UNESCO, Talinn’in eski şehir merkezini Dünya Mirası Koruma Listesi’ne almış durumda. Bu minik ama görsel açıdan büyüleyici şehirde kendinizi bir masalın içinde gibi hissetmeniz mümkün. Şehirde mutlaka görmeniz gereken yerlerse şunlar…

Tompee Tepesi

Baltık ülkeleri arasında en çok turist alan şehirlerden olan Talinn’in Old Town’ı, yani eski şehrinin içinde yer alan Tompee Tepesi, turistlerin oldukça ilgisini çeken bir yer. Eski çağlarda soyluların ve din adamlarının yaşadığı bu tepe, çok yüksek olmasa da eski şehri yukarıdan görüyor. Eski bir manastırın da yer aldığı bu tepeye çıkıp mutlaka bol bol fotoğraf çekmelisiniz. Özellikle güneşli bir güne denk gelirseniz şanslısınız.

Alexander Nevsky Katedrali

Katedral, soğanı andıran kubbeleriyle şehrin simge yapılarından biri talinn

Ortodoks Hıristiyanları için çok önemli bir yere sahip olan bu katedral, soğanı andıran kubbeleriyle şehrin simge yapılarından biri. İlginçtir ki eski şehir bölgesinde yer almasına rağmen diğer yapılar gibi Ortaçağ’dan kalmamış, kapılarını 1900’de Hristiyanlara açmış..

Pikk Jalg ve Lühike Jalg

Estoncada Pikk Jalg ve Lühike Jalg, uzun bacak ve kısa bacak anlamına geliyor. Bunlar Tompee Tepesi’nden aşağı doğru inerken karşınıza çıkan, birbirine yakın olan iki sokağın isimleri. Adları neden böyle diye merak ettiyseniz hemen söyleyelim: Eskiden Kısa Bacak Sokağı’na yalnızca yayalar, diğerine ise atlı arabalar girebiliyormuş.

Letonya Gezilecek Yerler

Baltık ülkeleri turunda Estonya’dan sonra ikinci durağınız, ülkenin güneyinde yer alan Letonya olmalı.

Başkent: Riga

Baltık ülkeleri turunda Estonya’dan sonra ikinci durağınız, ülkenin güneyinde yer alan Letonya olmalı. Canlı şehir hayatı ve bütçeye dost ekonomisi nedeniyle turistlerin ilgi gösterdiği Letonya’nın başkenti Riga’da birbirinden şık restoranlar, oteller ve kaplıcalar bulunuyor. Yaklaşık 700 binlik nüfusuyla Baltık ülkeleri arasında en büyük şehir olan Riga, Daugava Nehri sayesinde Baltık Denizi’ne açılıyor. Eğitim, kültür, ekonomi, endüstri ve denizcilik gibi pek çok alanda gelişmiş bir şehir olan Riga’da keşfedecek çok şey var.

Riga Central Market

Burası, yiyeceklerden giysilere kadar her şeyi bulabileceğiniz bir pazar yeri. Birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi, büyük bir hal içinde yer alıyor. Bir nevi sokak pazarlarının kapalı yerde açılmışı gibi de düşünebilirsiniz. Fiyat ortalamasının Avrupa’nın diğer şehirlerine göre düşük olduğu pazarda yerel ürünler dışında turistik hediyelikler de bulabilirsiniz. Alışveriş yapmasanız bile Baltık ülkelerinde günlük hayatın nasıl aktığını görmek için iyi bir fırsat.

House of Blackheads

14. yüzyılın ortalarında inşa edilen House of Blackheads riga

yüzyılın ortalarında inşa edilen House of Blackheads, Riga’nın simgesi denebilecek en önemli yapılarından biri. Öyle ki, özgün ve çarpıcı mimarisi yıllar içinde şehirle özdeşleşmiş. II. Dünya Savaşı döneminde zarar gören yapı, restorasyon sonrası bugünkü halini almış. Hemen yanında bulunan St Peters Kilisesi de güzel işlemeli kulesiyle görülmeye değer yapılardan bir diğeri. Bu kilise ayrıca, 130 metrelik saat kulesiyle Riga’nın en yüksek yapılarından.

Three Brothers Binaları

Üç Kardeşler adlı bu üç sempatik binanın, Riga’daki en eski konutlar olduğu biliniyor.

“Üç Kardeşler” adlı bu üç sempatik binanın, Riga’daki en eski konutlar olduğu biliniyor. Binaların birinde küçük bir mimarlık müzesi var ve burada zaman zaman Letonya hakkında çeşitli sergiler düzenleniyor.

Riga Miera Bölgesi

Burası, Riga’nın en havalı ve popüler bölgelerinden biri. Alternatif tasarım dükkanları, dünya standartlarında kahveciler ve şık restoranlar Miera’da bulunuyor. Buraya kadar gelmişken Riga Kültür Merkezi’ne de uğramayı unutmayın.

Litvanya Gezilecek Yerler

Baltık ülkeleri gezilecek yerler listesinde yer alan bir diğer önemli nokta ise 3.5 milyonluk nüfusuyla Litvanya.

