Uçuş ara

Dönüş seçeneği
Gypsy Girl in Gaziantep Museum

Gaziantep Uçak Bileti

Bir şehri keşfetme arzusunun birçok sebebi olabilir. İlk akla gelen başlıklar, kültürel mirası, tarihi dokusu, doğal güzellikleri, mutfağı, eğlence hayatı olabilir. Gelin bu isteklerin birçoğunu Gaziantep’te keşfedin. Hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Şehrin isminin nereden geldiği konusunda ortak karar alınmış olmasa da konuyla ilgili varsayımlar size şehrin büyülü dokusuyla ilgili bilgi verebilir. Kimi “han toprağı” anlamında, kimileri “pınarı bol” anlamında, kimileri ise “parlayan şehir” anlamında isimlerle anmışlar bu kadim şehri. Kimler mi? Romalılar, Araplar, Hititliler. Sanırım şehrin tarihi ve kültürel dokusuyla ilgili ipuçları verebildim. Kimi kayıtlara göre 5600 yıllık yaşamışlığıyla Gaziantep bilinen birçok antik şehirden de eski bir şehir. Dünyanın her yanından, her yıl milyonlarca turist çeken Kudüs şehrinin yaşının 5000 olduğunu düşünürsek bu güzel şehrin size vadettiklerini tahmin edebilirsiniz. Binlerce yıllık tarihiyle bu şehir tüm hazinelerini paylaşmak için sizi bekliyor.

Tarihi ipek yolunun bu şehirden geçiyor olması, ilk uygarlıkların doğduğu Mezopotamya ve Akdeniz toprakları arasında bir köprü vazifesi görmesi, coğrafi açıdan bu şehri tarih öncesi çağlardan beri önemli kılmıştır. Antik dönemlerin yaşam tarzı ve dini inançları şehrin kültürüne benzersiz katkılarda bulunurken, üç tek tanrılı dinin doğduğu coğrafyaya yakınlığı Gaziantep’i bu dinlere mensup insanların da barış içinde yaşayabildikleri ortak bir yaşam alanı haline getirmiştir. Birçok kadim kültürün geçit noktası ve ortak yaşam alanı olan şehir,   el sanatları, çok çeşitli ve doyumsuz lezzetteki yemekleri, baklavası, Antep fıstığı ile uluslararası üne kavuşurken Zeugma antik kentinden çıkarılan mozaiklerle “mozaikler şehri” olarak da anılmaya başlanmıştır. M.Ö.300’de Büyük İskender tarafından kurulan Zeugma Antik Kenti, günümüze, herbirinin bir şaheser olduğu ifade edilen mozaikler, duvar resimleri, Mars Heykeli ve Kil Mühür Baskı Koleksiyonu ile ulaşmıştır. Tüm bu benzersiz kültür hazinelerini Eylül 2011 tarihinde açılan Dünya’nın en büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan Zeugma Mozaik Müzesinde ziyaret edebilirsiniz. Dünyaca meşhur “Çingene Kızı” mozaiği hüzünlü bakışlarıyla sizleri bekliyor.

Dar sokaklar, kesme taş duvarlar, kiremitli kırma çatılı evleriyle kentin doğal dokusu fotoğraf meraklıları için de heyecan verici, doğal bir stüdyo olma özelliği taşımakta.

Son derece planlı şehirleşen Gaziantep mükemmel hizmet anlayışına sahip otelleri ve güler yüzlü yaşayanlarıyla sizlere unutulmaz anılar katmak için bekliyor. Skyscanner ile en uygun uçak biletini bulup "ver elini Mezopotamya" demek kalıyor.

daha fazla

Gaziantep'e şehrine şu şehirlerden ucuz uçuşlar...

97 TL’dan başlayan gidiş-dönüş fiyatlarla

 Gaziantep Fırsatları

Gaziantep Otelleri

Car hire in Gaziantep

Görüntüleri sağlayan flickr/pilar_torres