Uçuş ara

Dönüş seçeneği
Bükreş

Bükreş Uçak Bileti

Romanya’nın başkenti Bükreş’e İstanbul’dan 1,5 saatlik kısa bir uçuştan sonra ulaşabilirsiniz. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeye giriş için Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Ülkenin para birimi halen Rumen Leyi’dir. Karasal iklim özellikleri gösteren Bükreş’te yaz ayları sıcak, kış ayları ise çok soğuk geçer. Başkent Bükreş’i ziyaret etmek için en ideal aylar, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır. Bükreş Otopeni Havaalanı merkezden 17 km, Aurel Vlaicu Uluslararası Havaalanı ise 10 km uzaklıktadır. Her iki havaalanından da merkeze otobüs ve trenle ulaşabilirsiniz.

Tuna Nehri’nin bir kolu olan Dimbovita kıyısına kurulan kent, doğal güzelliği ve tarihi derinliği ile ilginizi mutlaka çekecektir. Komünist dönemin izlerini hızla silen kent, bir Avrupa kenti görünümüne kavuşmuştur. Geçmiş zamanlarda, bohem hayatıyla “Doğu Avrupa’nın Paris’i” olarak adlandırılan kentte, barok ve neo-klasik tarzdaki binalara hayran kalmamak mümkün değil. Nicolae Balcescu Bulvarı, tarihi yapıları ve mimarisiyle göz dolduran, Bükreş’in gündelik hayatı hakkında fikir sahibi olmak için uğrayacağınız ilk duraklardan biri olmalıdır. Bükreş çok geniş parklara sahip, kafe kültürünün son derece gelişmiş olduğu bir kenttir. Bu konuda, kentin yoğun öğrenci nüfusunun etkisinin büyük olduğunu eklememiz gerekir. Herastrau Gölü ve parkı kentin önemli doğal güzelliklerinden biridir. Lipscani Bölgesi, tarihi binaları, kafe ve restoranlarıyla kentin canlı noktalarından biri olarak turistlerin ilgi odağıdır. Parlemento Sarayı ve 1722 yılında yapılan, Romen mimarisinin sade örneklerinden birini teşkil eden Cretulescu Kilisesi görülmeye değer iki önemli mekan olarak listenizde yer almalıdır. Calea Victorie alışveriş konusunda kentin nabzının attığı yer olarak dikkat çekmektedir. Alışverişe meraklı gezginler, uğramadan geçemeyeceksiniz. Sanata meraklı gezginler ise, Ateneul Roman, Devrim Meydanı, Ulusal Sanat Müzesi ve Mogosoaia Sarayı gezmekten büyük keyif alacağınız mekanlardır, mutlaka uğrayınız.

Son yirmi yıl içinde büyük değişim geçiren kentin sosyal yaşamı, yenilenen politik ve ekonomik yapıyla birlikte hız kazanmıştır. Avrupa Birliği üyesi ülke olmasının getirmiş olduğu yatırımlarla canlanan ekonomi, kentin sosyal ve kültürel hayatında renkliliğe yol açmıştır. Bu konuda, kentin bir üniversite kenti olmasının da katkısını göz ardı edemeyiz. Gece hayatıyla adından sıkça bahsedilen Bükreş, eğlenmeyi sevenler için de birbirinden farklı alternatiflerle dolu. Her bütçeye göre, eğlenmek için uygun bir yerler mutlaka bulacaksınız. Bükreş sokaklarında geleneksel kostümlerle dolaşan sokak çalgıcılarının müzik ziyafetini dinlemekten büyük haz alacaksınız.

Fransız, Avusturya mutfaklarının etkilerini hissedebileceğiniz Romen mutfağında, Bulz, Mamaliga ve Tochitura tatmanızı tavsiye edebileceğimiz yerel lezzetler arasındadır.  

daha fazla

Bükreş'e şehrine şu şehirlerden ucuz uçuşlar...

 Yakın bir alternatife mi ihtiyacınız var?

243 TL’dan başlayan gidiş-dönüş fiyatlarla

 Bükreş Fırsatları

Bükreş Otelleri

Car hire in Bükreş

Görüntüleri sağlayan Flickr/Adam Jones, Ph.D.