Başkent: Vilnius

Baltık ülkeleri gezilecek yerler listesinde yer alan bir diğer önemli nokta ise 3.5 milyonluk nüfusuyla Litvanya. Ülkenin en kalabalık kenti Vilnius ise hareketli yaşamı, zengin kültürü renkli gece hayatı ve uygun fiyatlarıyla hem turistlerin hem de Erasmus değişim programı öğrencilerinin yıllardır gözdesi. Kendine has mutfak kültürünün Türklerin damak tadına yakın olması ve mantı, börek gibi hamur işlerinin yaygın olması da Litvanya’yı Türkler tarafından tercih edilir bir tatil noktası yapıyor. Baltık ülkeleri gezi notlarına Vilnius ile devam ediyoruz.

Old Town (Eski Şehir)

Vilnius’ta görmeniz gereken şeylerin çoğu Old Town, yani Eski Şehir bölgesinde ve her yer yürüme mesafesinde. Vilnius’u gezmeye eski şehrin merkezinde yer alan Pilies ve Didzioji Caddeleri’nden başlayabilirsiniz. Burada şehrin en canlı caddelerinde sokak müzisyenlerine kulak verebilir, caddeye bakan sevimli kafelerde bir şeyler atıştırabilirsiniz. Pilies Caddesi’nden yürümeye devam ederseniz, St. Stanislav ve St. Vladislav katedrallerinin yer aldığı Katedral Meydanı’na çıkarsınız. Katedral Meydanı’nın arka tarafına doğru geçerseniz Gediminas Kalesi ve Kulesi’nin kalıntılarını görebilirsiniz. Vilnius’un panoramik manzarasını görmek istiyorsanız buraya mutlaka gelin. Vilnia Nehri’nin kıyısından yürürseniz gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan tuğladan yapılmış St. Annes Kilisesi’ni görebilirsiniz.

Užupis Cumhuriyeti

Eski şehirden Vilnia Nehri’nin diğer tarafına geçerseniz sizi Užupis Cumhuriyeti adlı mahalle bekliyor. Sanatçıların yaşadığı, bohem yaşamın simgesi bu alternatif mahalle, yasal olarak elbette bağımsız değil ancak merkezden kopuk yaşamları onları bir anlamda bağımsız kılmış. Hatta her 1 Nisan’da isteyenlerin pasaportlarına damga vuruyorlar. Birçok dilde yazılmış bir anayasaları bile var. Anayasada “Kediler sahiplerini sevmek zorunda değildir” gibi komik maddeler yer alıyor.

İskandinavya Ülkeleri ve Baltık Denizi Ülkeleri

iskandinav ülkeleri norveç turu gezi fiyortlar

Aslında Baltık ülkelerinin tam olarak hangileri olduğu biraz tartışmalı bir konu. Coğrafi olarak baktığımızda, Baltık Denizi’ne kıyısı olan ülkeler Estonya, Letonya, Litvanya, İsveç, Finlandiya, Almanya, Polonya ve Rusya. Ancak 1992 yılında Baltık Denizi Devletleri Konseyi kurulduktan sonra bu ekibe Baltık Denizi’ne kıyısı bulunmayan Danimarka, Norveç ve İzlanda da katıldı.

İskandinav ülkeleri turu düşünenler için muhteşem bir gezi önerisi: Norveç Fiyortları

Yine de Baltık ülkeleri denildiği zaman aklınıza ilk olarak gelmesi gelen ülkeler Estonya, Litvanya ve Letonya olmalı. Çünkü yukarıda bahsi geçen ülkeler aslında İskandinav, Sovyet ya da Kuzey Avrupa gibi kategorilerin içinde de yer alıyor.

Ortak bir tarih ve coğrafyayı paylaşan Estonya, Letonya ve Litvanya arasında bazı benzerlikler olsa da bu sempatik Baltık ülkelerini asla birbirine karıştırmamak gerekir. Özellikle Litvanya ve Letonya, isim benzerliğinden dolayı pek çok kişinin karıştırdığı iki ülke ve bu ülkelerin insanları için oldukça üzücü bir durum. Bu üç ülke her ne kadar eski Sovyet ülkeleri olsalar da dil, din ve kültür olarak ayrı düştükleri çok nokta var. Ortak yanları ise muhteşem doğaları. Yurtdışı turları arasında seçim yaparken kesinlikle şans vermeniz gereken coğrafyalar arasında Baltık ülkeleri. Bu pek keşfedilmemiş ve Avrupa ülkelerinin gölgesinde kalmış güzel ülkeleri tanımak istiyorsanız sizi Baltık ülkeleri gezi notları ile baş başa bırakalım.

Tam seyahat tutkunlarına göre olan bir meslek var artık; seyahat blogger’lığı. Siz de bir blog açmak ve gezi yazıları paylaşmak istiyorsanız Blogger Rehberimize göz atın! Ucuz uçak bileti ve konaklama için Skyscanner yanınızda.

Ucuz Litvanya Uçak Biletleri
Harita