Uçuş ara

Dönüş seçeneği
Polonya

Polonya Uçak Bileti

Polonya Cumhuriyeti bir Orta Avrupa ülkesidir. Başkenti Varşova olan ülke, Avrupa Birliği üyesidir. Polonya gezinizden önce, Schengen vizesi almanız gerekmektedir. THY ve LOT Havayollarının İstanbul’dan, başkent Varşova’ya direk uçuşları bulunmaktadır. 2,5 saat sürecek bir uçuştan sonra Varşova’da bulunan, Frederik Şopen Havalimanına ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine, otobüs veya metro ile ulaşmak mümkündür. Mayıs, Haziran ve Eylül ayları ülkeye yapacağınız seyahat için ideal zamanlardır. Krokow, Katovice ve Poznan ülkenin diğer önemli kentleri arasındadır.

Tarihi ve kültürel olarak başkent Varşova, Polonya’nın en önemli turizm merkezlerindendir. İkinci dünya savaşı sırasında büyük hasar gören kent, aslına sadık kalınarak yeniden inşa edilmiştir. Tipik bir orta çağ kenti görünümünde olan Varşova’da bulunan tarihi kule kentin simgesidir. Günümüzde Tarih Müzesi olarak kullanılmaktadır. Mutlaka görünüz. Varşova Kültür ve Bilim Sarayı, Eski Şehir kısmı, Eski Şehir Meydanı, Kraliyet Kalesi, Sakson Bahçeleri ve hemen yakınında bulunan Şopen Müzesi, başkentin tarihi ve kültürel değerlerinin başında gelmektedir. Gece hayatıyla da oldukça renkli olan kentte sabaha kadar eğlenmeniz mümkün. Gece hayatı kentin modern kesiminde yer almaktadır.

Krokow, ülkenin tarihi eserleri açısından oldukça zengin bir kentidir. Eski Kent ve Pazar Meydanı bölgesi UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Wawel Katedrali ve Wawel Kraliyet Kalesi görmeniz gereken önemli tarihi yapılardır. Bu güzel kentin sokaklarında dolaşırken kendiniz orta çağda hissedebilirsiniz.

Masuria, Polonya’nın gölleri ve ormanlarıyla ünlü bir bölgesidir. Su yolları ve kanallarla birbirine bağlanan göllerde bot gezintilerinin ve doğa yürüyüşlerinin tadına doyamayacaksınız. Polonya’nın güney kısmında bulunan Karpat Dağları, doğa gezileri ve dağ yürüyüşleri için bulunmaz parkurlarla doludur. Ülkenin kuzeyinde bulunan Baltık Denizi kıyıları ise deniz turizmini sevenler için birbirinden güzel seçenekler barındırmaktadır. Wollin Adası Ulusal Parkı, Baltık sahilinde bulunan Slowinski Ulusal Parkı, Bialowieze Ulusal Parkı ülkenin sahip olduğu doğa şaheserleri arasındadır. Çok iyi korunan bu doğal alanları mutlaka görünüz.

Polonya mutfağı lahana, patates, tavuk, ördek, dana ve domuz eti ağırlıklıdır. Oldukça lezzetli bir mutfak olan Polonya mutfağından sizler için seçtiğimiz yemekler; Ros Ol, Zurek, Barszcz (pancar çorbası) Flaki (işkembe çorbası). Ördek etinden yapılan yemekleri de mutlaka yemelisiniz. Zubrówka Polonya’nın milli içkisidir. Bir çeşit votka olan içki bizon otlarından yapılmaktadır. Polonya geçmişin izlerini, günümüzde huzurla izleyebileceğiniz, görmekten mutluluk duyacağınız,güvenli bir ülke. Skyscanner’la Polanya için ucuz bir uçak bileti arayın, Polanya gitmek şimdi size çok daha yakın. 

daha fazla

Görüntüleri sağlayan Flickr/PolandMFA