ara

kalkış

yolcular

Kabin Sınıfı

  • Fiyat kontrolü (yeni pencereler)
Fas

Fas Uçak Bileti

Afrika kıtasında bulunan Fas Krallığı’nın uzun kıyıları, Atlantik Okyanusu’ndan başlayarak, Cebeli Tarık Boğazından geçer ve Akdeniz’de sonlanır. Başkent’i Rabat ve diğer önemli şehirleri, Kazablanka ve Marakeş’tir. Ülkenin para birimi Fas Dirhem’idir. THY, Kazablanka’ya direk seferler yapmaktadır. Fas, Türklere vize uygulamamaktadır. Ülkenin farklı bölgelerinde, farklı iklim özellikleri hâkimdir. Akdeniz kıyılarında görülen Akdeniz iklim özellikleri, dağlık kesimlere doğru karasal iklim özellikleri göstermeye başlar. Sonbahar ülkeyi ziyaret etmeniz için ideal mevsimdir, İlkbahar aylarında kum fırtınaları sıkça görülmektedir.

Afrika ve İslam kültürünün iç içe geçmiş olduğu ülkelerden biri olan Fas, değişik rotalara yelken açmak isteyen gezginler için ideal bir ülkedir. Marakeş’in kızıla çalan evleri, bu büyülü kenti sembolik özelliklerden biridir. Kentte görülecek yerlerin başında gelen yer şüphesiz, 67 metrelik görkemli minaresiyle Kutubiye Cami’sidir. Jama El Fnaa Meydanı, eski şehirde, surların içinde, özgün yapısıyla kentin ruhunu en iyi hissedebileceğiniz alandır. Dans eden bir kobra, omzunuza atlamak isteyen bir şempanze, yerel kıyafetleriyle dansçılar, bu çok hareketli meydanın doğal görüntülerinden bazılarıdır. Manera Bahçeleri, Palmiye Koruluğu kızıl kentin görmeniz gereken diğer güzellikleri arasındadır. Kentin renkli ve eğlenceli aktivitelerinden biri olan alış veriş için kurulan pazarların en büyüğü Marakeş’te bulunmaktadır. Satıcılarla yapacağınız pazarlık bu etkinliğin en eğlenceli kısımlarından biri, sakın atlamayın.

Kazablanka, Fas’ın en büyük şehri ve yalnızca ülkenin değil, bölgenin de ticaret merkezidir. Kazablanka, ülkenin modern yüzünü temsil etmektedir. Eski Pazar ve Quartier Habous denilen yeni çarşı otantik ama son derece de hareketli olan bu kentin havasını yakalamanız için iki önemli adrestir. Şehrin sembolü haline gelen İkinci Hasan Camii görkemli minaresi ile sizi mutlaka kendisine çekecektir. La Corniche sahil şeridinin en hareketli bölgesidir. Plajlar, kafeler ve barlarla dolu sahil kesiminde eğlence durmaksızın devam eder. Romantik gezginler için güneşi burada batırmak ayrı bir güzellikte, sakın kaçırmayın. Kazablanka’da bulunan restoranlar Fas mutfağının lezzetleriyle tanışmak için en uygun adres. Erikli, bademli kuzu etli tajin, sebzeli kuskus ve Fas’a özgü lezzetlerle renklenen, deniz ürünlerini mutlaka deneyin.

Başkent Rabat, Kazablanka’dan sonra ülkenin en kalabalık ikinci şehridir. Turistik açıdan önemli bir kent olan Rabat’a eğer yolunuz Mayıs ayında düşecekse, katılmanız gereken en önemli etkinlik Mawazine Müzik Festivalidir. Arap, Afrika ve uluslararası müzik gruplarının birbiriyle yarıştığı etkinlikte birçok dünya starını dinlemek mümkün. Kasbah bölgesi deniz manzaralı kafe restoranlarıyla sizleri beklemekte. Hasan Kulesi, yer altı mezarlıkları, arkeoloji müzesi ise kentin önemli turistik değerleri arasındadır.

Fas büyülü atmosferiyle ve insanlarının renkli yaşam tarzıyla sizleri etkisi altına alacak bir ülke, Fas’ı keşfetmek için geç kalmayın. Hemen Skyscanner’dan, Fas için ucuz bir uçak bileti ayırtın. Skyscanner’ı kullanmak kolay, güvenilir ve üstelik ücretsiz. 

daha fazla

Görüntüleri sağlayan Flickr/dewet