Uçuş ara

Dönüş seçeneği
Sümela Manastırı

Trabzon Uçak Bileti

Trabzon, Doğu Karadeniz bölgesinde,  zorlu coğrafik yapısına rağmen, antik çağlardan günümüze değin  yerleşim ve kentleşmenin hiç kesilmediği bir liman şehridir. Adının eski Grek dilinde trapez/ yamuk anlamına gelen “Trapezos”  kelimesinden geldiği görüşü ağırlıktadır. Zira kent kuzeyinde Karadeniz,  güneyinde ise Boztepe arasında düzgün olmayan teraslar üzerine kurulmuştur. Yerleşime çok uygun olmayan dar ve  engebeli toprak yapısı, hiç eksilmeyen yağışlı havası bu liman şehri insanlarına doğayla mücadele konusunda  üstün bir yetenek vermiştir. Parlak fikirli, neşeli, esprili, hayattan keyif almaya yönelimli bölge insanı tüm sıcaklığı ile sizleri misafir etmeye hazır.

Bir şehrin folklorik yapısı, oyunları, türküleri bölge insanının karakteristiği üzerine en iyi fikri verir derler. Doğayla verilen güçlü yaşam mücadelesi bölge insanının oyun ve türkülerine acı ve hüzünlü melodiler yerine, yüksek enerjiyle oynanması gereken horon adıyla anılan bir oyun bırakmıştır. Horonla atılan türküler de yine son derece neşeli, aşk ve hatta erotizm doludur. Bu Anadolu insanında çok da görülmeyen, Karadeniz insanına özgü bir tarzdır.

Gezilecek, görülecek yerler arasında ilk akla gelenler, Trabzon kalesi, Sümela Manastırı, Ayasofya müzesi, Kaymaklı ve Kızlar Manastırı, Uzun Göl, Çalköy Mağarası ve birbirinden güzel, zümrüt renkli yaylaları olabilir. Trabzon’da günlük gezi düzenleyen tur şirketleri yardımıyla şehri tanımak ve görülecek yerleri keşfetmek çok kolay. Trabzon hava alanı, kente komşu olan Rize, Artvin, Hopa şehirlerine yakınlığı ve kolay ulaşım olanaklarıyla, Doğu Karadeniz gezileriniz için merkezi bir konumdadır. Dünyanın birçok yerinden gezginlerin ilgi alanı olan Fırtına ve Çat vadisi mevsime göre yeşilin, kızılın, sarının, morun her tonunu zengin çiçek ve bitki çeşitliliğiyle, mükemmel doğa görüntüleri eşliğinde hafızalarınıza kazıyacak. Bölge el değmemiş bakir yaylaları, sisi, pusu, yağmuru, hırçın akan dereleriyle çok sevilen film manzaralarını aratmayacak güzellikte. Fotoğraf makinanız bu seyahatiniz için unutmamanız gereken en önemli eşyanız.

Şehrin ekonomik yapısı büyük ölçüde tarıma (fındık ve çay) , Karadeniz Teknik Üniversite’sine ve hizmet sektörüne dayanmaktadır. Kent coğrafi özellikleri nedeniyle ağır sanayi tarzı, üretim tesisleri kurulmasına uygun değildir. Hizmet sektörü şehrin sahip olduğu doğal, tarihsel ve kültürel kaynaklar nedeniyle gelişmiştir.  Karalahana, mısır ve hamsi Trabzon mutfağının baş elemanları arasındadır. Mısır unundan yapılan Kuymak, Karalahana sarması, Hamsili ekmek, Hamsili Pilav, Kaygana tatmanız gereken çeşitler arasında. Trabzon’a veya komşu şehirlerine yapacağınız ziyaretten kemençe, tulum dinlemeden, horon tepmeden dönmeyin. Şehrin ruhunu içinizde hissedeceksiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, dilediğiniz zaman aralığı için Skyscanner’ den bir bilet seçmek. Seyahatin en kolay ve uygun yolu Skyscanner’la Trabzon size çok yakın.

daha fazla

Trabzon'a şehrine şu şehirlerden ucuz uçuşlar...

99 TL’dan başlayan gidiş-dönüş fiyatlarla

 Trabzon Fırsatları

Trabzon Otelleri

Car hire in Trabzon

Görüntüleri sağlayan Flickr/Ran Yaniv Hartstein