Uçuş ara

Dönüş seçeneği

Merzifon Uçak Bileti

Amasya ilinin bir ilçesi olan Merzifon, bereketli toprakları, tarım ve avcılığa uygun ovaları, Eski Tunç çağından kalma höyük ve yerleşim yerleriyle Karadeniz bölgesinde bulunan, tarihi ve kültürel bir öneme sahiptir. Merzifon iklimi her mevsim ziyareti mümkün kılar, ancak favori ziyaret ayları ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. 2008 yılından itibaren sivil havacılığa açılan, Amasya Merzifon Havaalanı, merkeze 5 km uzaklıkta bulunur. Yalnızca iç hatlarda hizmet vermektedir. Merzifon Havaalanına THY ve Pegasus Havayolları tarafından düzenli seferler yapılmaktadır.

Uzun ve köklü bir geçmişe sahip olan Merzifon, Anadolu’ya ve Karadeniz Bölgesine geçiş noktası olması sebebiyle, birçok eski medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ortaova Köyü, Onhoroz, Büyük-Küçük Küllük höyükleri ve Hayrettin Köyü höyükleri Kalkolitik ve Eski Tunç Çağı yerleşimleridir. Tarihte, Hitit başkenti Hattuşaş’a sınırı olması nedeniyle de önemli bir merkez olan Merzifon’dan iki adet doğal yol geçmektedir. Anadolu medeniyetlerine meraklı gezginlerin görmekten keyif alacakları Merzifon’da, Osmanlı döneminden kalma eserler oldukça dikkat çekicidir.

17. yüzyıl Osmanlı mimari özelliklerini taşıyan Paşa Hamamı, yapımındaki taş işçiliği ile dikkat çeken camii şadırvanının ahşap örtüsü, görmeniz gereken detaylardan biridir. İlçe merkezinde bulunan Taş Han da, 17. Yüzyıldan kalma bir diğer eserdir. 1680 yılında yaptırılan Abide Hatun Camii’nde ise ahşap üzerine kalem işi tekniğiyle bezeli uygulamaları mutlaka görünüz. Kentin diğer önemli eserlerinden biri de, Merzifon’un yetiştirdiği önemli devlet adamlarından, Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın adına 1666 yılında yapılmış olan camidir. Çelebi Mehmet Medresesi ve Saat Kulesi, şehrin görülmeye değer diğer önemli eserlerdir. Şehrin merkezinde bulunan çarşı ve çevresi, görülmeye değer irili ufaklı sokaklar ve sokaklara serpiştirilmiş eski dönem yapıları, yürüyerek rahatlıkla dolaşacağınız mesafededir. İlçe merkezi hayranlıkla izleyeceğiniz tarihi yapılarla doludur. 1886 yılında kurulan, Merzifon Amerikan Koleji, kurulduğu yıllarda Anadolu’da misyonerlik hizmetleri vermek için inşa edilmiştir. Mimari açıdan görmenizi tavsiye ederiz. Merzifon’dan yalnızca 45 km uzaklıkta bulunan Amasya, Kral Kaya Mezarları, Amasya Evleri, Gök Medrese Camii ve diğer kıymetli eserleriyle ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye edeceğimiz bir başka noktadır. Amasya ayrıca Anadolu kültürünün önemli efsanelerinden biri olan “Ferhat ve Şirin” sevdasının yaşandığı yer olarak, aşıklar için ilham vericidir.

Merzifon mutfağına ait olan lezzetlerden, Düğün Çorbası, Keşkek, Haşhaşlı Çörek, Bakla Dolması, Haluçka tatmanız gereken yöresel yemeklerden bazılarıdır. Paşa Camii çevresinde bulunan hediyelik eşya dükkanlarında bulunan pamuklu çarşaf ve havlulardan almadan sakın dönmeyin. 

daha fazla

Merzifon'a şehrine şu şehirlerden ucuz uçuşlar...

58 TL’dan başlayan gidiş-dönüş fiyatlarla

 Merzifon Fırsatları

Merzifon Otelleri

Car hire in Merzifon