ara

kalkış

yolcular

Kabin Sınıfı

  • Fiyat kontrolü (yeni pencereler)

Lübnan Uçak Bileti

Beyaz Dağların Ülkesi

Zengin tarihi ve kültürü ile savaşın getirdiği kara bulutlardan kurtulup, yeniden güneşli günlere dönme çabasındaki bir ülke bu kez destinasyonumuz. Ortadoğu’nun turizm merkezi durumundayken savaş nedeniyle ağır darbe alan ve yaralarını sarmaya çalışan Lübnan,.

Lübnan uçak bileti sorgularken planınız deniz-kum-güneş mi bilemiyoruz ama, eşsiz bir tarih ve kültür seyahati bekliyor sizi.

Oldukça eski bir tarihe sahip olan Lübnan’ın kuruluşu Fenikelilere dayanmakta. Asurlular, Babilliler, Persler, Makedonyalılar ve Romalılar’ı ağırlayan Lübnan, Hazret-i Ömer zamanında,İslam orduları tarafından fethedilmiş. 400 yıl Osmanlı idaresi altında kalan Lübnan, Birinci Dünya Savaşı sonunda Fransız egemenliği idaresi altına girmiş ve 1941 yılında bağımsız bir devlet statüsü kazanmıştır.

Adını “Beyaz Karlar” anlamına gelen Lübnan Dağlarından alan ülke, Kıyı bölgeleri, Bekaa Vadisi, Lübnan Dağları, Anti Lübnan Dağları olarak dört bölgedeye ayrılmakta ve tıpkı diğer Ortadoğu ülkeleri gibi petrol açısından oldukça zengin olan Lübnan’da resmi dil Arapça olmakla birlikte Fransızca ve İngilizce de konuşulmaktadır.

Lübnan’da eski göçler sebebiyle, tüm Batı Asya ülkelerinden etnik gruplar birarada bulunmakta, nüfusunun yarısından fazlasını müslümanlar geriye kalan nüfusu ise Hıristiyan Araplar, Melehitler, Ermeniler, Gregoryanlar ve Suriye Ortodoksları ve Dürziler oluşturmaktadır.

Ülkenin başkenti Beyrut defalarca yıkılıp yeniden ayağa kalkmış, konumu gereği oldukça önemli bir bölge. Savaş öncesi Ortadoğu’nun Paris’i olarak bilinen Beyrut, merkezi ve çevresi görülmesi gereken bir çok mekan ve eser barındırmakta. Müslüman ve Hıristiyan nüfusun yaşadığı iki bölgeye ayrılan Beyrut’ta Müslüman nüfusun yaşadığı Hamra ve Zeytuni semtleri kentin en güzel bölgelerinden. Özellikle son derece modern bir atmosfere sahip Raouch semti kafeleri,restorantları ve ülkede oldukça yaygın olan nargileleriyle ünlü. Sahilde gün batımını izlemek, günün tüm yorgunluğunu unutturan bir terapi görevi görmekte. Hıristiyan nüfusun yaşadığı Kaslik ve Junye’de oldukça modern bir kesimi şehrin. Plajları,eğlence mekanları, lüks mağazaları, kafeleri ile herhangi bir Avrupa şehrinden farksız.

Beyrut yakınlarında bulunan Junıe-Harissa,yaz aylarında ülkenin zengin kesiminin zaman geçirdiği, lüks mağazalarından alışveriş yaptıkları bölge. Ayrıca bölgede bir de su sporları merkezi mevcut. Bölgede bulunan Harissa Tepesi’ne teleferikle çıkıp, muhteşem şehir manzarasını izlemek ayrı birkeyif. Aynı bölgede bulunan Mamelteın, Beyrut gece hayatına imza atan bar ve kulüpleri bünyesinde bulunduran, revüleriyle ünlü semt. Beyrut’ta şehiriçi ulaşım belediye otöbüsleri ve dolmuşlarla sağlanmakta, taksiler ise özellikle turistler için oldukça pahalı.

Trablus ülkenin ikinci büyük kenti ve taşıdığı 3500 yıllık tarihinin izleriyle mutlaka görülmesi gereken bölgelerden. Özellikle sabunları ile ünlü ve ülkenin alışveriş merkezi Trablus.

Lübnan’dan sözederken İncil’e ismini verdiği söylenen Biblos’dan sözetmemek olmaz. Biblos birçok uygarlığa kucak açmış, dünyanın en eski yerleşim alanlarından biri.Tarihi İ.Ö. 4 bin yıllarına kadar uzanmakta. Ülkenin güneyinde bulunan Sur şehri ise, Büyük İskender döneminden kalan değerli yapı ve eserleri ile Unesco'nun korunması gereken tarihi eserler listesinde yer almaktadır. Fakra’da Roma dönemine ait antik kalıntılar, tapınak ve anıt mezarlar, Faraya’da ki el yapımı köprü, Sayda Antik Kenti, Beıteddıne’deki saray görülmeye değer.Kış sporları için oldukça uygun olan dağları ve kayak merkezleriyle kış ayları için de oldukça cazip bir destinasyon Lübnan.

Tarihi, kültürü, Doğu ile Batı’nın eşsiz sentezinin en güzel örnekleri ile cazip bir destinasyon olan Lübnan’a seyahat için karar vermeniz yeterli. Vize prosedürü ile uğraşmaya gerek kalmadan sadece, bir Lübnan uçak bileti alarak, İstanbul’dan direkt uçmanız mümkün. 

daha fazla