Uçuş ara

Dönüş seçeneği

Mardin Uçak Bileti

Güneydoğu Anadolu’nun kültür ve tarihiyle oldukça verimli kaynaklarından biri olan  Mardin, zamanın durduğu yer olarak  rahatlıkla anılabilir. Bir toz bulutunu andıran renkleri, toprak tonlarının dinginliği ve sükûneti anılarınızda eşsiz bir yer bırakmaya aday. Bir şehri tanımanın en heyecanlı ve güzel yollarından biri sokaklarında kaybolmaktır. Labirent misali örülen sokaklar her kaybolduğunuzda sizi bambaşka bir güzellikle karşılamaya hazır. Mardin sokakları, meydanları, kiliseleri, camileri, kaleleri, çarşıları ve birbirinden eşsiz manzaralarıyla son derece estetik bir şehir. Şehrin gece ve gündüz ayrı mutluluk vaat eden manzaraları, sizi gece yarısının ortasında Mezopotamya aracılığıyla bir deniz kasabasında hissettirebilir. Ova geçmişten günümüze taşıdığı tüm değerleriyle belleğinize kazınacak. Mardin için adeta bir açık hava müzesi demek hiç de abartılı değil. Şehir içi ulaşım belediye otobüsleri ve minibüslerle sağlanıyor. Kentte görülecek yerler birbirine oldukça yakın ve yürüme mesafesinde, tarih, anılar ve geleneksel doku büyük bir oranda korunmuş. Özellikle Ulu Cami civarındaki çarşı zamana karşı direnen mekânlardan biri. Çarşıda her türlü esnaf ve zanaatkârı görebilmeniz mümkün. Mardin’in meşhur takısı Telkâri sevdiklerinize götürebileceğiniz en güzel hediye. Çok ince gümüş işçiliği olan telkâri takılar sabırlı ustaların elinde zarafetle işleniyor. Bakır ve ahşap işi el ürünleri de şehrin önemli kıymetlerinden.

Skyscanner’le gizemli Mardin şehrine uçabilmek için ucuz uçak bileti bulmak umduğunuzdan da daha kolay. Skyscanner kullanarak hem paradan, hem de zamandan tasarruf edin. Eğer uçuş tarihleriniz esnekse tüm ayı ya da yılı görüntüleyerek, Mardin’e en ucuz hangi tarihlerde uçabileceğinizi bulabilirsiniz.

Mardin Hristiyanlığın kuruluşu itibariyle bu dinin geliştiği, yerleştiği oldukça eski bir kent. Şehrin oldukça eski çağlarından beri yaşayan topluluklarından Süryaniler, birçoğu farklı nedenlerle değişik ülkelere göç etmiş olsalar bile hala Mardin’in önemli kültürel öğelerinden biridir. Mardin’e gitmişken meşhur Süryani şarabını mutlaka denemelisiniz.

3000 yıllık geçmişe sahip olan kentin kozmopolit yapısı mutfağına oldukça olumlu yönde yansımış. Mardin’in tarihi ipek yolu üzerinde olması nedeniyle, yemeklerde kullanılan malzemelerde de büyük bir renklilik mevcut. Yemeklerde sıklıkla kullanılan et ve kurutulmuş sebzeler dışında bulgur ve şehriye gibi malzemeler de kullanılıyor. Mardin’e has yemekler arasında bir çeşit kapalı pide olan sembusek, Süryaniler tarafından paskalyada yapılan çörek Kiliçe, et ve sebzeyle yapılan kıbbe mabrume ve ekşi erik ve etle yapılan Alluciye yer alıyor. Bölgede ayrıca içli köfte, mumbar dolması, kaburga dolması, patlıcan dolması, şehriyeli bulgur pilavı gibi yemekler de tadılmalı.

Mardin’e uçak bileti bulmak için Skyscanner’da 1000 üzerinde havayolunun sunduğu fiyatları kıyaslayın. Hem paradan, hem de zamandan tasarruf edin. Skyscanner’in kullanımı basit, hızlı ve ücretsizdir.

daha fazla

Mardin'e şehrine şu şehirlerden ucuz uçuşlar...

100 TL’dan başlayan gidiş-dönüş fiyatlarla

 Mardin Fırsatları

Mardin Otelleri

Car hire in Mardin