Uçuş ara

Dönüş seçeneği
Antakya Church

Antakya (Hatay) Uçak Bileti

Bir şehrin hikayesi

Elinizde Antakya uçak bileti ile havaalanındasınız ancak şehre dair fazla bilginiz yok.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki; seyahatiniz ister iş ister gezi amaçlı olsun bu seyahati unutamayacaksınız!

Tarihi M.Ö. 300 lü yıllara dayanan ve geçmişte Roma imparatorluğunun en büyük şehirlerinden biri olan Antakya, birçok doğal afet yaşamış,birçok savaşta yara almış, bir çok uygarlığa kucak açmış, yakılıp yıkılmış ancak hep ayakta kalmayı başarmış,birçok kültürü bir arada barındırmış, dünyanın en eski yerleşim alanlarından biri durumunda.

Geçmişte olduğu gibi bu günde birçok farklı din ve kültürü kucaklayıp, savaşlarla kirletilen bir dünyada huzur ve barış örneği olan Antakya, Unesco tarafından Barış Kenti ilan edilmiştir.

Hatay ili sınırları içinde bulunan Antakya, Asi Nehri`nin kıyılarında, dağlarından yayılan kekik kokuları, portakal ve limon agaçları, üzüm asmaları,zeytinleri ile insanlarını besleyen bereketli toprakları ile eşine az rastlanır bir yerleşim alanı. Bölgedeki en güzel kıyılardan biri olan Samandağ Sahili hem denize girmek için hem de sörf meraklıları için oldukça cazip. Üçbin yıllık Musa Ağacı ise farklı bir yere sahip Antakya`da.

Her anlamda bircok zenginliğe sahip olan şehirde, 13 metre derinliğinde bir mağaradan oluşan ve ilk hiristiyanların toplantılarını yaptığı St. Pierre Kilisesi, mozaiklerinin büyüklüğü ve kalitesi bakımından dünyanın sayılı müzelerinden biri olan Mozaik Müzesi, oldukça ilginç bir hikayesi olan Habibi Neccar Camii, Aziz Simeon Manastırı, Roma dönemine ait bir mezarlık olan Beşikli Mağara, görülmesi gereken değerler arasında.

Oldukça verimli bir kültür gezisi yapabileceğiniz Antakya`da ilginç bir başka bölge ise Daphne veya günümüzde ki adıyla Harbiye Ovası. Roma İmparatoru Antonius ile Kleopatra`nın görkemli bir törenle evlendikleri yer olan ve mitolojik dönemlere ait aşk hikayeleriyle bilinen ovada tarihten günümüze kadar gelen mozaik ve sütundan oluşan kalıntıların yanısıra, adını Tanrı Apollo`nun aşkından kaçıp ağaca dönüşen Daphne`den alan defne ağaçları bulunmakta. Ova yüzyıllardır mesire yeri olarak kullanılmıştır. Apollon’un güzel Daphne için döktüğü gözyaşları olduğuna inanılan şelaleleri, küçük sevimli kır restorantları, hediyelik eşya satan küçük mağazaları, akşamları düzenlenen eğlenceleri ile bölge yoğun turist çekmektedir.

Tarihi ve doğası bir yana Antakya zengin mutfağı ile de oldukça ünlüdür. Yüzlerce çeşitten sözedebileceğimiz yöre mutfağı ile ilgili sayısız kitap basılmış ve sadece Antakya`da değil ülkenin her tarafında sadece Antakya yemekleri sunan restorantlar bulunmaktadır. Tepsi Kebabı, Arap aşı,Antakya simidi,çevirme yemeklerden bir kaç örnek. Tatlı olarak ise künefeyi denemeden Antakya`dan ayrılmayın.

Antakya, birçok zorlu sınavdan geçip, tarihten günümüze kadar birçok farklı din ve kültürü tüm dünyaya örnek olacak bir şekilde kucaklayarak, bir refah ve barış örneği ve aynı zamanda gizemli hikayeleri, tertemiz denizi, defne ağaçları,şelaleleri, cömert toprakları ve eşsiz lezzetleri ile eşine az rastlanır bir şehir.

Artık biliyorsunuz ki elinizdeki Antakya uçak bileti basit bir yolculuktan çok daha fazlasını vadediyor. 

daha fazla

Antakya şehrine şu şehirlerden ucuz uçuşlar...

97 TL’dan başlayan gidiş-dönüş fiyatlarla

 Antakya Fırsatları

Antakya Otelleri

Car hire in Antakya

Görüntüleri sağlayan flickr/sly06