Gizlilik politikası

Son güncelleme: 7 Eylül 2014

 

Gizlilik politikası

Bu politika (Hizmet Koşulları ve Tanımlama Bilgileri Politikası ile birlikte) sizden toplanan veya sizin bize temin ettiğiniz kişisel olarak tanımlama yapılabilecek herhangi bir bilgi veya verinin ("Kişisel Veri") tarafımızca işleme alınma şekliyle ilgili ilkeleri belirlemektedir. Bu politika internet sitelerimiz, uygulamalarımız, araçlarımız, promosyonlarımız, e-posta iletişimlerimiz, oturum açma hesapları ve tarafımızca işletimi yapılan diğer tüm hizmetler ("Skyscanner Hizmetleri”) için geçerlidir.

Skyscanner gizliliğinizin korunması ve gizliliğinize saygı gösterilmesi için kendini adamış ve bize sağladığınız kişisel detayların herhangi birinin ve tamamının korunmasını en yüksek öncelik olarak benimsemiştir. Bir ziyaretçi veya Skyscanner Hizmetlerinin kullanıcısı olarak kişisel bilgilerinizi bizimle paylaşmadan önce, bilgi gizliliği uygulamalarımızı anlama ve bunlarla ilgili bilgi edinme hakkına sahipsiniz.

Skyscanner Hizmetlerini kullanarak, Kişisel Verilerinizi bu politikaya uygun olarak kullanmamıza izin vermektesiniz.

 

Ne çeşit bilgi toplamaktayız?

Bize sağladığınız, adınız, e-posta adresiniz veya parola bilgileriniz, hizmetlerimizi almak veya bu hizmetleri kullanmak üzere nereden giriş yaptığınız; örneğin kayıtlı hesabınızı nereden oluşturduğunuz, promosyonlarımıza nereden katıldığınız veya 'Fiyat Uyarıları' almak için nereden başvurduğunuz, 'Uçak Postası' veya diğer iletişimler gibi bilgileri toplamaktayız. 'Skyscanner ile' işlevimizi kullanarak bir rezervasyon yaptığınızda, sizden adresiniz, pasaport numaranız ve kredi kartınızın detayları gibi ek bilgileri sağlamanız istenecektir.

Skyscanner Hizmetlerini kullanmanız sonucuna otomatik olarak belli bazı bilgileri pasif olarak toplamaktayız. Bu bilgiler Skyscanner hizmetlerine erişim için kullandığınız cihaz ile bağlantılıdır ve IP adresiniz, işletim sisteminiz, tarayıcı tipiniz, gönderi yapan URL'ler, sayfa görüntüleri, erişim saatleri ve coğrafi konumunuz ile bağlantılıdır.

Aynı zamanda, Skyscanner Hizmetlerine üçüncü taraf uygulamaları, sosyal ağ siteleri (Facebook veya Twitter gibi) veya diğer internet siteleri (promosyon iş ortakları gibi) üzerinden bağlandığınızda da bize sağlanan bilgileri toplarız.

Bilgilerin kullanılması

Sizinle ilgili olarak elimizde bulunan bilgileri şu şekillerde kullanacağız:

·         belirli özelliklere erişim yetkinizi doğrulamak için;

·         almak üzere seçtiğiniz hizmetlere erişiminizi ve bu hizmetleri kullanımınızı sağlamak için;

·         Skyscanner hizmetleriniz optimize etmek ve bulunduğunuz konumu, dilinizi ve döviz kuru yapılandırmalarını ve aynı zamanda daha önce yaptığınız aramaları hatırlayarak siteye yaptığınız ziyaretlerinizi kişiye özel kılmak için;

·         sistem yönetimi amacına yönelik olarak;

·         kişilerin hizmetlerimizi nasıl kullandığını anlamak ve hizmetlerimizi geliştirmek için kullanıcı davranışlarını ve eğilimlerini analiz etmek için;

·         sizinle irtibata geçmek için:

-       sizinle iletişime geçmemizi istediğinizde veya bize gönderdiğiniz bir iletişime cevap vermek için;

-       hizmetlerimizde meydana gelen değişiklikleri veya güncellemeleri size bildirmemizin gerekli olduğu durumlar için;

-       rezervasyon onayları ve uyarılar, bildirimler veya abonesi olduğunuz haber bültenlerini, mobil cihazınız da dâhil olmak üzere göndermek için;

-       Skyscanner adresinden hizmetlerimize veya iş ortaklarımızın hizmetleri ile ilgili pazarlamaya yönelik e-postaları almayı istediğiniz veya yasalarca izin verildiği bu tür e-postaları göndermek için. Bu gibi e-postaları, alt kısımlarında yer alan aboneliği sonlandırma bağlantılarına tıklayarak almaktan vazgeçebilirsiniz.

