Uçuş ara

Dönüş seçeneği
akdamar kilisesi

Van Uçak Bileti

Yapılan Arkeolojik araştırmalara göre Van’ın tarihi M.Ö. 5000 - 3000 yıllarına Kalkolitik dönem başlarına kadar uzanmaktadır. Kente  adını veren Van Gölü Türkiye’nin ve dünyanın en büyük soda gölüdür. Gölün dört tarafı yüksek dağlarla çevrilidir ve içinde Akdamar, Adır, Çarpanak, ve Kuş adaları olmak üzere 4 ada bulunmaktadır. Mevsimine göre farklı renkler alan göl suları , gündoğumu ve günbatımın  ayrı ayrı renklerle seyredebileceğiniz doğası, bölge turizmine önemli bir katkı sağlamaktadır. Göl etrafında bozulmamış koylar, yemyeşil bitki örtüsüyle çevrelenmiş kıyılar görülmeye değer. Erzurum görmek isteyeceğiniz yerler arasında. Skyscanner’dan sahip olacağınız uygun fiyatlı uçuşlarla Van size çok uzak değil.

Van Gölündeki adalardan en büyüğü olan Ahtamar Adası, üzerindeki kilisesi ile ünlüdür. 900′lü yılların başında yaptırılmış olan kilise taş işçiliğinin en seçkin örneklerinden biridir. Akdamar adasına Gevaş iskelesinden ulaşabilirsiniz.
Van’a  “Kaleler Kenti”  denilebilir.  Bu tarihi kalelerden bir kısmı Urartu döneminden, diğerleri Ortaçağ ve sonrasından kalmadır. Van Kalesi, il merkezi sınırları içerisinde olup, şehir merkezine 5 km. mesafede bulunmaktadır. Kalenin güneyinde ise eski şehrin kalıntıları bulunur. Eski şehir , çarşıları, sokakları, mahalleleri, han, hamam, taş döşeli caddeleri yanında Van Evleri ile Osmanlı kentlerinin tipik özelliklerini taşımaktadır.

Seyahat etmenin en çekici yanlarından olan  yöresel mutfak konusunda Van özel bir seçenek. Kahvaltısıyla ünlü şehrimizin belli başlı örneklerine gelin bir bakalım; Murtuğa (kahvaltılık), cacık (kahvaltılık), ilitme, ekşili, senseger gibi yemek türleri ile ünlü Van otlu peyniri yöreye özgü yemeklerdendir. Van otlu peyniri içerisine mahalli otlar katılarak yapılan güzel kokulu ve son derece lezzetli bir peynirdir. Van gölünün sodalı suyunda yetişen “inci kefali” diye adlandırılan, Van balığı, bol havyarlı bir balık türüdür. Az kılçıklı olan bu balık oldukça lezzetlidir. Skyscanner ucuz ve güvenli uçuşun adresi.

Van’ da alışveriş yapmak isterseniz, özellikle dünyaca ünlü olan Van ve çevresinde dokunan kilimleri mutlaka  görmelisiniz.  Doğu’nun bu kadim şehrine geldiğinizde, dünyaca ünlü bir gözü mavi diğer gözü kehribar rengi olan Van kedisini görmeden,  Van Kilimleri ve Savat (gümüş) İşlemeli el sanatları ürünlerinden almadan, zengin bir mutfağa sahip olan Van yemeklerinden yemeden, Dönmeyin. 

Tüm bunları yapmak için; tek yapmanız gereken dilediğiniz zaman aralığı için Skyscanner’dan bir bilet seçmek. Seyahat etmenin en kolay ve uygun yolu Skyscanner’la Van size çok yakın.

daha fazla

Van'a şehrine şu şehirlerden ucuz uçuşlar...

106 TL’dan başlayan gidiş-dönüş fiyatlarla

 Van Fırsatları

Van Otelleri

Car hire in Van

Görüntüleri sağlayan flickr/Adam Jones, Ph.D.