Uçuş ara

Dönüş seçeneği
Köln

Köln Uçak Bileti

Köln denince akla tarih gelir, sanat gelir,müzik gelir,festival gelir.

O halde bu şehri ziyaret etmek gerekir.

Çok fazla plan yapmaya gerek yok, sırtınızda çantanız, cebinizde Köln uçak biletiniz, içinizde heyecanınız yola çıkmak için yeterli. Almanya'nın dördüncü büyük şehri olan Köln,M.Ö. 50 yılında Roma İmparatoru Claudius tarafından kurulmuştur. İmparator şehre eşi İmparatoriçe Agrippina'nın adını vermiş,daha sonra buraya Latince Koloni anlamını taşıyan Colonia denmiştir. Kolonya yani Köln suyu adını buradan almıştır. Bir milyondan fazla nüfusa sahip olan şehrin yüzde 6.3'ünü Türkler oluşturuyor. Birinci Dünya Savaşı´nı fazla zarar görmeden atlatmayı başaran Köln, ikinci dünya savaşında çok büyük zarar gördü ve neredeyse tamamen yıkıldı.Savaştan oldukça yorgun çıkan şehir yeniden yaralarını sararak ayağa kalktı ve yurt dışından gelen iş gücü ile ekonomisini ve sanayisini hayata döndürmeyi başardı. Savaş sırasında tamamen yok olmaktan kurtulan tarihin bir kısmına rastlamak mümkün.

Mimari yapısı, tarihi yapıları ile Köln ziyaretçilerini büyüleyen bir şehir. Şehrin sembollerinden biri olan Köln katedrali'nin inşaatı tam 632 yıl sürmüştür. Kuzey Avrupa´nın en büyük kilisesi olan bu gotik tarzdaki katedral Köln`ün en değerli hazinelerinden birisi durumundadır.Kuzey Avrupa´nın en büyük, dünyanın üçüncu büyük katedrali olan Köln Katedrali`nin uzunluğu 157 m´dir. Bu katedral tek başına bir çok turist çekmektedir.Köln Katedrali dışında 12 adet görülmeye değer kilise mevcut. Hayran olunası bir başka yapı ise Katedral yakınında bulunan Rhine Nehri üzerinde bulunan Hohenzollern Köprüsü. Sadece yayalar ve trenlerin geçebildiği bu köprünün asıl ilgi çeken yanı ise, sevgililerin, anahtarlarını Rhine Nehri`ne attıkları, isimleri yazılı kilitleri demir parmaklıklara asmalarıyla binlerce kilidin meydana getirdiği muhteşem görüntü.

Köln`den söz ederken müzelerinden bahsetmemek mümkün mü?

Almanya'nın en büyük sanat müzelerinden Wallraf-Richartz Müzesi Ortaçağa döneminin tabloları nı, Köln Roma - Alman müzesi, Roma çağından kalma bir çok tarihi eseri barındırmakta. Ludwig Müzesi post-modern eserleriyle ziyaretçilerini ağırlamakta. Sizi çocukluk hayallerinize götürecek Çikolata müzesinde ise çikolatanın tüm evrelerini görmek mümkün.

Köln genel olarak gökdelenleri reddeden bir şehir, bir kaç istisna dışında şehirde gökdelen görmek mümkün değil. Böylece UNESCO tarafından korunan Köln Katedrali şehrin her köşesinden rahatlıkla görülebilmekte. Şehir içi ulaşımda trafik sorunu yüzünden halk bisikleti tercih etmekte. Şehrin ortasından akan Rhine Nehri çevresinde ki kafelerle günlük yaşamı renklendirirken, ziyaretçilerine son derece keyifli, Köln`ün tüm güzelliğini izleme imkanı bulabileceğiniz harika bir nehir gezintisi sunmakta.

Şehrin vazgeçilmezlerinden biri de müzik.Yıl boyunca birçok festival ve karnavala ev sahipliği yapar Köln. Almanya`nın katılımı en yüksek şenliklerinden biri olan Köln Karnavalının özelliği Kasım yani 11. ayda, saat 11.11 de başlaması.Günlerce süren bu festivale her yıl dünyanın her tarafından yaklaşık iki milyon insane katılmakta. Son derece renkli, dans ve müzikle geçen ”Onur günü yürüyüşleri“ise özellikle eşcinsellerin uğradığı haksızliklara ve ayrımcılığa karşı, her Temmuz ayının ilk hafta sonu düzenlenmekte. Bunların yanında yine her yıl düzenlenen Köln Rock ve Pop Müzik Festivali,20 - 21.

yüzyıl eserlerinin sunulduğu müzik festivali ve Avrupa´nın en büyük Reggae Festivali yaz aylarını renklendirmekte.İstanbul`dan Köln`e hergün düzenlenen uçak seferleri ile bu festivallere katılma imkanı bulmanız mümkün.

Sanat,tarih,müzik,kültür adına aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir şehir Köln.Avrupa şehirleri içinde özel bir yere sahip ve mutlaka görülmesi gereken, yaşanası bir şehir. Yılın her mevsimi kolaylıkla bulabileceğiniz ucuz bir uçak bileti ile bu muhteşem şehrin gün batımını yakalamanızı tavsiye ederiz. 

daha fazla

Köln'e şehrine şu şehirlerden ucuz uçuşlar...

254 TL’dan başlayan gidiş-dönüş fiyatlarla

 Köln Fırsatları

Köln Otelleri

Car hire in Köln

Görüntüleri sağlayan flickr/eliotc