 

Yukarıda da belirtildiği gibi, “Skyscanner ile” özelliğini kullanarak rezervasyon yaptığınızda, kredi kartı veya diğer ödeme bilgilerinizi bize veya rezervasyonu yapan ilgili kuruma vermeniz istenebilir. Bu gibi durumlarda bilgiler toplanacak ve sadece rezervasyon işlemini yürütmek üzere kullanılacaktır. Skyscanner hizmetlerini mobil elektronik bir cihaz üzerinden kullandığınızda, otomatik doldurma özelliğini kullanarak kredi kartı veya banka kartı detaylarınızı vermeniz istenebilir. Bu gibi detayları sağladığınızda, bilgiler sadece Skyscanner Hizmetlerine erişim sağladığınız cihaz üzerinde kalır ve tarafımızca herhangi bir şekilde saklanmaz veya işleme alınmaz. Rezervasyonunuzu bir üçüncü taraf hizmet sağlayıcı üzerinden yapmayı seçtiğinizde, verdiğiniz kredi kartı veya banka kartı detayları, rezervasyon işlemlerini kolaylaştırmak amacı ile üçüncü taraf hizmet sağlayıcının internet sitesinde ilgili bölümleri otomatik olarak doldurmak amacıyla kullanılacaktır.

Bilgilerinizin açıklanması

Kişisel Verilerinizi asla üçüncü bir tarafa satmayacağız, ancak bazı durumlarda Kişisel Verilerinizi üçüncü taraflara bu politikaya uygun olarak veya yasalarca gerekli olması durumunda sağlayabiliriz veya paylaşabiliriz.

Bilgilerinizi, Skyscanner şirketler grubu dâhilinde bulunan bağlı şirketlerle, bu politikaya uygun olarak ve yukarıda belirtilen amaçlara hizmet etmek üzere kullanılması amacı ile paylaşabiliriz. Ayrıca, bilgilerinizi belirli üçüncü taraflar ile paylaşarak bilgilerinizin adımıza işleme tabi tutulmasını sağlayabiliriz. Örneğin, e-posta adresinizi, tarafımızca toplanan diğer bilgilerle birlikte güvenilir bir üçüncü tarafa eğilimlerin belirlenerek Skyscanner Hizmetlerinin özelleştirilmesi ve size yollayacağımız iletilerin gönderilmesi için açıklayabiliriz.

Bu üçüncü taraflardan (bunlardan bir kısmı Avrupa Ekonomik alanı (AEA) dışında yer alabilir) talimatlarımıza kesinlikle uymalarını talep ederiz ve tarafınızca Kişisel Verilerinizin bu şekilde kullanılmasına açık şekilde izin verilmediği takdirde Kişisel Verilerinizi kendi iş amaçlarına yönelik olarak kullanmamalarını isteriz. Adımıza hizmet vermek amacıyla, verilerinize erişim sağlayan herhangi bir üçüncü taraf, kesin sözleşme kısıtlamalarına tabi olarak verilerinizin korunmasını sağlamak zorundadır ve verileriniz sadece geçerli veri koruma/gizlilik mevzuatları çerçevesinde işleme tabi tutulabilir. Biz de, bu hizmet sağlayıcıları bağımsız olarak denetleyerek standartlarımızı karşıladıklarından emin oluruz.

Üçüncü bir tarafla birlikte bir promosyon programı uyguladığımızda, yarışmayı yürüten ortak şirketle zaman zaman katılımcıların e-posta adreslerinin paylaşabiliriz. Böyle bir durumda, promosyon koşulları içinde bu husus açıkça belirtilecek ve promosyonun başlangıcında sizin verilerinizin bu şekilde kullanılmasına izin verip vermeyeceğiniz sorulacaktır. E-posta adresinizin iş ortaklarımız tarafından daha sonraki kullanımı veya dağıtımı konusunda herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Rezervasyon yapmanız için üçüncü taraf seyahat hizmeti sağlayıcısının internet sitesine yönlendirmemiz durumunda, rezervasyon işleminizin daha kolay ve verimli olması için Kişisel Bilgilerinizi üçüncü üçüncü taraf internet sitesi sayfasının otomatik olarak doldurulması için kullanabiliriz.

Buna ek olarak, Hizmet Koşullarımızın veya diğer sözleşmelerin yürütülmesi için gerekli olması durumunda veya Skyscanner'in (kısmen veya tamamen) satılması söz konusu olduğunda, alıcı adayına veya alıcıya Kişisel Verilerinizi açıklayabiliriz.

Biz aynı zamanda anonim toplu kullanılabilir bilgileri paylaşabiliriz.

Veri Depolama

Bize sağladığınız tüm kişisel verileriniz güvenli sunucularımız üzerinde depolanmaktadır. Halen Birleşik Krallık, Hollanda, Singapur, Hong Kong ve Çin'de konumlandırılmış sunucularımız bulunmaktadır; verilerinizin depolandığı spesifik sunucu Skyscanner Hizmetlerine erişim sağladığınız konuma bağlıdır. Konuma bakılmaksızın, Kişisel Verilerinizin güvenliğini korumak için yeterli teknik ve kurumsal önlemlerin alınmasını sağlarız. Kişisel Verilerinize erişimi, size ürün ve hizmet sağlamak için çalışan kişilerin bu görevlerini yerine getirmeleri için gerçekten gerekli olduğuna inandığımız bilgilerle sınırlandırmaktayız.

