Uçuş ara

Dönüş seçeneği

Amman Kraliçe Aliye Uçak Bileti

Ürdün Krallığı’nın başkenti olan Amman bir Orta Doğu şehri olmasına rağmen batılı özellikler taşıyan farklı kentlerden biridir. Türkiye'den direk olarak 2 saat 10 dakikada ulaşacağınız kent için vize almanıza gerek yok. Bir Amman uçak bileti almanız yeterli. Kuru çöl ikliminin hüküm sürdüğü Amman’ı yaz aylarında ziyaret etmeniz yükseklik sıcaklık nedeniyle sakıncalı olabilir. Nisan, Mayıs ve Eylül, Ekim ayları bu değişik coğrafyayı ziyaret için en uygun zaman aralığıdır. Ülkenin para birimi olan JOD yaklaşık olarak Euro değerindedir ve kent turistler açısından ucuz bir kent değildir. Kraliçe Alia Havaalanından kent merkezine ulaşım için ekspres otobüsleri kullanabilirsiniz. Taksi şoförlerinin büyük kısmının İngilizce bildiği kentte, taksi kullanmadan önce gideceğiniz yönü belirterek pazarlık yapmanız önerilmektedir. 

Amman inanç turizmine, antik döneme merak duyan gezginlere ve farklı kültürleri tanımak isteyenlere birçok yönden hitap edebilen bir şehir. Down Town ve Kral Hüseyin Müzesinin de içinde bulunduğu Balad olarak adlandırılan çarşı, gezginlerin ilk durağı olarak dikkat çekmekte. Balad çevresinde eski Amman evlerinin bulunduğu yerler halen mevcut. El Vekâlet Caddesi, sağlı sollu kafeleriyle kentin havasını soluyacağınız önemli merkezlerden biridir. Citadel Tepesi zengin tarihi ve dini miraslarıyla ilgi çekici bir bölgedir. Eski Roma ve Bizans dönemine kadar uzanan köklü tarihiyle görkemli Herkül Tapınağına da ev sahipliği yapmaktadır. Yapımı M.S ilk yüzyıla denk düşen Roma Tiyatrosu 6000 seyirci kapasitesi ile görülmeyi hak eden bir eserdir. Tiyatronun içinde bulunan müzeyi görmeyi de ihmal etmeyin. Amman’da oldukça ihtişamlı camiler bulunmaktadır. Kral 1.Abdullah Cami en büyük olanlarından biridir. Abu Darwesh Cami siyah, beyaz dama desenli dış cephesi ve cami içinde bulunan birbirinden değerli İran halılarıyla görülmesi gereken önemli bir eserdir. Al Passha Türk Hamamı görmeden dönmeyin diyeceğimiz yerler arasındadır. Amman’a gelmişken kente 50 km uzaklıkta bulunan Lut Gölünü de görmeyi ihmal etmeyin. Tabanı deniz seviyesinin 794 metre altında olan ve yeryüzündeki ilginç oluşumlardan biri olarak kabul edilen Lut Gölü görmeniz gerekenler arasında. 

Gece hayatının renkli olduğu kentte içki satışı ve kullanımı serbest. Amman’ın birçok bölgesinde bulunan gece kulüplerinde eğlence son hızıyla devam etmekte. Alış veriş yapmak isteyenler Balad çevresinde kurulan geleneksel pazar alış verişine katılmalı, Amman’a ait hediyelik eşyaları da bulabileceğiniz bu otantik alanı görmeyi ihmal etmemeli. Damak tadımıza çok yakın lezzetlere sahip olan ülke mutfağında, Fettuş, Tabbule, Humus, Kıbbe, Babaannuş ve müthiş lezzetiyle Mensef sizler için mutlaka “tadın” diyeceğimiz lezzetler arasında.  

daha fazla

Amman Kraliçe Aliye şehrine şu şehirlerden ucuz uçuşlar...

 Yakın bir alternatife mi ihtiyacınız var?

579 TL’dan başlayan gidiş-dönüş fiyatlarla

 Amman Kraliçe Aliye Fırsatları

Amman Otelleri

Car hire in Amman Kraliçe Aliye