Uçuş ara

Dönüş seçeneği
Anitkabir Moseloum Ankara

Ankara Uçak Bileti

Gezilerinde eğlenmenin alışveriş yapmanın yanı sıra tarihi dokularda nefes almanın tadını hiçbir şeye değişmeyenler için Ankara biçilmiş kaftan. Kadim zamanların kenti Ankara, 2500 yılı aşkın tarihi ile neolitik çağdan bu yana eski medeniyetlerin topraklarında bıraktığı sayısız kültür hazinelerinin izlerini günümüze taşımış nadir kentlerden. Frig, Lidya, Hitit, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı eserlerine ev sahipliği yapan şehir gezgin ve seyyahlar için önemli bir destinasyon.

Ankara’ya adım attığınız andan itibaren bir gezi planı yapmanızda fayda var. Zamanı kısıtlı olanlar için şehirde 60’ ın üzerinde müze olması biraz seçici davranmayı gerektiriyor. En azından Anadolu Medeniyetler Müzesi, Etnografya Müzesi, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Çengelhan Rahmi Koç Müzesi görülmesi gereken yerlerin liste başı olanlarından. Hatta Rahmi Koç müzesinde hem müze hem restoran kavramları başarılı bir şekilde birleştirilmiş aristokrat bir havası var. Müze sevmeyenlere dahi dünyanın sayılı müzeleri arasına girmiş Ankara medeniyetler müzesine gitmelerini tavsiye ediyorum.

Şüphesiz Anıtkabir, Ankara kalesi, Gençlik Parkı, Atakule, Hamamönü ilk görülmek istenen yerler. Anıtkabir ziyaretinizde fotoğraf makinenizi yanınızdan ayırmayın bu muhteşem Ankara manzarasını bir daha başka bir yerden yakalamakta zorlanabilirsiniz. Gençlik parkında mutlaka sandalla göl keyfi yapılmalı ya da göl manzarasına karşı Ankara simidi ve çay ikilisi ile tanışılmalı. Halk arasında çeşitli rivayet ve gizemi olan Gordion, Roma Hamamı (Caracalla Banyosu), Agustus tapınağı, Julian sütunu gezi ajandasında baş tacı olanlarından. Sanatseverler için Cer Modern vazgeçilmez bir mekân, Ankara dini temalar açısından da zengin bir kent Hacı Bayram, Cenap Ahmet, Kocatepe, Aslanhane Camii ziyaret edilmesi gerekenler arasında.

Sadece kafamı dinlemek doğa sporları yapmak istiyorum diyenler için Ankara’da rekreasyon alanlardan bol başka bir şey yok diyebilirim. Özellikle göl balıkçılığı tutkunları için Mogan gölü,Kesikköprü barajı, Çubuk Barajı,Eğmir gölüözel bir yer tutuyor. Doğa yürüyüşleri ve sporları için Kızılcahamam Milli Parkı, Çamlıdere, Altınpark, Atatürk Orman Çiftliği, Botanik ve Seymenler parkları temiz hava ve huzur kaynağı olacaktır.

Ben şahsen şehirlerin promönad caddelerini tercih ederim. Alışveriş yapmayı sevenler bilir; İnsanlar arasında yürürken farklı vitrinlere bakmak, mekanları gezerken yorulduğunuz anda bir kafe yada pub da oturup bir şeyler içmek, şehri ve insanlarını gözlemleyip tanımaya çalışmak başka bir keyiftir. Arjantin Caddesi, Tunalı Hilmi, 7.cadde, Tunus, Bestekar, Sakarya ve Yüksel caddeleri bu açıdan zengin çeşitliliğe sahip. Trend ortamlar için Filistin, Arjantin ve Park caddeleri veya Armada, Arcadium, Anka Mall tercih edilebilir.

Ankara’ da ne yenir konusuna hiç girmeyeceğim bile… Şöyle değişik bir şeyler olsun diyorsanız, tüm farklı damak tatlarına hitap edecek çeşitliliğe sahip bir şehir Ankara. Çok özel tatlardan tüm Anadolu yemeklerine ve hatta dünya mutfaklarının sayısız örneklerine şahit olabileceğiniz her bütçeye hitap eden sayısız restoran emrinize amade.

Ankara’da Otobüs, Metro ve Ankaray’ da EGO kart kullanılıyor. EGO kartın en güzel tarafı otobüs veya metro transferi yapacaksanız ikinci biniş bedavaya geliyor. Tek kullanımlıktan 20 kullanımlığa kadar farklı çeşitleri mevcut. Ya da Halk otobüsü kullanıp nakit olarak ödeyebilirsiniz. Ankara’da taksi fiyatları da oldukça makul, taksi çağrı zilleri güzel bir buluş.

daha fazla

Ankara'ya şehrine şu şehirlerden ucuz uçuşlar...

 Ankara Seyahat Rehberi

Ankara Kalesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Kimisi için sadece bir başkenttir Ankara. Kimisi için bir ticaret noktası, bir diğeri için eğitim merkezi. Alışveriş yapmak için kendini bir an önce caddeye atmak isteyene de tanık olabilirsiniz sokaklarında, Kızılay’da sevgilisiyle buluşmaya geç kalan gencin koşuşturmacasına da. Yeşilin ve doğanın tadını çıkarmak isteyen yaşlılarla, koşu yapmayı seven gençler aynı ... Ankara şehir rehberi

 Yakın bir alternatife mi ihtiyacınız var?

56 TL’dan başlayan gidiş-dönüş fiyatlarla

 Ankara Fırsatları

Ankara Otelleri

Car hire in Ankara

Görüntüleri sağlayan flickr/Willis Monroe, flickr/Alaskan Dude