Ne yazık ki, internet üzerinden bilgi aktarılması asla tamamen güvenli olamamıştır. Kişisel verilerinizin korunması için elimizden gelenin en iyisini yapmak için çaba harcayacağız ancak internet sitemize veya diğer Skyscanner sitelerine aktarımı yapılan bilgilerin güvenliğini garanti edemeyiz. Herhangi bir aktarım riski size aittir. Kişisel Verilerinizi aldıktan sonra, bu verilere yetkisiz erişimi engellemek üzere en ciddi prosedürleri ve güvenlik özelliklerini kullanacağız.

Tanımlama bilgileri ve izleme araçları

Tanımlama bilgilerini ve izleme araçlarını kullanıcılarımız hakkında toplu kullanım ve demografik bilgi toplamak için zaman içinde kullanırız. Örneğin, internet sitemizin yazılımı içine yerleştirilmiş web işaretleyicileri ve Ad-X teknolojisini Skyscanner Hizmetlerinin analizini yapmak ve pazarlama etkinliklerimizin verimliliğini anlamak için kullanırız. Ad-X teknoloji, kişisel olmayan izleme mekanizmalarını ve IDFA gibi kalıcı olamayan cihaz tanımlama izleme bilgilerini kullanarak anonim bilgi üretmektedir. Ad-X bu bilgileri bizim adımıza prosese tabi tutmaktadır. Ad-X izleme özelliğini devre dışı bırakmak veya Ad-X'in bu bilgileri nasıl işlediği konusunda daha fazla bilgi almak istiyorsanız adxtracking.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Tanımlama bilgilerini nasıl kullandığımız hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Tanımlama Bilgileri Politikasını okuyabilirsiniz.

Üçüncü taraf internet siteleri

Skyscanner Hizmetleri üçüncü taraf internet sitelerine bağlantılar içerir. Bu gibi üçüncü taraf internet sitelerinin gizlilik uygulamalarından sorumlu olmayacağımızı lütfen not edin. Skyscanner hizmetlerini kullanmayı durdurduğunuzda veya bıraktığınızda, kişisel veri toplayan tüm üçüncü taraf internet sitesinin gizlilik beyanlarını/politikalarını okumanızı size öneririz.

Skyscanner Hizmetlerini kullanırken size kullanışlı bir sosyal deneyim sunabilmek için bilgilerinizi, sosyal ağ siteleri Facebook ve Twitter da dâhil olmak üzere, üçüncü taraf uygulamalarına veya internet sitelerine göndermeniz için seçenek sunabiliriz Bilgilerinizi dışarı aktarırken, bu gibi üçüncü taraf uygulama ve internet sitesini çalıştırmaktan ve yürütmekten sorumlu kişilere bilgilerinizi açıklıyor olabilirsiniz ve bu bilgilere söz konusu uygulama veya siteleri kullanan ve ziyaret eden kişilerce de erişilebilir. Bağlantı kurduğunuz bu uygulamaların veya internet sitelerinin sahibi değiliz ve işletimini de yapmamaktayız; bu nedenle söz konusu sitelerin gizlilik politikalarını gözden geçirmeli ve paylaşım sağladığınız bilgileri ne şekilde kullandıkları konusunda kendinizi rahat hissetmeniz gerekmektedir.

Kişisel Verilerinize Erişim

Geçerli yasalar çerçevesinde her zaman hakkınızda elimizde bulunan Kişisel verilerin neler olduğunu öğrenme hakkına sahipsiniz. Böyle bir talepte bulunmak isterseniz, lütfen talebinizi yazılı olarak Skyscanner, Quartermile One, 15 Lauriston Place, Edinburgh EH3 9EN adresine üzerine ‘Attention of General Counsel’ ibaresini ekleyerek gönderin.

Verilerinizin pazarlama amacıyla kullanılmamasını talep etme hakkınız bulunmaktadır. Bu hakkınızı sizinle ilgili bilgileri topladığımız formlar üzerinde bulunan belirli kutuları işaretleyerek veya istediğiniz bir zamanda bizimle buradanirtibata geçerek kullanabilirsiniz.. Aynı zamanda herhangi bir pazarlama e-postası almak istemiyorsanız, bu gibi e-postaların alt kısmında yer alan aboneliği sonlandır bağlantısına da tıklayabilirsiniz.

Oturum açarak hizmet alan bir kullanıcı olarak, bilgilerinizin ve kişisel tercihlerinizin bir kısmını internet sitemizin 'Hesap' alanına girerek yönetebilirsiniz.

Bize Ulaşın

Bu politika ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bizimle Skyscanner Hukuk Ekibi dikkatine ibaresi taşıyan bir e-postagöndererek irtibata geçin.