Uçuş ara

Dönüş seçeneği

Üsküp Uçak Bileti

Makedonya’nın başkenti olan Üsküp Vardar nehrinin iki yakasında kurulmuştır. Üsküp Makedon, Arnavut ve Türk kültürünü bünyesinde barındıran bir kent. Hıristiyan kesimin yaşadığı bölge modern ve gelişmiş bir Avrupa kenti havasında. Müslüman ve Arnavutların yaşadığı alan daha geleneksel bir yapıda. Vardar nehrinin bir yakasında Arnavut ve Müslümanlar diğer yakasında ise Hırsitiyanlar yüz yıllardır uyum içerisinde yaşamaktadır.

Üsküp tarihi bir kent olmasının yanı sıra Makedonya’nın baş kenti olması sebebiyle şehir mimarisinde geleneksel ve modern yapıları bir arada görmek mümkün.

Üsküp Old Bazaar’a Türk çarşısı da deniyor, esnafın çoğu Türk ve Türkçe günlük yaşamda kullanılan bir dil. Çarşı içinde görülecek tarihi yapılar arasında Osmanlı mimari geleneğine örnek gösterilecek yapıları görmek mümkün. Mustafa Paşa Camii, Kurşunlu Han, Sulu Han ve Davutpaşa hamamı bunlar arasında. Kentin en önemli simgesi Taş Köprü 15. Yüzyılda II.Mehmet döneminde yapılmış. Taş Köprü’yü geçip Makedonya meydanında kafelerden birine oturun ve bu güzel, küçük ve huzurlu kentte ülkenin en ünlü birası olan Skopsko birasını için. Meydanda düzenlenen şarap festivali kentin önemli etkinliklerinden biri. Üsküp’lüler sokakta yaşamasını seven cana yakın insanlar. Bu küçük kentin oldukça hareketli bir gece hayatı var. Mekanların hınca hınç dolu olması sizi hiç şaşırtmasın. Hayattan zevk almasını bilen Makedon’lar hayatın sokaklarda başladığını, hayatın sokaklarda güzel olduğunu gayet iyi biliyorlar.

Balkan’ların merkezi sayılabilecek bir noktaya kurulu bu şirin ve tarih kokan kente gitmek için Skyscanner’ın ödüllü bilet arama portalını kullanın. İstediğiniz zaman dilimini belirleyin, zamanınız esnekse daha da uygun fiyatlarla ulaşabileceğiniz Üsküp 1,5 saatlik bir uçuş süresinden sonra sizi bekliyor.

Üsküp çevresindeki diğer yerleşim alanlarıyla da görülmeye değer bir yer. Birkaç saatlik yolculuktan sonra ulaşacağınız Ohrid kenti ve gölü Avrupa’nın en derin gölü. Ohri gölü adeta bir deniz görüntüsünde, çevresinde 365 adet kilise bulunan bölge Makedonların oldukça övündükleri bir bölge. Gelmişken mutlaka görün.

Makedonya hükümeti Üsküp 2014 projesi kapsamında şehrin görüntüsünü tarihi değerlere sadık kalınarak yeniden şekillendirmek için çalışıyor.  Ülkenin gelmiş geçmiş en büyük siyasal ve tarihi simgelerinden olan Büyük İskender heykeli yapılan eserler arasında ilk sırada anılıyor.

Üsküp Balkan’ların tam merkezinde  olması sebebiyle komşu ülkelerine yapacağınız seyahatler için de merkezi bir özelliğe sahip. Üsküp otoyol hattı ile Yunanistan, Kosova ve Sırbistan’a için de bir bağlantı noktası.

Zengin etnik yapısı nedeniyle mutfağı gayet zengin olan Üsküp özellikle et yemeklerine düşkün olanlarınızı hiç hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Meşhur köftelerini ve Makedon yahnisini denemeden dönmeyin. Geçmiş ve günümüze dair size Üsküp’ü hatırlatacak hediyelik eşyaları Türk pazarından edinmeyi unutmayın.

daha fazla

Üsküp'e şehrine şu şehirlerden ucuz uçuşlar...

 Tasarruf edin! Nereye uçtuğunuz konusunda esnek misiniz?

227 TL’dan başlayan gidiş-dönüş fiyatlarla

 Üsküp Fırsatları

Üsküp Otelleri

Car hire in Üsküp