Seyahat Haberleri 2019 Tatiller ve Destinasyon Önerileri

Tüm makaleler

2019 Tatiller ve Destinasyon Önerileri

Bu sene tatiller bakımından oldukça zengin bir yıl oluyor. Bu da sene içinde bol bol tatil yapabileceğiniz ve yeni yerler keşfedebileceğiniz anlamına geliyor. Tatil tarihlerine göre gidilecek yerler yazımızda!

2019 tatiller bakımından çalışanları sevindirecek bir yıl olacak. 2019 yılında yıllık izinlerle resmi tatilleri birleştirerek fazladan 38 gün tatil yapmak mümkün. Bu kadar tatilin olduğu bir yılda yeni yerler keşfetmeniz için size bir liste hazırladık. 

1 Ocak – Yeni Yıl Tatili – 4 Gün

Eğer 31 Aralık Pazartesi günü yarım gün izin almayı başarabilirseniz, yeni yıl tatili tam 4 güne çıkıyor. Uzun sayılabilecek bu tatili aileniz ya da arkadaşlarınızla değerlendirebilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi

Hem eğlence hem de hareket dolu bir yılbaşı tatili için Erzurum’daki Palandöken Kayak Merkezi iyi bir seçim olabilir. Palandöken, Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden bir tanesi!

Palandöken Kayak Merkezi 1993 yılından bu yana hizmet veriyor. Palandöken, uzun süre boyunca Uludağ ve Kartalkaya gibi daha geleneksel kayak merkezlerinin gölgesinde kalsa da sahip olduğu üstün özellikleri sayesinde kış sporları yapanlar arasında her geçen yıl daha popüler hale geliyor.

Palandöken Kayak Merkezi New York Times gazetesi tarafından yapılan “dünyanın en iyi kayak merkezleri” arasında 18. sırada yer aldı. Uzun pistleriyle kış sporu tutkunlarına farklı bir deneyim sunan Palandöken Kayak Merkezi’nin Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından onaylanmış iki pisti bulunuyor.

2011 yılında düzenlenen Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yaptıktan sonra tesisleşme konusunda büyük gelişme gösteren Palandöken Kayak Merkezi’nde benzersiz bir yılbaşı tatili sizi bekliyor.

Ucuz Erzurum Uçak Bileti

23 Nisan – Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı – 4 Gün

22 Nisan Pazartesi günü için izin almayı başarabilirseniz, 23 Nisan’da tam 4 günlük bir tatil sizi bekliyor.

Mardin

2019 tatiller

Mardin’in toprak renkli eski şehir merkezi, Türkiye’deki en ilginç yerleşimlerden biri. Eğer henüz Mardin’i görmediyseniz, 23 Nisan’daki 4 günlük tatil Mardin’i ziyaret etmeniz için iyi bir fırsat olabilir.

İstanbul ve Ankara’dan Mardin’e hava yoluyla direkt olarak ulaşmak mümkün. İstanbul’dan Mardin’e 2 saat içinde, Ankara’dan 1 saat 30 dakika içinde ulaşılıyor.

İlk bakışta Mardin, mimarisiyle dikkat çekiyor. Kuzey Suriye mimarisinden derin izler taşıyan Mardin evleri, koyu sarı rengiyle kente eski zamanlardan kalma bir atmosfer veriyor.

Mardin Gezi Rehberi sayfamıza göz atın, tatil programınızı şimdiden hazırlamaya başlayın!

Zinciriye Medresesi, Deyrüzzeferan Manastırı, Mardin Müzesi, Kasımiye Medresesi, Mardin Ulu Camii ve Mardin Kalesi Mardin’de görülmesi gereken yerler arasında. Hazır Mardin’e kadar gelmişken kendine has mimarisiyle Anadolu’nun en ilginç ilçelerinden biri olan Midyat‘ı da görmelisiniz.

Ucuz Mardin Uçak Bileti

1 Mayıs – Emek ve Dayanışma Günü – 1 Gün

Bu yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü çarşamba gününe denk geliyor. Bayram öncesindeki ya da sonrasındaki iki günde iş yerinizden izin alarak bayramı 5 güne uzatmanız mümkün. Ancak büyük bir çoğunluğumuzun böyle bir izin alması zor. Bu yüzden 1 Mayıs için size günübirlik bir gezi önereceğiz.

Günübirlik kaçamaklar için İstanbul’a yakın tatil yerlerini değerlendirebilirsiniz.

Tirilye

İstanbul’un piknikçi kalabalıkları Polonezköy, Şile ve Ağva’ya giderken siz rotanızı İstanbul’un kendisine yakın, kalabalıklarından uzak Tirilye’ye çevirin.

Günümüzdeki adı “Zeytinbağı” olan Tirilye eski bir Rum balıkçı kasabası. Rumlar çoktan Tirilye’den göç etmişler. Ancak izlerini hâlâ Tirilye sokaklarında görmek mümkün.

Tirilye’ye ulaşmak da oldukça kolay. Tek yapmanız gereken Yenikapı’dan Mudanya feribotuna binmek. Mudanya – Tirilye arası da yaklaşık 15 dakika sürüyor.

3 – 6 Haziran – Ramazan Bayramı – 9 Gün

2019 tatiller bakımından oldukça zengin bir yıl. Bu yıl Ramazan Bayramı’nda tam 9 günlük bir tatil bizi bekliyor. Bu uzun tatil, yeni bir ülke keşfetmek için iyi bir fırsat olabilir. Bu tatil için size tavsiyemiz vizesiz, hatta pasaportsuz gidebileceğiniz Ukrayna’nın başkenti Kiev.

