Uçuş ara

Dönüş seçeneği

Kıbrıs Uçak Bileti

Akdeniz’in ortasında size bir Avrupa şehrinin kapılarını aralayan Kıbrıs, kendine özgü insanı, tarihi ve kültürü ile diğer tüm Akdeniz ülkelerinden farklı bir duruş sergiler; tatillerini kutsal sayan, değer veren, gezmek, eğlenmek, dinlenmek ve gerçek bir tatilin tadına varmak isteyenlerin buluşma noktası…

Cazibe merkezi Kıbrıs’a sadece deniz, kum, güneş ve casino için gelinmez, başlı başına bir yaşam tarzı bir duruştur ada. Uçaktan indiğiniz ilk anda şaşırtır sizi, gördüğünüz her şeye sinmiş olan İngiliz stilinin, adadaki hayatı her yönü ile etkilediğini fark edersiniz. Bir tatil planı içinde ne olması gerekiyorsa daha fazlasını sunar. Görenler bu hissi bilir; Kıbrıs’a ilk ve son gelişiniz olmaz ada sizi tekrar tekrar çağırır ondan ayrıldığınız anda özlemeye başlarsınız.

Farklı atmosferi ve ahengi ile Kıbrıs tarihi neolitik döneme kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip. Adanın ilk sakinlerinin Anadolu, Suriye veya Filistin’den göç ettikleri düşünülmekte. Asırlar boyunca neredeyse tüm medeniyetler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan ülke Mısır, Asur, Fenike, Pers, Roma, Bizans, Lüzinyan, Venedik ve Osmanlı’nın arkasında bıraktığı çok değerli kültür miraslarına sahip.

Trafiğin soldan aktığı caddeler, tertemiz mis gibi sokaklar, tek başınıza dahi bir şeyler içmek isteyeceğiniz cafeler ve publar niş duruşlarıyla aklınızı çeler. Akdeniz ve Ege mutfağının hâkim olduğu Kıbrıs doğu ve batı tatlarının başarılı bir sentezi bol çeşidi ve akıl almaz lezzetleriyle ülkeye gelen tüm misafirleri kendine köle etmeyi başarıyor. Özellikle taze badem içi, ızgara hellim, şeftali kebabı, kolokas, molohiya, kabak çiçeği dolması gibi lezzetleri tatmadan adayı terk etmeyin.

Kıbrıs’ta toplu taşıma pek yaygın değil ama taksiler çok lüks ve aşırı ucuz. Kıbrıs’ın en görkemli plajlarına sahip Karpaz yarımadasının zengin bitki örtüsü rekreasyon alanlarını sevenler için kelimelerle ifade edilemez şahane bir bölge, kendinizi İspanya’da Sa Calobra kumsallarında sanırsınız. Karpaz da zaman geçirmek isterseniz birçok otel veya kumsala konuşlanmış bungalovlarda kalabilmeniz mümkün.

Adayı genel olarak gezmeye niyetlendiyseniz gezinize mutlaka Girne limanından başlayın, sahildeki bir restoran veya cafede oturup manzaranın tadını çıkarın ardından Girne kalesine çıkıp Batık Gemi Müzesi’ni de gezip günü sonlandırabilirsiniz. Planlarınıza kendi içinde birçok efsaneleri barındıran Mavi Köşk Çamlıbel’i ekleyin, halk arasında kaçakçının köşkü olarak adlandırılan yapı enteresan bir geçmişe ve hikâyelere sahip. Beylerbeyi köyüne gidip gotik sanatın şaheseri sayılan Bellapais Manastırı görmeden dönmeyin. Vaktiniz olursa rüzgârdan korkmayan anlamına gelen Bufavento kalesini, St. Hilarion ve Kantara Kalelerini de görmeye çalışın. Adını Sheakespeare'in ünlü tragedyasından alan Othello kulesi Gazi Mağusa kentinin gezilmeye değer yerlerinden 

Ülke sınırlarının dışında tatil yapmak isteyenler için Kıbrıs en doğru destinasyon, hem Avrupa ülkesi normlarında tatil yapacaksınız hem de Akdeniz’in mükemmel ikliminde sizinle aynı dili konuşan aynı yemekleri seven sıcakkanlı, doğal Kıbrıs halkını tanıma şansını yakalayacaksınız.

daha fazla

Görüntüleri sağlayan flickr/Andrew_D_Hurley