Uçuş ara

Dönüş seçeneği

Tiflis Uçak Bileti

Tiflis, Gürcistan’ın başkentidir. Kura Irmağı’nın iki yakasına kurulmuş bu güzel şehir, tarihi İpek Yolu üzerinde olması nedeniyle, tarihin her döneminde önemli bir yerleşim bölgesi olmuştur. Kent ticari açıdan taşıdığı önemden kaynaklı olarak, tarihsel açıdan da her zaman stratejik bir rol oynamıştır.

Komşu ülke Gürcistan, 90 güne kadar yapılacak ziyaretler için, Türkiye’ye vize uygulamamaktadır. Üstelik bu ziyaretiniz sırasında pasaporta bile ihtiyaç duymadan kimliğinizle seyahat edebilirsiniz. Gürcistan’ın genel iklim yapısına nazaran daha ılıman bir iklime sahip olan Tiflis, yılın her mevsiminde ziyaret edebileceğiniz şehirlerden biridir. Lari, ülkenin para birimidir. Ancak Amerikan Doları hemen her yerde kullanabileceğiniz, günlük yaşamda da geçerli ikinci para birimidir. Thy, Pegasus ve Georgian Airways, Tiflis’e Türkiye’den yolcu taşıyan havayolu şirketleridir. Tiflis Uluslararası Havalimanı, kent merkezinden 17 km uzaklıktadır. Havalimanından, kent merkezine toplu taşıma araçları ve taksiler aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Benzinin oldukça ucuz olduğu ülkede, taksi rahatlıkla kullanabileceğiniz bir ulaşım aracıdır.

Tiflis çok rahatlıkla yürüyerek dolaşabileceğiniz bir kent. Görülmesi gereken yerlere yürüyerek ulaşabilir ve bu güzel kentin dokusunu çok daha yakından hissedebilirsiniz. Sovyet döneminden kalan yapılar ve yine aynı döneme ait hayat tarzı, kentin arka sokaklarında sıkça gözlemleyeceğiniz bir özellik. Tiflis bir yandan eski görünümünü korurken, diğer yandan yapılan yatırımlarla modern bir kent olma yolunda hızla ilerlemektedir. Avrupa Birliği’nin kentin yeni yüzünü oluşturmak üzere yaptığı ciddi yatırımların etkisi hemen her yerde hissedilmektedir.Ülkenin yakın bir zamanda AB üyesi ülkelerden biri olacağını da hatırlatmak isteriz. Kentin önemli cazibe merkezlerine birlikte göz atalım.

Antik dönemden itibaren Gürcistan’da yapılmış olan sanat eserlerinin sergilendiği Tiflis Sh. Amiranashvili Sanat Müzesi, ortaçağ döneminde üretilen parçalar başta olmak üzere, mücevher meraklıları için, Tiflis Janashia Müzesi, arkeoloji meraklıları için, Tiflis Etnografya Müzesi, müze meraklısı gezginler için mutlaka uğranması gerekli mekanlardandır.

Fotoğraf tutkunu gezginlerin ilk uğrak yeri, Metehki Kilisesi veya Narikala Kilisesi olmalıdır Teleferik ile zevkli bir yolculukla ulaşabileceğiniz kiliselerin avlusundan tüm Tiflis manzarasını rahatlıkla fotoğraflamak mümkündür. Bu iki kiliseye yakın bir noktada bulunan Sameba Katedrali, kocaman altın kubbesi ile hemen dikkatinizi çekecektir.

Botanik Bahçesi ise yarı tropik iklime sahip şehirde, doğa aşıkları için gezilebilecek ilginç noktalardan biri olarak karşınıza çıkacaktır. Şehri iki bölen Kura nehri ve nehir üzerinde bulunan üç köprü gece ışıklandırmaları ile muazzam bir seyir imkanı sağlar. Bu köprülerden mutlaka yaya geçin ve nehrin oluşturduğu kent ve doğa manzaralarının mutlaka keyfini çıkarın. Barış Köprüsü olarak adlandırılan köprünün çevresinde, sağlı sollu açılan kafe ve restoranlarda dinlenip, meşhur Gürcü şarabından mutlaka tadın. Biraz dinlendikten sonra Tiflis sokaklarında dolaşma zamanınız gelmiş demektir.

Öncelikle eski Tiflis denilen bölgede ki ara sokaklara ve Hürriyet Anıtına yapacağınız bir yürüyüş, size kentin geçmişe dönük yapısıyla ilgili bilgi verecektir. Rustavelli Meydanı ve tiyatro binası görmeniz gereken yerler arasındadır.

 

Tiflis, dünyada ki diğer örneklerinde de olduğu gibi, kozmopolit bir kent olmanın zengin çeşitliliğini mutfağında da yansıtıyor. Et ve hamur işi ürünlerin ağırlıklı olduğu Gürcü mutfağında öne çıkan yemeklerden, Hinkali, Haçapuri ve et yemeklerini denemenizi öneririz. Tiflis’ten dönerken Gürcü şaraplarından almayı ihmal etmeyin. Şaraplarıyla gurur duyan Gürcüler, bu konuda son derece haklılar. Tüm bunların yanı sıra Tiflis sabahlara kadar süren gece hayatıyla gece kuşları için de birçok alternatif eğlence imkanı sunmaktadır. 

daha fazla

Tiflis şehrine şu şehirlerden ucuz uçuşlar...

 Tasarruf edin! Nereye uçtuğunuz konusunda esnek misiniz?

220 TL’dan başlayan gidiş-dönüş fiyatlarla

 Tiflis Fırsatları

Tiflis Otelleri

Car hire in Tiflis