Daha önce Ukrayna’ya gittiyseniz ve vizesiz gidilen ülkeler arasından bir diğerini keşfetmek istiyorsanız işte vizesiz tatil için en iyi 10 ülke!

Kiev

Ukrayna’ya gitmek için pasaporta ihtiyacınız yok. Sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızı yanınıza almanız yeterli. Ancak eski nüfus cüzdanlarının kabul edilmeyebileceğini, kimliğinizin yeni kart tipi kimliklerden olması gerektiğini hatırlatalım.

Kiev’e Ankara ve İstanbul’dan hava yoluyla direkt olarak ulaşmanız mümkün. Her iki şehirle Kiev arasındaki yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor.

Kiev, zengin tarihi mirası ve hareketli gece yaşantısıyla ilgi çekici bir kent. Kiev’de sıkılmadan rahatlıkla 3-4 gün geçirebilir, artan zamanınızda da Kiev’e yakın olan Lviv ve Odessa gibi şehirleri de görebilirsiniz. Ukrayna’daki fiyatların oldukça uygun olması sayesinde de uzun sayılabilecek böyle bir tatili küçük bir servet harcamadan yapabilirsiniz.

Ucuz Kiev Uçak Bileti
Harita

15 Temmuz – Demokrasi Bayramı – 3 Gün

Bu yıl 15 Temmuz Demokrasi Bayramı pazartesi gününe denk geliyor. Yani izin almaya gerek kalmadan 3 günlük bir tatilimiz olacak. 3 günlük bir tatil için uzaklara gitmeyi istemiyorsanız, size İstanbul’un yakınında ama İstanbulluların pek bilmediği Edirne’yi keşfetmenizi önereceğiz.

Edirne

Edirne’ye kendi aracınızla yaklaşık 3,5 saat içinde ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan çıktıktan sonra tamamı otoban olan yolla Edirne’ye ulaşmak oldukça kolay. Eğer kendi aracınız yoksa aracınızı ekonomik fiyatlarla Skyscanner üzerinden kiralayabilirsiniz.

Araba Kiralama

11 – 14 Ağustos – Kurban Bayramı – 9 Gün

Bu yıl Kurban Bayramı’nda tam 9 günlük bir tatil bizi bekliyor. Bu uzun tatilde ekonomik bir şekilde farklı bir kültürü gözlemleyebileceğiniz Gürcistan’ın başkenti Tiflis’i ziyaret edebilirsiniz.

Tiflis

Tiflis’e hava yoluyla İstanbul’dan direkt olarak 2 saat 15 dakikalık bir yolculukla ulaşmanız mümkün. Gürcistan’ın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize ya da pasaport talep etmediğini de belirtelim. Tek yapmanız gereken Tiflis uçak bileti ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızı yanınıza alıp yola çıkmak.

Gürcistan uzun süre Sovyetler yönetimi altında kalmış; bu yüzden de sosyalist kültürün izlerini taşıyan bir ülke. Ancak Gürcistan Sovyet yönetimi altındayken bile milli ve dini değerlerini yaşatmayı başarmış. Ülkenin son yıllarda hızlı bir şekilde serbest piyasa ekonomisine geçiş yapmış olması da ülkeye farklı bir renk katmış. Bu kültürel karışım en çok ülkenin başkenti Tiflis’te hissediliyor. Tiflis ziyaretçilerine farklı bir deneyim sunuyor. 2019 tatil günleri listesindeki en uzun tatiller arasında olan Kurban Bayramı’nı Tiflis’te geçirebilirsiniz.

Ucuz Tiflis Uçak Bileti

30 Ağustos – Zafer Bayramı – 3 Gün

30 Ağustos Zafer Bayramı bu yıl cuma gününe denk geliyor. Dolayısıyla 3 günlük bir tatil için izin almanıza gerek kalmayacak.

Kemer

Yazın sonuna denk gelen bu 3 gün için size önerimiz Antalya’nın Kemer ilçesi. Kemer’e ulaşım için Antalya havaalanını tercih edebilirsiniz. Bunun için en uygun Antalya uçak bileti seçeneklerini Skyscanner aracılığıyla değerlendirin!

Doğal ve tarihi zenginlikleriyle her yıl milyonlarca turisti kendisine çeken Kemer tatilde denize girmek, kafa dinlemek ve tarihi mekanları ziyaret etmek isteyenler için ideal bir yer. 

Kemer’de Phaselis Antik Kenti’ni ve Olimpos Milli Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Ucuz Antalya Uçak Bileti

29 Ekim – Cumhuriyet Bayramı – 4 Gün

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bu yıl salı gününe denk geliyor. 28 Ekim Pazartesi günü için izin alabilirseniz 4 günlük bir tatil sizi bekliyor olacak. Bu 4 günlük tatil için size önerimiz Türkiye’nin kültürel bakımdan en renkli şehirlerinden biri olan Hatay’ı ziyaret etmeniz.

Hatay sonbaharda gidilebilecek en iyi yerlerden bir tanesi.

Hatay

Hatay kendine özgü bir mimariye sahip olan evleri, camileri ve kiliseleriyle ziyaretçilerini başka bir zamana götürüyor. Hatay tarih boyunca farklı kültürlerin buluştuğu bir şehir olmuş. Bu kültürel çeşitlilik kentin mutfağını da zenginleştirmiş. Midesine düşkün olanlar için Hatay gezisi gastronomik bir bayrama dönüşebilir.

Ucuz Hatay Uçak Bileti